Çoğu zaman yaşam alanımızı daha verimli ve refahımızı arttıracak şekilde kullanmak için odamızı, mutfağımızı ve bazen de bahçemizi yeniden düzenlemenin yollarını arıyoruz. Kuşkusuz ki iç mekan tasarımlarımız da bizi fiziksel, duygusal, psikolojik ve enerjik olarak etkiliyor ve ruhumuza iyi geliyor. Peki her odada enerji akışını, refahı ve düzeni sağlayabilir miyiz? İşte çevrenizle ilgili farkındalık yaratmaya yardımcı olabilecek bir Çin öğretisi: Feng Shui!

Feng Shui
Feng Shui | Fotoğraf: healthline

Feng Shui

Feng Shui Nedir?

Eski bir Çin öğretisine göre, doğada var olan yaşam enerjisini çevremizle uyumlu hale getirebiliriz. Bu da rüzgar anlamına gelen “feng” ve su anlamına gelen “fhui” adlı iki konseptin birleşmesiyle olabilir. Eski bir şiirden geldiğine inanılan bu uygulamaya göre, feng shui sayesinde çevremize, doğaya yeniden bağlanabilir ve hayatımızı idealize edebiliriz.

Feng Shui Nedir?
Feng Shui Nedir? | Fotoğraf: thespruce.com

Feng shui’deki temel amaçsa, fiziksel bir alandaki enerjiyi dengelemek. Meditasyonda olduğu gibi, feng shui de çevremizdeki farkındalığını geliştirmekle ilgili. Feng shui yavaşlamanızı, hayatınızdaki ve mekanlarınızdaki gündelik ayrıntıları fark etmenizi sağlar ve onlara dikkat etmenize teşvik eder.  

Feng Shui
Feng Shui| Fotoğraf: royalartplaces.com

İnsanlar ve tüm canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için hem nefes almaya hem de suya ihtiyaç duyar. Benzer şekilde, bu dünyada yaşamak ve gelişmek için doğayla, rüzgar ve su, bir bağlantıya ihtiyacımız var. Feng shui felsefesi de bizi doğaya yeniden kazandırmak için var.

Bu öğreti, insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemi olduğuna ve böylece daha sağlıklı yaşanılıp mutlu ilişkiler kurulacağını söyler. Bir yerin “iyi bir feng shui“ye sahip olması oranın doğayla uyum içinde olması; “kötü bir feng shui“ye sahip olması ise oranın doğayla uyumsuz olması anlamına gelir.

Feng Shui’nin Temel Prensipleri

Feng Shui'nin Temel Prensipleri
Feng Shui’nin Temel Prensipleri | Fotoğraf: css-tricks.com

Feng Shui’nin temel prensipleri doğa gözlemlerinden gelir. En önemli ilkeler bagua ve beş elementtir. Ayrıca bu felsefe chi ve yin yang’ı da içerir. Peki bunlar bize neler ifade eder?

  • Beş Element: Ağaç, ateş, toprak, metal ve sudan oluşur. İnsanlar da doğdukları yıllar itibariyle bu elementlerin etkisi altında kalır. Beş element, Taocu geleneğinden gelen başka bir sistemdir. Bu elementler beş faz olarak da bilinir ve tüm yaşamı birbiriyle ilişkili ve birbirine bağlı kategorilere ayırır. Beş elementin tamamı tam bir sistem oluşturur ve biri tek başına durmaz. Bagua gibi, bu beş elementin daha derin anlamları ve yönleri bulunur. Her element bir bagua bölgesi, renkler, organlar, mevsimler ve benzerini içerir.
Bagua Haritası
Bagua Haritası | Fotoğraf: letiziafrosi.it
  • Bagua Haritası: En klasik Feng Shui öğretisi olan Bagua, Çince’de “sekiz alan” anlamına gelir ve bu nedenle merkezin çevresindeki sekiz alandan oluşur. Alanların her biri farklı yaşam koşulları ile ilgilidir ve merkez geneli temsil eder. Pusulanın gösterdiği yönlere göre 9 bölüme ayırılır fakat hayatın 8 önemli merkezini içine alır ve doğru elementleri kullanmamız için bagua haritasından yararlanmamız gerekir.
  • Chi: Evrendeki her canlının bir parçası olduğuna inanılan yaşam enerjisidir.
  • Yin ile Yang: Evrenin dinamiğini karşıt kutuplarla açıklar.

Yaşam Alanınız İçin 5 Feng Shui Önerisi

İlk olarak kendinize şu soruyu sorun: “Bu alan bana nasıl hissettiriyor?” Eğer cevabınız olumsuzsa, işte feng shui’yi hayatınıza katabileceğiniz 5 öneri:

Renklerin Gücü Adına.

