Bu yazımda Berlin’den Münih’e, Heidelberg’den Münster’e mutlaka görmeniz gereken, farklı atmosferlerdeki Almanya şehirlerini sizler için derledim. Şimdi başlayalım!

En Güzel Almanya Şehirleri

1. Berlin Konum

IMG_20151008_204701
Berlin

Başkent olduğunu o kadar belli ediyor ki! Berlin, müzelerinden gece hayatına Almanya’da asla kaçırılmaması gereken tek şehir. Tarihi açıdan beni bu kadar tatmin eden bir şehir de olmamıştır herhalde. Sadece bilinen müzeler adasını ve sergileri değil; 2. Dünya Savaşı’ndan kalan soykırım kamplarını ve hapishaneleri gezmeyi unutmayın. Bir de şehre bir iki saat uzaklıktaki saraylar görülmeye değer.

İlginizi çekebilir: Neşe Pelin’den “Asla Yetmez: Berlin”

2. Füssen Konum

Fussen
Füssen

Her yerde görülen o ünlü kaleler işte Almanya’nın en güzel şehirlerinden Füssen’in ‘Hohenschwangau’ kasabasında. Neuschwanstein ve Hohenschwangau kaleleri Bavyera kralı II. Ludwig’in isteği üzerine 19. yüzyılda Neo-Romantisizm mimari stiliyle yapılmış. Alp See’nin önünde oturup kalelere bakarken; asla bitmesini istemeyeceğiniz bir gün olacağına eminim.

3. Hamburg Konum

Hamburg
Hamburg

Hamburg Almanya’nın diğer şehirlerine göre daha canlı olan bir liman şehri, aynı zamanda Almanya’nın 2. büyük şehri. Burada Amsterdam’daki ‘Red Light’ benzeri ‘Reeperbahn’ denilen bir bölge bulunuyor. Reeperbahn çevresi de tahmin edilebileceği üzere gece hayatı bakımından oldukça canlı. Bunun dışında, Hamburg Almanya’nın diğer şehirleri gibi yeşile doyabileceğiniz yerlerden. Üniversite çevresindeki parkları, Alter Elbtunnel’i ve Speicher Stadt’ı gezmeden dönmeyin. Ancak soğuğuna çare ne yapabilirsiniz bilemiyorum, ben bulamadım!

4. Münih-München Konum

IMG_20151008_205125
Münih

Münih de Berlin gibi bir sürü müzeyi gezebileceğiniz, kültürel açıdan sizi doyurabilecek bir şehir. İkinci Dünya Savaşı ve Soykırım’la ilgiliyseniz ünlü Dachau Toplama Kamp’ı burada bulunuyor, gitmenizi öneririm. Ayrıca, BMW Museum da Münih’e gelince mutlaka uğranması gereken bir yer. Ayrıca her yıl yapılan October Fest de Münih’te gerçekleşiyor.

İlginizi çekebilir: Münih’in Lezzet Durakları

October Fest hakkında detaylı bilgi için festivalin web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Münih’teki BMW Museum hakkında detaylı bilgi için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

5. Frankfurt Konum

Frankfurt
Frankfurt

Frankfurt Almanya’nın finans merkezi olarak geçiyor. Koca koca gökdelenleriyle Main Tower’a çıkıp manzarayı izlemeyi ve de tabii ki nehir kenarında oturup Apfelwein içmeyi unutmayın.

6. Heidelberg Konum

Heidelberg-730×410
Heidelberg

Heidelberg’e “Almanya’nın masal şehri” denmesinin bir nedeni var! Yukarıdaki fotoğrafa bakınca bile bunun nedenini rahatça anlayabilirsiniz. Heidelberg’e Schloss’tan başlayın; sonra kahvenizi, kitabınızı alıp tüm gün nefis manzaranın tadını çıkarın. Almanya’da mutlaka görmeniz gereken bu şehri mutlaka rotanıza ekleyin.

7. Köln Konum

IMG_20151008_205232 – Copy
Köln

Tren istasyonundan çıktığınızda karşınızda beliren devasa Dom’u, hiç azalmayan sinekleri, Schokoladen Museum’unda girilen çikolatala komaları… Köln’de asıl yapmanız gereken bir bisiklet kiralayıp tek başınıza bütün gününüzü şehri gezmeye ayırmak ve en sonunda da ayaklarınızı çimlere uzatıp Kölsch’den bir yudumlamak.

8. Bonn Konum

IMG_20151008_204739
Bonn

Bonn aslında sanat demek; Beethoven demek. Bu güzel Almanya şehrine gelmişken Beethoven’ın evini gezmeyi; National Museum’a uğramayı unutmayın.

Bonn National Museum hakkında detaylı bilgi için müzenin web-sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

9. Münster Konum

IMG_20151008_204824
Münster

Münster, Almanya’nın öğrenci şehridir. Burası, bir şehrin ara sokaklarında kaybolmayı sevenler için birebir. Buraya gelmişken ‘Wiedertaeufer’ hareketinin başlangıcı olan Dom’unu ve demir kafesleri görmeyi ihmal etmeyin. Münster ayrıca bisiklet diyarıdır. Almanya’nın en yaşanılası şehirlerinden biri olduğunu da söylemeliyim.

10. Meraklısına: Bochum Konum

IMG_20151008_204610
Bochum

Bochum hakkında objektif olamayacağım sanırım; hayatımda unutamayacağım Erasmus anılarımı yaşadığım, yağmuru hiç eksik olmayan, vazgeçilemeyen; hep özlenen Almanya şehri… Ruhr Üniversitesi’ni bulunduran, küçücük, sıcacık bir öğrenci şehri. Bermuda3eck denilen gece hayatının inanılmaz renkli olduğu bir bölge var. Buraya yolunuz düşerse, üniversite civarında Hardys’e uğrayın, Apartment 45’te ya da Marktstrasse’de mutlaka bir parti vardır; sesten anlaşılır. Riff’e uğramadan da dönmeyin.

Ve diğerleri…

Hakkını yememek adına; Stuttgart, Bremen ve Lübeck’i de listeye eklemeden duramadım!