Karantina ve evden çalışma günlerinde online platformlardaki içerikleri izlerken geçirdiğimiz süre de arttı. Bu durumda farklı içerikler arayışındayken karşıma çıktı Fauda. Arapça “kaos” anlamına gelen Fauda anlattığı konuyu düşününce ismiyle fazlasıyla uyumlu dizi. İsrail – Filistin gerçekliği ve yaşananlara bakış için bir şans vermeye değer. 

Fauda
Fauda | Fotoğraf: The Dayton Jewish Observer

2015 yılında İsrail’de yayınlanmaya başlayan Fauda, geçtiğimiz günlerde 3. sezonu ile seyirciyle buluştu. Dizide Mista’aravim adındaki İsrail ordusuna bağlı gizli servisin Batı Şeria’da Filistinli örgüt ve insanlarla yaşadıkları üzerinden anlatımı gerçekleşiyor. Mista’aravim ekibi Filistin bölgesinde faaliyet yürüterek olası saldırıların önüne geçmek amacını güdüyor. Dizinin ana karakteri Doron Kabilio, emekli olmuş bir gizli servis ajanı. Emekli olmadan önceki son operasyonunda Doron’un öldürdüğü düşünülen Hamas liderinin aslında yaşadığının öğrenilmesi ve yapılacak yeni operasyonla dizi başlangıç yapıyor. Üzüm bağları satın alıp emeklilik döneminde bir sayfiye bölgesinde şarap üretimine başlayan Doron’un sürece dahil olması ise, Hamas liderini canlı gören son kişi olarak operasyonda yer alması sebebiyle gerçekleşiyor.

Dizideki anlatımın, yapımcı ve yazar ekibin İsrailli olması sebebiyle tamamen tarafsız olduğunu söylemek güç. Buna karşın her iki kesimden manzaralar mümkün olduğunca hikayede yer alıyor. Bu da size hikayenin içerisine girme ve hem İsrail tarafı hem de Filistin tarafı için empati yapmanıza olanak sağlayacak detaylar sunuyor.

Fauda
Fauda | Fotoğraf: apnews.com/

Bir yandan devam eden operasyon, savaş ve şiddet varken diğer taraftan aslında insanın her durumda duygularıyla varolan bir canlı olduğu da dizide aslında çok net vurgulanıyor. Gizli servis ajanı Doron ile Paris’te eğitim görmüş ve ‘sıradan’ bir Arap kadını olmayan Filistinli doktor Shirin arasında gelişen yakınlaşma; sınırların, ırkların ve dinlerin ötesinde insanların nasıl ilişki kurabileceğine dair örnekler sunuyor.

youtube play youtube play

Çelişkiler, çıkar ilişkileri, para, güç, siyaset ve insan hikayeleri… Aslına bakarsanız yaşananın nasıl bitmek bilmeyen bir hal aldığı, alınan her aksiyonun iki taraf için de karşıda yeni bir tepkiyi doğurduğu ve kendisini tekrarlayan sarmal olduğunu ortaya koyuyor. 

Kapak fotoğrafı: apnews.com/

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix Dizi Önerileri