Bir şefin; geçmişi, tercihleri ve hayalleri yarattığı tabaklarında saklıdır. Bu yüzden sevdiklerimizle buluştuğumuz yemek sofralarında aslında düşündüğümüzden daha da kalabalığızdır. Elden ele dolaşan bir tabaktaki kokular zaman kavramını, kullanılan teknik ise mekân kavramını ortadan kaldırır. Biz bugün İstanbul’un sokaklarından İtalya’nın mutfaklarına doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Trüf ve taze ot kokularının birbirine karıştığı, doğanın oluşturduklarını geleneklerin devam ettirdiği ve her tabağın kendine özel bir hikâyesi ve felsefesi olduğu İtalyan Restoranları’na konuk oluyoruz. O zaman şimdiden buon appetito!

İstanbul’un İtalyan Restoranları | Fotoğraf: Unsplash.com / Salomé Watel

İstanbul’daki İtalyan Restoranları

Avrupa Yakası’ndaki İtalyan Restoranları

The Ordinary, Bomonti Konum

The Ordinary, şehrin gastronomi alanına yön veren Bomonti’de bulunuyor. Günümüzde gittikçe artan Açık Mutfak deneyimini sunan The Ordinary, duvarındaki nostaljik posterler ile İtalya’nın geleneksel restoranlarına göz kırpmayı da ihmal etmiyor. Vedat Milor tarafından şehrin en iyi pizzacısı olmaya aday gösterilen The Ordinary’de; odun fırınından çıkan pizzalar, mevsimsel ürünler ile tamamlanıyor. Restoranın şefleri Cihan Kıpçak ve Üryan Doğmuş; yalın anlatıma sahip reçeteleri ile şehrin dikkat çeken şefleri arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Gökçe Ece Oksay’dan The Ordinary

Da Mario, Etiler Konum

İstanbul’un ilk İtalyanları’ndan olan Da Mario, 1993 senesinden beri mutfağın geleneksel lezzetlerini değişmeyen lezzeti ile servis etmeye devam ediyor. İtalyan hükümeti tarafından dünyada İtalyan mutfağını doğru lezzette, kalitede ve serviste tutabilmek amacıyla verilen “İtalyan Konukseverliği’’ ödülüne layık görülen Da Mario’da sadece İtalyan mutfağını değil, İtalyan yaşam tarzını deneyimleyebilme fırsatı da bulunuyor. El yapımı makarnalardan risottolara kadar İtalya’nın farklı bölgelerine ait Akdeniz kokularına Türkiye ve İtalya şarapları eşlik ediyor.

Pinoli Italian Kitchen, Etiler Konum

Mahallelilerin güne başladıkları All Sports Cafe grubunun İtalyan kısmı olan Pinoli Italian Kitchen; şehirde yenilikçi ve romantik bir deneyim arayanlara hitap ediyor. Dış alanını İtalya’nın sokaklarının geniş fotoğrafları ile dolduran Pinoli Italian Kitchen’ın iç alanında ise gruplara yönelik daha geniş masalar yer alıyor. Geniş bir şarap listesi ve özel kokteyl karışımlarının eşlik ettiği menülerinde; Kuzey İtalya’nın şnitzelleri ve yeni bir yorum getirdikleri gnocchiler dikkatleri üzerine çekiyor.

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Pinoli Italian Kitchen

Antica Locanda, Arnavutköy Konum

Arnavutköy’de bulunan Antica Locanda, bizi kalabalık bir ailede büyüyen şef Gian Carlo Talerico’nun kendi ailesinin renklerinden esinlenerek hazırladığı mutfağına davet ediyor. İtalya’nın farklı yörelerine ait geleneksel reçeteleri duyguları ve yemek sevgisi ile bir araya getiren şef Talerico, misafirlerinin sevdikleri ile uzun ve keyifli sofralarının bir parçası olmayı amaçlıyor. Lokantada ve evde yenmek üzere iki ayrı menü sunan Antica Locanda’da özellikle mevsimine uygun İtalyan malzemeleri ve geleneksel teknikler ile hazırladığı makarnalar dikkat çekiyor.

Primi, Balat Konum

Şehrin gastronomisi en çeşitli mahallerinden biri olan Balat’a İtalyan mutfağı ile konuk oluyoruz! İtalyan yıldız Sophia Loren’in “Gördüğünüz her şeyi makarnaya borçluyum.” sözünden ilham alan Primi; sundukları bütün makarnaları ve sosları kendileri hazırlıyor. Tamamen doğal ve katkısız bir mutfak oluşturmaya özen gösteren Primi’nin terasında; Balat’ın Boğaz’a karışan rüzgârları İtalya’dan esiyor! Menülerinde; porçini mantarları, karides ve deniz börülceli makarnaları öne çıkıyor.

