Mükemmel denizi, koyları ve gözlerinizi kamaştıracak bitki örtüsüyle heyecan verici bir kent olan Fethiye, aynı zamandan birbirinden güzel maceraları deneyimlememiz için bize imkan sağlıyor. Yamaç paraşütü de bu tadına doyum olmayan deneyimlerden biri. Üç senedir yaz tatillerimi Fethiye’de geçirme şansı yakalıyorum. Aslında lise yıllarımdan beri yapmayı istediğim yamaç paraşütüne Fethiye’ye gittiğim ilk yıl şahit olmuş ve büyülenmiştim. Fakat buna üçüncü sene cesaret edebildim ve güzel bir deneyimin tadına vardım. O halde Fethiye’de yamaç paraşütü macerasına daha detaylı olarak bakalım.

oludenizde
Fethiye’de Yamaç Paraşütü | Fotoğraf: Ayşenur Akın

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Deneyimi İçin Bilinmesi Gerekenler

Nasıl Kayıt Oluruz?

Ölüdeniz’e geldiğinizde ilk olarak karşınıza uzun bir sahil çıkıyor. Sahilde birçok etkinlik acentası ve birbirinden güzel kafeler bulunuyor. Etkinlik acentalarından yamaç paraşütü vb. birçok etkinlik için kayıt alıyorlar. Hangi acentayı isterseniz oradan kayıt olabilirsiniz. Kayıt için gittiğinizde hangi etkinliği istediğinizi söyledikten sonra isim, soyisim söylemeniz yeterli yine ödemeyi de kayıt sırasında yapıyorsunuz. Daha sonrasında size programı anlatıyorlar ve kalkış saati için bilgilendirme yapıyorlar.

Yamaç Paraşütü Etkinlik Planı Nasıldır?

Yamaç paraşütü için Babadağ’ın zirvesine çıkış yapılıyor. Acentanın dağa tırmanış için ayarladığı servis araçları ve bu servis araçlarının belirli kalkış saatleri var. Oradaki görevliler sizi bu saatlere göre yönlendiriyor. Ayrıca servis aracında sizinle birlikte uçuş yapacak pilotlar ve sizin gibi yolcular bulunuyor. 30-40 dakika dağa tırmanış süresiyle birlikte havada kalma süresi de hemen hemen 30 dakika sürüyor. Böylece toplam etkinlik süreniz yaklaşık 1 saat 20 dakikayı bulabiliyor. Uçuş sırasında pilotunuz tarafından birçok fotoğraf ve videolar çekiliyor. Bu fotoğraf ve videolardan edinmek içinse ek ücret ödemeniz gerekiyor. 

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Adresi: Babadağ 

Fethiye’nin devasa güzelliklerinden olan Babadağ, yamaç paraşütü için ülkemizdeki en uygun yerlerden biri. Yamaç paraşütü için Babadağ’da yaklaşık 2000 metreyi araçlarla tırmanıyorsunuz. Bu sırada Babadağ’ın zengin bitki örtüsüne şahit oluyor ve doğayla iç içe olan bir dağ yolunun keyfini çıkarabiliyorsunuz. Tırmanışın sonunda sizin gibi birçok kişinin paraşütleriyle orda olduğunu göreceksiniz ki eğer heyecanınız varsa bu kalabalık sizi biraz yatıştırıyor. 

Araçlardan inip uçuş yerine vardığınızda pilotunuz sizinle ilgileniyor. Eğer özellikle yapmanız gereken bir şey olursa bunu size mutlaka belirtiyor. Mide bulantısı konusunda sıkıntılarınız varsa yemek yemeden çıkmanızı öneririm. Bütün güvenlik önlemlerinden sonra uçuş için doğru rüzgar bekleniyor. Gözlerinizi açtığınızda arkanızda Babadağ, solunuzda Kelebekler Vadisi ve ayaklarınız altında Ölüdeniz’in muhteşem turkuvazını görüyorsunuz. Sırada bu muhteşem manzaranın tadını çıkarmak var. İyi  uçuşlar. 

Kapak Fotoğrafı: Youtube

İlginizi çekebilir: Mert Tanöz’den Göcek, Fethiye ve Dalyan