Geçtiğimiz pazar günü Max Verstappen’in şampiyonluğuyla gündeme oturan Formula 1, her ne kadar ‘’erkek egemen’’ bir spor türü olarak görülse de her cinsiyetten ve 7’den 70’e her yaştan takipçisi olan bir marka. Benim F1 fanı oluşum da Türkiye Grand Prix’siyle başladı. Acemi takipçi olunca hem arkadaşlarımı sorularımla bezdirdim hem de biraz yabancı kaldım konuya haliyle. Baktım bu iş beni sarıyor, daha hakim olup aldığım keyfi artırmak için farklı içerikler araştırmaya başladım. İşte F1 temalı ‘podcast’ keşiflerim…

Fotoğraf Altyazısı | Patrick Robert Doyle (unsplash.com)
Formula 1 Temalı Podcastler | Fotoğraf: unsplash.com/@teapowered

Formula 1 Temalı ‘Podcast’ler

Vasıtalar: En İlgi Duymayanı Bile Meraklandırır

vasitalarpodcast
Vasıtalar Podcast | Fotoğraf: Spotify

Barkın Kızıl ve Mali Selışık’ın sunduğu Vasıtalar, bir Socrates Dergi ‘podcast’i. Her Grand Prix’nin yorumlandığı programda, yarışın yapıldığı pist, pilotların ve markaların performansı gibi detaylar değerlendiriliyor. İlk bölümü Eylül 2019’da yayımlanan bu ‘podcast’, Formula 1’in sesi Serhan Acar gibi isimleri de konuk olarak ağırlamış. Listeme Vasıtalar’la başlamamın sebebi ise F1 temalı ‘podcast’ler arasında benim için birinci sıraya yerleşmiş olması. İçerik olarak sadece yarış değerlendirmelerine değil, konuyla ilgili film önerilerine ve konuklara da yer veriyor. Anlatımını da son derece akıcı buldum. Bu branşa bu kadar sonradan ilgi duyan biri için bile son derece ilgi çekici ve keyifli bir anlatımı var. Merak edenler Spotify’a programın adını yazmaya başladı bile…

Red Bull Yol Arkadaşım – Serhan Acar: Podcast Serisi Değil, Bölümü

yolarkadasimpodcast
Red Bull Yol Arkadaşım Podcast| Fotoğraf: Spotify

Yine bir Socrates Dergi yapımıyla birlikteyiz. İsmail Türküsev moderasyonunda yayımlanan bu ‘podcast’in ana odağı F1 değil fakat 1 Ekim 2021’de yayımlanan ‘’F1’in Sesi Olmak’’ isimli bölüme Serhan Acar konuk olmuş. Bu bölümde F1’in sesi Serhan Acar, hem kariyerini hem de yol deneyimlerini dinleyicilerle paylaşıyor. Ben programı dinlerken küçük bir tematik uyum yakaladım ve Ankara-Bursa yolculuğunu bu keyifli sohbetle tamamladım. Siz de F1 yarışlarını seslendirmenin nasıl bir kariyer yolculuğu olduğunu ve günlük rutinlerinize nasıl yansıdığını merak ediyorsanız bu bölüm eğlenceli bir alternatif olacaktır.

F1- Beyond The Grid: Formula 1’in Resmi Yapımı

beyondthegrid
Beyond The Grid Podcast | Fotoğraf: Spotify

Formula 1’in resmi yapımı olan Beyond The Grid, F1 dünyasından birçok röportaja, öngörüye ve değerlendirmeye yer veriyor. Spor dünyasının meşhur pilotlarından takım liderlerine kadar birçok kişinin konu edildiği programda F1’in efsane isimleri, hikayeleri, kariyer yolculukları da konuşuluyor. Beyond The Grid, F1 tarihine tanıklık edebileceğiniz ve ilginç soruların cevabını alabileceğiniz bir yapım. 1 Aralık itibarıyla 159 bölüme ulaşan serinin ilk bölümü ise Haziran 2018’de yayımlanmış. Serinin İngilizce olduğunu da belirtelim. Yolu F1’den geçmiş popüler isimlere temas etmek isteyen herkes için önerilebilecek en kaliteli yapımlardan biri.