İlginizi çekebilir: Tuba Nil Dengiz’den Primi Balat

Brio Italian Restaurant, Zekeriyaköy Konum

Rotamızı İstanbul’un nispeten daha az bilinen bölgelerinden Zekeriyaköy’e doğru çeviriyoruz. Yeni açılan mekân haberleri ile gittikçe daha sık konuşmaya başladığımız Zekeriyaköy’de; uzun zamandır yol kenarında sakin bahçesi ile dikkatimizi çeken Brio Italian Restaurant bulunuyor. Her yemekten sonra sandalyelerimizi bahçesinin ortasında yanan ateşin etrafına çekerek şaraplarımızı bitirdiğimiz Brio’da; Roma tipi ince pizzalar ve geleneksel İtalyan makarnaları en sade felsefe ile servis ediliyor.

İlginizi çekebilir: Begüm Kartal’dan Brio Italian

Beyoğlu’ndaki İtalyan Restoranları

IL Cortile, Galata Konum

İtalyanca’da avlu anlamına gelen IL Cortile, 13. yüzyıldan kalan ve eskiden bir Fransız okulu olarak hizmet veren École St.Pierre Hotel’in avlusunda yer alıyor. Nostaljik yapısı ve İtalyan mutfağı ile zaman ve mekân sınırlarını aşan IL Cortile’nin deniz ve toprak kokularının öne çıktığı menüsünde özellikle deniz mahsüllü lazanyası dikkatleri üzerine çekiyor. Geleneksel İtalyan reçetelerini en lezzetli versiyonları ile sunan IL Cortile; Beyoğlu’nun kalabalığından İtalya’nın sakin ruhu ve İstanbul’un çeşitli tarihi ile uzaklaşmak adına bizim favorilerimiz arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan IL Cortile

Ristorante Scarlatta, Pera Konum

Şehrin en değerli şef eğitmenlerinden Doç. Dr. Dilistan Shipman ve David Shipman’ın kuruculuğunu üstlendiği Ristorente Scarlatta, gastronomi mezunlarından oluşan ekibi ile dikkat çekiyor. Gençlerin akademik öğretilerini uygulamaya geçirmeyi hedefleyen Shipman çiftinin sunduğu gastronomik deneyimde Akdeniz’in kokularının yüksek olduğu bir İtalyan mutfağı yer alıyor. Şef David Shipman’ın imzasını taşıyan menüde; ekşi mayalı ekmeklerden kurutulmuş etlere, taze makarnalardan odun fırınından çıkan pizzalara kadar geniş bir seçki sunuluyor.

Cecconi’s, Şişhane Konum

Venedik’te bulunan Hotel Cipriani, 1978 senesinde Enzo Cecconi tarafından Londra’da kapılarını modern bir İtalyan restoranı olarak açıyor. 2004 yılından beri Soho House bünyesinde Mumbai’den New York’a kadar başarılı bir şekilde yayılmayı başaran Cecconi’s, bugün İstanbul’da 19. yüzyıldan kalan Palazzo Corpi (Soho House) binasının arka bahçesinde yer alıyor. Her şehirde bulunan restoranlarında farklı reçeteler ve ürünler kullanarak hazırladıkları İtalyan yemeklerinden ötürü modern bir İtalyan restoranı olarak tanınan Cecconi’s, İstanbul’da Akdeniz’in ruhunu yaşatan menüleri ile öne çıkıyor.

Miss Pizza, Şişhane Konum

Hem kuruculuğunu hem de mutfak şefliği üstlenen Elif Tokatlıoğlu ve Selen Akınal Balcıoğlu’nun uzun soluklu çalışmaları ile Miss Pizza bizim müdavimi olduğumuz yerlerin başında geliyor. Şişhane Metro’dan çıktığımız an bizi küçük ve samimi dükkanında karşılayan Miss Pizza’nın Etiler’de de bir şubesi bulunuyor. Porsiyonları ile ilk gözümüzü doyuran Miss Pizza’da bizim seçimimiz trüf yağı ile marine edilen kestane ve porçini mantarları, gorgonzola ve mozzarella peynirleri ile odun fırınından çıkan Pizza Funghi’den yana!

Pap’s Italian, Karaköy Konum

Karaköy’ün tarihe açılan Fransız Geçidi’nde yer alan Pap’s Italian, Napolili şef Luigi Mariconda’nın açık mutfakta hazırladığı aile tarifleri ile dikkat çekiyor. Gördüğü yoğun ilginin ardından 2019 senesinde Emaar Square Mall’da da kapılarını aralayan Pap’s Italian’ın menüsünde; taze ürünler ile hazırlanılmış ve uzun emekler verilmiş reçetelere ağırlık veriliyor. Şehirde Gigi olarak tanınan şefin hazırladığı tabaklara ise başta Türk butik üreticiler olmak üzere İtalya’nın çeşitli bölgelerinden seçilmiş şaraplar ve özel hazırlanmış kokteyller eşlik ediyor.

