İş için Frankfurt’a gitmişken boş kalan vakitlerin de tanıdını çıkaralım dedik ve hem finans merkezi olan hem de eski dönem yapılarını görebileceğimiz Frankfurt gezimize başladık. Hadi ayrıntılara geçelim!

Frankfurt
Frankfurt | Fotoğraf: Unsplash / Tiara Aracama

Frankfurt gezimizde, günümüzde bir ulaşım aracı olarak popülerliğini arttıran Lime kiralayarak hem zamandan tasarruf yaptık hem de ayaklarımızı çok yormadık. 🙂 Ama belirtmekte fayda var ki; yaya akışının çok olduğu bölgelerde Lime kullanmak biraz tehlikeli olabiliyor, dikkatli olun!

Frankfurt Gezilecek Yerler

Hauptwache-Zeil Caddesi  Konum

Hauptwache
Hauptwache | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Gezmeye tam şehrin merkezinden başlayalım diyorsanız doğru noktadasınız. Hauptwache, adını tam merkezde göreceğiniz binadan alıyor. Hem toplu taşıma noktasınının hem de birçok sokağın kesişme noktası olması sebebiyle rahat bir başlangıç imkanı sağlıyor. Zeil Caddesi’ne giriş de buradan başlıyor. 

Alte Opera   Konum

Alte Opera
Alte Opera | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Şehirdeki ilk durağımız “Alte Opera” oluyor. Görüntüsü ve ihtişamıyla akşam vakti sizi inanılmaz etkileyeceğine eminim. İkinci Dünya Savaşı sırasında zarar görmüş olan bina restorasyon çalışmaları sayesinde günümüzde varlığını koruyor. Orada bulunduğumuz dönemde etkinliğe denk gelemedik ama siz denk gelirseniz içeriye girip o ambiyansı yaşamanızı öneririm.

Goethe Strasse  Konum

Goethe Strass
Goethe Strass | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Lüks markaların birbiri yanına sıralandığı, harika dizayn edilmiş vitrinlerin göz kamaştırdığı bir yerde yürüyorsanız Goethe Strass‘tasınız demektir. Dünyaca ünlü markalar, finans merkezi olan bu şehirde kendilerine yer bulmuşlar; e bize de alışveriş yapmak düşer. 🙂 

Römerberg   Konum

Römerberg
Römerberg | Fotoğraf: wikipedia

Orta Çağ mimarisinin yansımalarını görebileceğiniz ve biraz da İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan izlere denk geleceğiniz büyüleyici bir alan Römerberg. Harika mimari yapının altında bulunan hediyelik eşya dükkanlarından kendinize anı toplayabilirsiniz. Bir de sokak sanatçılarına denk gelirseniz büyülenmeniz an meselesi, benden söylemesi.

Frankfurt Katedrali Konum

Frankfurt Katedrali
Frankfurt Katedrali | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Römerberg’in ara sokaklarından Frankfurt Katedrali‘ne ulaştığınızda hemen telefonları çıkarıp fotoğraf çekme ihtiyacı duyacağınıza eminim. Kutsal Roma İmparatorluğu döneminde önemli bir yapı olan katedralde Katolik-gotik döneme ait çizgiler bulabiliyorsunuz.  

Main Nehri ve Şehir Silüeti    Konum

Main Nehri
Main Nehri | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Altımızda Lime olunca aralardan nehir kenarına ulaşmak zamanımızı almadı. Tam nehir kenarında bulunan parkur boyunca bir tur atıp yolumuza devam ettik ama öğrendik ki dileyenler nehir üzerinden panoramik olarak bir de tura katılabiliyormuş. Main Nehri, gökdelenler arasında denk geldiğiniz eski yapıları görebileceğiniz, şehir siluetine hakim olabileceğiniz güzel bir bölge. Nehirdeki ördek ve kazlar Lime’larımıza biraz kanat çırpsa da zararsız olduğumuzu hemen anladılar.

