Türkiye’de ve Avrupa’nın genelinde pek fazla dinlenmiyor olsa da özellikle İngiltere ve Amerika’da bir hayli fazla dinleyici kitlesi bulunan Fleetwood Mac; 1967’de Mick Fleetwood (davul), Peter Green (vokal), John McVie (bas gitar), Bob Brunning (gitar) ve Christine McVie (klavye) tarafından kurulan bir rock grubu.

usatoday
Fleetwood Mac| Fotoğraf: USA today

Grubun adı ise baterist Mick Fleetwood ve bas gitarist John McVie tarafından konulmuş. Aslında onları yalnızca rock grubu olarak kategorize etmek pek de doğru değil. Çünkü kariyerleri boyunca birçok müzik tarzı dönüşümü yaşamışlar, farklı teknikler denemişler hatta ilk kuruldukları zamanki grup üyelerinde bile değişimler olmuş.

Fleetwood Mac’in ilk dönemlerinde ,yani 60’ların sonlarından 70’lerin başlarına kadar, İngiliz Blues Akımı etkisinde şekillendiğini görüyoruz. Daha sonra ise ,1975-1987 arasında, özellikle Stevie Nicks’in de gruba dahil olmasıyla pop-rock grubuna dönüştüğünü söylemek mümkün. Kesinlikle ben de vokalliğini Stevie Nicks’in yaptığı parçaları çok daha fazla beğenenlerdenim. Birçok insanın Edge of Seventeen şarkısı ile tanıdığı Stevie’nin gerçekten son derece karakteristik bir sesi var.

consequence-of-sound
Fleetwood Mac | Fotoğraf: Consequence of Sound

Fleetwood Mac Müziği ve İlişkileri

100 milyondan fazla albüm satışıyla, birçok altın ve platin plak kazanan Fleetwood Mac; müzikal başarılarıyla gündeme geldiği kadar grup üyelerinin aralarındaki ilişkilerle de kendinden oldukça söz ettirmiş. Hatta söylenenlere göre grubun Rumours albümünün adı, kendileri hakkında çıkan bu dedikodulardan esinlenerek verilmiş. Grup içindeki ilişkileri, yaşananlar yaptıkları müziğe de ilham olmuş ve dinlerken insanı bambaşka yerlere götüren, birçok duyguyu yaşatan, mod yükselten, hüzünlendiren eserler ortaya çıkmış. Her ne yaşarlarsa yaşasınlar yine de birlikte turneye çıkmaya ve müzik yapmaya devam etmişler. İyi ki de devam etmişler!

thenewyorktimes-com
Fleetwood Mac| Fotoğraf: thenewyorktimes.com

60’ların sonlarında kurulup yakın zamana kadar hala konserlerine devam eden Fleetwood Mac, kendisine özgü tarzıyla, kaliteli, eskimeyen ve zamansız parçalarıyla hayranlık uyandıran bir grup. Eğer bugüne kadar Fleetwood Mac ile tanışmadıysanız blues’dan rock müziğe kadar gelen geniş skalalarından sizi yakalayan bir parçanın çıkacağını düşünüyor ve mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum.

                                   Kapak Fotoğrafı: rollingstone.com

İlginizi çekebilir: Tayfun Sezer’den Lynyrd Skynyrd