Anadolu Yakası’ndaki İtalyan Restoranları

Il Sud, Moda Konum

Şehrin yeni nesil şeflerini yetiştiren MSA eğitimli şef Utku Kaymak, İtalya’da aldığı eğitimin ardından Kadıköy’de Il Sud restoranını hayata geçiriyor. Geleneksel İtalyan lezzetlerine yeni yorum getiren şef Kaymak’ın menüsü; özenilmiş seçenekler ile öne çıkıyor. Napoli pizzalarını aynı şehirden gelen bir fırından çıkaran Il Sud; İtalya’nın ruhunu mahallenin kendine özgü ruhu ile birleştirmeyi amaçlıyor.

İlginizi çekebilir: Ceren Oğuz’dan Il Sud

Aida Osteria, Moda Konum

İtalya’nın rüzgârlarını Moda’da estiren Aida Osteria; mutfağın en geleneksel reçetelerini şehirde deneyimleme imkânı sunuyor. İçeriye girdiğimiz gibi taze otların kokusunu almaya başladığımız Aida’da makarnalar ev yapımı olarak mevsimine özel klasikleşmiş soslar ile servis ediliyor. İtalya mutfağının başka vazgeçilmezlerine de menüsünde yer veren Aida’da; salçiççalardan tartarlara kadar geniş bir seçki yer alıyor.

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Moda Mekânları

Rosario Ristorante Italiano , Koşuyolu Konum

Antik İtalyan hanlarının atmosferini Koşuyolu’na taşıyan şef Rosario Costa; restoranında rustik bir kır lokantası havası yaratıyor. İtalya’nın geleneksel reçetelerine yer veren menüde; dana carpaccio, deniz mahsüllü makarna gibi ülkenin farklı yörelerine özgü tabaklar dikkat çekiyor. Gerçek bir İtalyan deneyimi yaşatabilmek adına çeşitli bir menü sunan şefin yemeklerine İtalya’nın üzüm bağlarından gelen şaraplar eşlik ediyor.

Nello’s İstanbul, Caddebostan Konum

Pizzanın doğduğu toprakları İstanbula getiren şef Nello Croce; kare masa örtüleri, duvarlarındaki Diego Maradona fotoğrafları ve memleketinden getirdiği kahveleri ile Nello’s İstanbul’da şehrin çok yönlü ve gerçek Napoli deneyimini yaşatıyor. Noter Sokak’ta minik bir dükkan ile karşımıza çıkan Nello’s İstanbul; pizzalardan cannolilere uzanan geleneksel menüsünde her detayı düşünülmüş sade bir gastronomi deneyimi sunmaya özen gösteriyor. Önümüzdeki Paskalya’da Napoli’nin geleneksel tatlısı Pastiera Napoletana’Şehirde Denenecekler Listenize eklemenizi öneriyoruz!

İlginizi çekebilir: Ahsen Akıllılar’dan Nello’s Italian Restaurant

Fauna, Ataşehir Konum

Çoğumuz için bambaşka bir yere sahip olan Fauna, Vedat Milor’un “İstanbul’da tek bir akşam yemeği yeme şansım olsa büyük ihtimalle burayı seçerim.cümlesi ile dikkatleri üzerine çekmişti. Menüsünü kara tahtada karşımıza çıkaran Fauna’da; her şeyin ağır, yoğun ve kokulu olduğunun şimdiden altını çizelim. Restoranın şefi ve işletmecisi İbrahim Tuna; makarnalarında ve ravioli hamurlarında un ve su kullamaktan ise organik yumurta ve irmik kullanmayı tercih ediyor.

İlginizi çekebilir: Petite Guide’tan Fauna

Osteria Salvatore, Çengelköy Konum

Gerçek bir İtalyan deneyimini Boğaz’ın büyüleyen manzarası ile birleştiren Osteria Salvatore; şehri etkisi altına alan bir gastronomik deneyim sunuyor. Akdeniz’in ruhunu menüsüne taşıyan Osteria Salvatore’de; gerçek İtalyan taş fırınından çıkan pizzalar, el yapımı makarnalar ve deniz ürünleri dikkat çekiyor. Boğazın kenarında gökyüzünün her rengi ile deneyimlenen İtalyan mutfağına; barın hazırladığı özel kokteyller eşlik ediyor.

İlginizi çekebilir: Sevginin İfadesi’nden İtalya Lokanta Kültürü