İstanbul artık çok kalabalık ve pahalı. Böyle olunca, konu ilk buluşmaya geldiğinde özel ve samimi bir yer bulmak gittikçe daha zor olmaya başladı ama hala dünyanın en romantik şehirlerinden birinde yaşıyoruz. “Buraya giderken ne giymek lazım, kaç hafta öncesinden rezervasyon şart, bir referans bulabilir miyiz?” diye düşünmek zorunda kalmadığımız, İstanbul’un en romantik semt ve mekanlarına göz atalım.

“First Date” Mekanları

Pera – Miss Pizza Şişhane

İstiklal Caddesi hızlıca yürüyüp geçmek istediğimiz bir yer haline gelse de, Pera’ya ulaştığınızda buna değen nostaljik bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Orijinalliğini korumuş eski yapıları, müzeleri, dünya mutfağından restoranları ile Pera ruha hep iyi geliyor. Bu semtin ortasında küçük ve loş bir pizzacı, Miss pizza mahallenin en eskilerinden biri. Mum ışığı eşliğinde leziz taş fırın pizzalarını yerken, kendinizi romantik bir filmin başrolünde hissetmemek elde değil. Yemek sonrası Nardis jazz klüp ya da IKSV’de bir konser yakalayabilir veya Monkey barda Haliç manzarasına karşı kokteylinizi yudumlayabilirsiniz.

Çukurcuma – 49 Çukurcuma 

Cihangir’den Çukurcuma’ya uzanan dar sokaklardaki dükkanları keşfe çıkmak İstanbul’da yapılacak en keyifli şeylerden biri olabilir. Plakçılar, antikacılar, sahaflar arasında dolaşıp “Bunu eve taşıyabilir miyim acaba?” diye düşünürken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Bir mola vermek istediğinizde, ara sokakta gösterişsiz ve tüm coolluğu ile karşınıza çıkıveriyor 49. Sokağa bakan minderlerinde oturup ev yapımı şarabınızı yudumlarken keşke İstanbul’un tüm sokakları böyle olsa diye düşünüyorsunuz. Bu cool akşamı devam ettirmek için, sokağın ilerisindeki Markus Tavern ya da semtin yenisi sempatik hostel Popstel’in barındaki DJ performanslarına bakılabilir.

Bomonti – Batard İstanbul 

Bomonti, İstanbul’un en tarihi ancak sakinleri acısından en genç ve dinamik semtlerinden biri. Tarihi apartmanları arasında gezinirken karşınıza çıkan farklı konseptlerdeki sürprizli mekanlarından enerji fışkırıyor. Bu semtin Fransızı Batard, biraz daha “fancy” bir date mekanı arayışında olanları Paris’te bir aksam yemeğine davet ediyor. Küçük yuvarlak masalarına, menüdeki tüm Fransız lezzetlerini sıkıştırmak istiyorsunuz. Profiterol için yer ayırmayı unutmayın. Yemek sonrası Bomonti Ada’yı ziyaret edip avlusunda bir caz konseri ya da Babylon’da bir program yakalanabilir.

Akatlar – Crepe and Fondue 

İlk buluşma için karşınızdakini biraz şaşırtmak istemez miydiniz? “Hic fondue yedin mi?” sorusu harika bir sohbetinin başlangıcı olabilir, fondue yemeyi öğrenirken tüm date gerginliğini atabilirsiniz. Orijinal olarak İsviçre yemeği olan fondue için şehirdeki en iyi adreslerden biri. Menüsünde et ve peynir fondue’nun yanı sıra farklı krep ve kırmızı et seçenekleri de bulunuyor. Şehrin kalbi Etiler’de yemek yedikten sonra, çevredeki etkinlik/konser mekanlarına bakılabilir. Hemen yanındaki Dirty Hands lezzetli kokteylleri ile semtin gençlerinin en popüler buluşma noktalarından biri.  

Moda – Dün 

Moda hep çok güzel. Cay bahçelerinde oturup gün batımını izlemek, Nazım dizelerinin kazılı olduğu sahilinde yürüyüş yapmak, güzel apartmanlarının izini sürmek bile yeterince romantikken özel bir buluşma için buradan bahsetmeden olmaz. Son zamanlarda insan akınına uğramış bu semtte, kendine has ortamını korumayı basarmış, gösterişten uzak bir mekan Dun. Sade dekorasyonu, haftalık değişen menüsü ile samimi bir date için bire bir. Yemekten sonra Rita Moda’da kokteyl eşliğinde canlı müzik iyi bir seçenek olabilir.

Yenikoy – Apartıman

Hangimiz Istanbul’un karmaşasından çok yorulduğumuzda kendimizi Yeniköy’ün sakinleştirici kollarına atmadık ki? Sahilinde yürüyüş yapmak, görkemli yalılarını izlemek, emektar kahvelerinde soluklanmak hep iyi geldi. Tam da böyle dingin bir atmosferde, dünya mutfağından kapsamlı bir menü sunan Apartıman ilk buluşma için ideal yerlerden biri. Yemek sonrası Mua’nın leziz dondurmalarından alıp sahilde yürümek olmazsa olmazlardan. Sizin şehirdeki romantik durağınız neresi?

Kapak Fotoğrafı: Unsplash.com/@kdrat

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’un İtalyan Restoranları