TikTok son zamanlarda moda, spor, dans gibi konularda en trend olan sosyal medya mecralarından biri ve artık yemek trendlerini de belirlemeye başladı. Özellikler ünlüler tarafından yapılan tarifler oldukça fazla deneniyor. Gigi Hadid makarnası çok fazla tıklanmış ve milyonlar tarafından denenmişti. En yeni trend ise Baked Feta Cheese Pasta yani Feta Peynirli Makarna!

Feta Peynirli Makarna
Feta Peynirli Makarna | Fotoğraf: newshub.co.nz

Peki nedir bu Feta peyniri? Belki de çoğu kişi benim gibi bu tarifi sosyal medyada görmeden önce Feta peynirinin ismini duymamıştı. Aslında Feta’nın doğduğu topraklar Yunanistan ve Midilli Adası. Bu peynir genelde Ege ve Akdeniz’de yaygın. Yunanistan’da ise Feta peyniriyle ünlü yerler: Thessalia, Peloponisos ve Ipiros.

Feta peyniri Avrupa ülkelerinde “kaliteli peynir” anlamında kullanılsa da kelime anlamı olarak Yunanca “peynir” demek. Feta peynirinin içeriği ise  %70 koyun sütü ve %30 keçi sütünden oluşuyor. Olgunlaşması 3 ayı buluyor. Aslında delikli ve yağlı yapısıyla beyaz peynirden görünüş olarak çok farkı yok, hatta Avrupa’da yaşayan Türkler beyaz peynir özlemlerini Feta ile gidermeye çalışıyorlar. Fakat Feta, beyaz peynirden biraz daha yağlı, keskin ve tuzlu. Nemli bir peynir olduğundan fırında erimesi kolay ve bu özelliğiyle makarna için ideal!

Peki bu tarifte Feta peyniri bulamazsak ne kullanacağız? Feta peynirine muadil olarak Cotija (Meksika peyniri) ve Ricotta Salata öneriliyor. Fakat bu peynirleri de bulamayanlar için süzme ya da ezine peynirleri de bu tarif için oldukça uygun. Aslında buna peynirli ve domatesli makarna da diyebiliriz. Şimdi yapımı oldukça basit olan bu makarnanın tarifine geçelim.

Malzemeler:

  • Peynir
  • Çeri domates
  • Zeytinyağı
  • Tuz ve baharatlar (Genelde pul biber kullanılıyor)
  • Fesleğen
  • Sarımsak
  • Makarna

Yapılışı: Çeri domatesler bir fırın kabının içinde üzerine zeytinyağı ve tuz dökülerek karıştırılır. Tam ortasına peynir konur ve üstüne baharatlar serpilerek fırında 20 dakika kadar 220 derecede pişirilir. Peynir ve domates piştikten sonra ikisi birbirine karıştırılıp ezilerek bir sos elde edilir. En son üzerine haşlanmış makarna dökülüp karıştırılır ve fesleğenle servis edilir. Ünlü Tiktok makarnanız hazır, afiyet olsun!

Kapak Fotoğrafı: liemessa.fi

İlginizi çekebilir: Pelin Zorlu’dan Makarna ve Sos