Skyline / Gökdelenler Bölgesi    Konum

Gökdelenler
Gökdelenler | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Frankfurt, Avrupa çapında önemli bir finans merkezi olduğu için şehirde günümüz mimarisinin en çok tercih edilen örneklerini görmek mümkün. Gökdelenlerin arasında yeşil alanlarla denk gelip yürümek insana garip bir his veriyor diyebilirim. Kocaman binaların arasında kendini karınca gibi hissetmek de cabası.

Euro Simgesi Konum

Euro Simgesi
Euro Simgesi | Fotoğraf: Sinem Dedeoğlu

Avrupa Birliği Merkez Bankası eski binası önüne taşınmış olsa da bankanın simgesi sizi karşılıyor. Tabii finans merkezinde olunca heykelin de altında resim çektirip zengin olma hayalleri kurmak kaçınılmaz oluyor. 🙂

Frankfurt Yeme-İçme Önerileri

Yemek konusu benim gibi koku hassasiyetine sahip olan biri için inanılmaz zor. Sokakta yürürken önünden geçtiğiniz restoranı tercih edip etmeyeceğinizi kokularla belirleyebilirsiniz. Biz, kahvaltımızı en iyilerden biri olarak adlandırılan Cappuccino Eifler’da yaptık. İçeri girer girmez iştahınızı kabartan bir stant sizi karşılıyor. Tabii ki Almanya’ya gelmişken Türk döneri yemeyi de ihmal etmedik. Akşam yemeği tercihimizi Maredo Steak House’tan yana kullandık. Burası hafta sonu inanılmaz kalabalık oluyor ve lezzeti efsane. Bunun yanı sıra My Zeil’in yemek katında birbirinden farklı alternatifler de var. Pizza Napoli’de taze pizzanızı yaptırıp yemenizi tavsiye ederiz; gayet başarılı. Hemen akabinde de Frankfurt’a açılan Türk markamız Big Chefs‘te içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Big Chefs; Frankfurt’ta yaşayanlar tarafından çok tercih edildiği için kapıda biraz sıra beklemeniz söz konusu olabilir.

Frankfurt’ta Konaklama

Otel Moxy Frankfurt Konum

Moxy Otel
Moxy Otel | Fotoğraf: booking

Öncelikle konaklama kısmında bizim merkezi bir konum seçtiğimizi söylemem gerekiyor. Moxy’de, sizi inanılmaz graffitiler karşılıyor. Otelin içerisine girince ambiyansına bayılıyorsunuz. Sıkıcılıktan uzak gayet modern ve enerjik dizayn edilmiş bir giriş var. Resepsiyon; hem bar hem de işlevsel anlamına uygun  hizmet veriyor. Otel çalışanları gerçekten güzel yüzlü ve yardımsever. Otel, merkezde olmasına rağmen gürültülü değil ve odalar gayet konforlu. Akşam içinse repepsiyon / bar akın akın insanların uğrak noktası haline geliyor. Hem merkezde hem de rahat olalım derseniz şiddetle tavsiye ederim.

Hilton Hotel Frankfurt Konum

Hilton Otel
Hilton Otel | Fotoğraf: hilton

İkinci kaldığımız otel ise Hilton Frankfurt City Center. Otelin adını okurken bile ne kadar business olduğu anlaşılıyor. 🙂 Hem eski yapıları hem gökdelenleri bir arada görebileceğiniz, tertemiz ve şık dizayn edilmiş odalarıyla kendinizi iyi hissetmemeniz söz konusu bile değil. Açık büfe kahvaltısı ve kaliteli a’la carte restoranıyla otelde takılmayı sevenler için iyi bir tercih olabilir. Biz soğuk havaya inat gezmeyi tercih ettiğimiz için her iki otelin de tadını çıkaramadık ama pişman değiliz.

Biz iş seyahatimizi fırsata çevirip şehrin tadını çıkardık. Havaalanını dönüşümüzü de metro vasıtasıyla tamamladık. Size de tavsiye ederiz. 🙂 

Kapak fotoğrafı: Sinem Dedeoğlu

İlginizi çekebilir: Buket Demirbaş’tan Görülmesi Gereken 10 Almanya Şehri