Autosport Podcast: F1 ve Daha Fazlası

autosport
Autosport Podcast | Fotoğraf Kaynağı: Spotify

Yine İngilizce olan bu podcast motor sporlarını tüm dallarıyla ele alıyor; Formula 1’den Formula E’ye kadar geniş bir kapsama sahip. Autosport, uluslararası teknoloji ve medya şirketi olan Motorsport Network’ün yapımı ve aynı zamanda bir alt markası. Şirketin web adreslerindeki içerikleri ve ticari markaları da adından anlaşılacağı üzere otomotiv ve motor yarışlarına odaklanıyor. 500 bölümü aşan bu içerik, şirketin konu hakkındaki deneyimini ve motor sporları alanında nitelikli bir kaynak haline geldiğini açıkça gösteriyor.  Güncel haberlere ve en taze tahminlere erişmek için hem podcasti hem de web sitesini adresini takip edebilirsiniz.

Pod Stop F1: Bir de Siz Deneyin

podstop
Pod Stop F1 Podcast| Fotoğraf: Spotify

Pod Stop F1, Mayıs 2020’den beri yayımlanan, 3 kişinin sunumunda gerçekleşen ve 35-50 dakika aralığında süren Türkçe bir yapım. Bu seride de sunucular, yarışlar hakkında kapsamlı bir değerlendirme gerçekleştiriyor ve yorumlarını aktarıyor. Podcastin isminin ise ‘’Pit Stop’’ kavramını çağrıştırması, ismin iyi bir fikirden hareketle çıktığını düşündürüyor. Yalnız itiraf edeyim; anlatım olarak beni biraz zorladı. Ciddi ve ağır bir dili olduğunu düşünüyorum. Belki de yeterince kapsamlı F1 bilgisine sahip olmadığımdan işin biraz daha eğlenceye dökülmesi daha çok ilgimi çekiyordur ama herkesin podcast keyfine kimse karışamayacağı için bu içeriği de listeye eklemeden geçmiyor ve kendilerine bu branştaki podcast deneyimlerimizi çeşitlendirdikleri için çokça teşekkür ediyoruz.

Bonus: Drive to Survive:En popüler Netflix İçeriklerinden Biri

Fotoğraf Altyazısı | Tim Carey (unsplash.com)
Formula 1 | Fotoğraf: unsplash/@baudy

Listeyi farklı türden bir içerikle, belgesel bonusuyla kapatıyorum. Yakın zamanda 3. sezonu yayımlanan bu belgesel, Netflix’te izleyecek içerik ararken çoğumuzun karşısına çıkmıştır. Belgesel, pilotların gerçek hikayelerinden ve günlük rutinlerinden yola çıkarak her sezonu özetliyor; takım kaptanlarının, gazetecilerin ve diğer takım üyelerinin görüşlerini açıkça aktarıyor ve izleyicilere kapsamlı bir çerçeve çiziyor. Hafta sonlarına heyecan katan yarışların arka planını hikayeleriyle birlikte izlemek, F1’in sadece bir yarıştan ibaret olmadığını gösteriyor ve bu branşa olan hakimiyeti artırıyor diyebilirim.

Benim belgeselden en çok aklımda kalan cümlelerden biri şöyle: ‘’F1 pilotları, düşündüğümüzden farklı bir düşünce yapısında. Onlar sadece yan yana yürürken bile birbirini geçme arzusuyla dolu.’’ Bu belgeselle ilgili bir diğer öneri de listenin ilk sırasındaki Vasıtalar podcast bölümleri olacak yine. Drive to Survive’ın 2. sezonu, detaylı şekilde Vasıtalar’ın 17. bölümünde değerlendiriliyor. Meraklılar, hem belgeseli hem de bu bölümleri inceleyebilir. Benim gibi merak edenler için kaynakları aktarmanın ardından, F1 merakımı gidermek için her sorumu sabırla yanıtlayan değerli arkadaşlarıma da teşekkürlerimi sunuyorum. 🙂

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@baudy

İlginizi çekebilir: Berkay Çolak’tan Turkish Grand Prix