Kruvasanın merak uyandıran hikayesi 17. yy’a kadar uzanıyor. Hakkında konuşulanlar ve rivayetler ise bitmek bilmiyor. Öyle ki, bir çoğumuzun Fransızlara ait olarak bildiği kruvasanın kütüğü aslında Avusturya hatta ve hatta Viyanaya uzanıyor. Kipferl, Croissant, Kruvasan… Gastro Magger‘ın yazısından Kruvasan’ın efsanevi tarihinin detaylarına ulaşabilirsiniz. Gel gelelim bu tarihi olaylara konu olan kruvasan’ın yolu Çanakkale’ye de düştü ve yollarımız kesişti. Sırtınızı iskeleye verin, Kemalpaşa mahallesine doğru yol alın, çok geçmeden Tekke Sokakta köşede tereyağlı hamurun kokusunu alacaksınız 🙂 İşte Flag Bakes&Coffee.

İtiraf ediyorum ilk gittiğimde yer bulamadım, epey de çabaladım birkaç tur attım gittim geldim ama nafile ertesi gün günün erken saatlerinde tekrar yola koyuldum ve işimi şansa bırakmadım. Mis gibi bir hava vardı, dışarıdaki sıralı masalardan birine geçtik. Camekan bölümden kruvasanların hazırlanış ve pişirme aşamalarını görebiliyorsunuz. Masalar üzerinde yer alan QR kodlardan menüye ulaştık. Ayrıca Instagram sabit storylerden de ulaşabilirsiniz. Oldukça zengin bir menüye sahip olan Flag Bakes&Coffee‘de kruvasanın birçok çeşidi mevcut. Benim favorim pastacı kreması dolgulu orman meyveli oldu. Çünkü neden olmasın:) taze taze fırından çıkan kat kat tereyağlı çıtır hamurla buluşan pamuk gibi hafif krema ve kırmızı meyveler aklımı başımdan aldı. Kruvasan’a “fransız öpücüğü” dedikleri kadar var:)

Bıçağı dokundurduğunuz anda çıtır çıtır sesi duyacaksınız ve beklediğinize değecek, emin olabilirsiniz. Biz beklerken Türk kahvesi söyledik, duble bardakta gelen kahvelerle ayıldık yanında gelen minik biscottilerle de önden bir hazırlık yaptık. Her şey en ince detayına düşünülmüş Flag’de, mekandan mutsuz çıkmanız imkansız. Kruvasan tercih etmek istemeyenler içinse oldukça zengin bir tatlı menüsüne sahipler. Brownie, macaron (denemek için sabırsızlanıyorum), sufle, ekler ya da mis tereyağlı double kurabiyeler de denemeniz için sizi bekliyor olacak. Yanında ise elbette Latte, espresso ve daha fazlası eşlik etmeye hazır. Ayrıca güzel bir haber daha vermek istiyorum. Flag, bu yoğun ilgi sonrası müşterilerini mağdur etmemek ve yoldan geri döndürmemek için mekanını büyütüyor. 

Çanakkale’nin ilk ve tek kruvasan dükkanı olmaya aday Flag Bakes&Coffee size Emily in Paris ruhu katmak için sabırsızlanıyor. Fransızların bile tüketmediği kadar kruvasan tüketmek isteyeceğiniz, gittikçe büyüyen yeni mekanıyla kucak açan Flag Bakes&Coffee’yi 09:00 – 23:30 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz. Çünkü kruvasan yemenin saati olmaz!

Kapak Fotoğrafı: Flag Bakes&Coffee

İlginizi çekebilir: Öyküm Pekşen’den AKİ Gift Shop