Feng Shui'ye Göre Renkler
Feng Shui’ye Göre Renkler | Fotoğraf: Unsplash / Christopher Jolly

Renk, iyi feng shui oluşturmak, evinizdeki veya ofisinizdeki enerjiyi değiştirmek için en kolay yollarından biri. Yukarıdaki bahsettiğimiz 5 elementi hatırlıyor musunuz? Bu beş elementin her biri evinizin belirli bir alanını yönetir. Renk seçiminiz, dekorasyon yaptığınız alanın feng shui elemanını güçlendirmeye ve beslemeye odaklandığında, iyi feng shui enerjisi ile sonuçlanır. Kısaca feng shui, beş elemente bağlı tonların kullanılmasını önerir.

Feng Shui’ye göre;

  • Oturma odasında rahatlatıcı bir diyalogu teşvik etmek için mavi, sevinci teşvik etmek için de portakal rengi kullanılması gerekir.
  • Mutfak için ideal renk, canlılık ve enerji ürettiği için sarıdır.
  • Banyo için serinletici ve rahatlatıcı oldukları için soğuk renkler tercih edilir.
  • Yatak odasındaysa mavi ve yeşil uykuyu teşvik etmek için idealdir ancak pembe veya somon gibi aynı etkiye sahip diğer renkler de kullanabilir.

Bitkilerle Süslemek.

Feng Shui'ye Dair Öneriler
Feng Shui’ye Dair Öneriler | Fotoğraf: Unsplash / Patrick Perkins

Yaşam alanlarımızı bitkilerle süslemek, güçlendirmek gibisi var mıdır? Doğa, tazelik, canlılık… Feng shui’de dekorasyon bitkileri, canlı varlıklar oldukları için enerjilerin promotörleri olarak kabul edilir ve Chi’nizi geliştirecek bitkileri seçerek evinizi dekore etmenizi söyler. Canlı sera bitkileri bizi doğaya bağlar ve evlerimize canlılık getirir. Aslında biyofilik tasarımla benzer olan bu öneriyi de de anladığımıza göre,s on olarak  unutulmaması gereken şeylerden birisi de bitkilerinize bakım yapabileceğiniz ve alanınıza uygun bitkileri bulmanız. Örneğin, aydınlatma koşullarınızı dikkate almak gibi.

Evinizin Girişi Çok Önemli.

Feng Shui'ye Dair Öneriler
Feng Shui’ye Dair Öneriler | Fotoğraf: knowfengshui.com

Feng ahui’de özellikle evinizin girişinin aydınlık olması tavsiye edilir. Çünkü bir eve girdiğiniz zaman ilk izlenimi evin girişi yaratır ve temiz, ferah bir görünümde olması da çok önemlidir. Ayrıca bu öğretiye göre evinizde aydınlık, temiz ve derli toplu bir giriş koridoru size şans getirmeye yardımcı olur.

Boş Alanlar Yaratmak.

Feng Shui'ye Dair Öneriler
Feng Shui’ye Dair Öneriler | Fotoğraf: Unsplash / Alex

Feng Shui’nin temeli aslında düzen ve temizliktir. Bu nedenle dikkatinizi engelleyebilecek şeyleri ortadan kaldırarak boşluklar yaratmanız şiddetle tavsiye edilir. Sadece gerekli unsurları bırakın ve daima ait oldukları yerde tutmaya çalışın. O yeri işgal eden eşyalar sizin için çok fazla rahatsızlık yaratabilir ve enerjilerin akmasını durdurabilir. Kısacası, engelleri kaldırın ve boş alanlar yaratın!

Pencere ve Işıklar.

Feng Shui'ye Dair Öneriler
Feng Shui’ye Dair Öneriler | Fotoğraf: Unsplash / Rob Wingate

Evinizde iyi bir feng shui oluşturmak için pencerelerinizi düzenli olarak temizleyin. Açık, temiz pencereler daha fazla güneş ışığına izin verir. Güneş ışığı doğal olarak enerji verir ve bizi uyandırır. Güneş ışığı, gördüğümüz tüm renkleri ve nesneleri canlı bir şekilde oluşturur. Bu nedenle evlerimiz, daha fazla ışığa izin verdiğimizde daha geniş, canlı ve enerjik hale gelir. Temiz pencereler ile çevremizdeki dünyayı en fazla renk, netlik ve hassasiyetle görebiliriz!

Feng Shui ipuçları ile doğaya bir adım bile olsa yaklaşmak dileğiyle! 🙂

Kapak fotoğrafı: athomecolorado

İlginizi çekebilir: Esra Tungut’tan Hygge Felsefesi