En Güzel Almanya Şehirleri

theMagger ig -

 

1) Berlin

Başkent olduğunu o kadar belli ediyor ki! Berlin müzelerinden, gece hayatına Almanya’da asla kaçırılmaması gereken tek yer. Tarihi açıdan beni bu kadar tatmin eden bir şehir de olmamıştır herhalde. Sadece bilinen müzeler adasını ve sergileri değil; 2. Dünya Savaşı’ndan kalan soykırım kamplarını ve hapishaneleri gezmeyi unutmayın. Bir de şehre bir iki saat uzaklıktaki saraylar görülmeye değer.

IMG_20151008_204701

Tüm detaylarıyla Berlin’i keşfetmek isterseniz theMagger’da bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Berlin’in gece hayatı hakkında eğlenceli bir yazı okumak için sizi buraya alalım. 

2) Füssen

Her yerde görülen o ünlü kaleler işte bu şehrin ‘Hohenschwangau’ kasabasında. Neuschwanstein ve Hohenschwangau kaleleri Bavyera kralı II. Ludwig’in isteği üzerine 19. yüzyılda Neo-Romantisizm mimari stiliyle yapılmış. Alp See’nin önünde oturup kalelere bakarken; asla bitmesini istemeyeceğiniz bir gün olacağına eminim.

Fussen

3) Hamburg

Hamburg Almanya’nın diğer şehirlerine göre daha canlı olan bir liman şehri, aynı zamanda Almanya’nın 2. büyük kenti. Burada Amsterdam’daki ‘Red Light’ benzeri ‘Reeperbahn’ denilen bir bölge bulunmakta, Reeperbahn çevresi de tahmin edilebileceği üzere gece hayatı bakımından oldukça canlı. Bunun dışında Hamburg Almanya’nın diğer kentleri gibi yeşile doyabileceğiniz şehirlerden biri. Üniversite çevresindeki parkları, Alter Elbtunnel’i ve Speicher Stadt’ı gezmeden dönmeyin. Soğuğuna çare ne yapabilirsiniz bilemiyorum, ben bulamadım.

Hamburg

4) München

Münih de Berlin gibi bir sürü müzeyi gezebileceğiniz, kültürel açıdan sizi doyurabilecek bir şehir. Ünlü Dachau Toplama Kamp’ı burada bulunmakta. İlgilileri için; BMW Museum da Münih’e gelince atlanmaması gereken bir yer. Ayrıca her yıl yapılan October Fest de Münih’te gerçekleşiyor.

“Münih’in Lezzet Durakları” yazısına buradan ulaşabilirsiniz. 

IMG_20151008_205125

5) Frankfurt

Frankfurt Almanya’nın finans merkezi olarak geçiyor. Koca koca gökdelenleriyle Main Tower’a çıkıp manzarayı izlemeyi ve de tabii ki nehir kenarında oturup Apfelwein içmeyi unutmayın.

Frankfurt

6) Heidelberg

Buraya masal şehri denmesinin bir sebebi var! Schloss’tan başlayın şehre, sonra kahvenizi, kitabınızı alıp manzaranın tadını çıkarın.

Heidelberg-730x410

7) Köln

Tren istasyonundan çıktığınızda karşınızda beliren devasa Dom’u, hiç azalmayan sinekleri, Schokoladen Museum’unda girilen çikolatala komaları… Köln hakkında söylenecek çok şeyim var benim ama; bir bisiklet kiralayıp tek başınıza bütün gününüzü şehri gezmeye ayırın; en sonunda da ayaklarınızı çimlere uzatıp Kölsch’den bir yudum yudumlayın.

IMG_20151008_205232 - Copy

8) Bonn

Bonn aslında sanat demek; Beethoven demek. Gelmişken Beethoven’ın evini gezmeyi; National Museum’a uğramayı unutmayın.

IMG_20151008_204739

9) Münster

Tam bir öğrenci şehridir burası. Sokaklarında kaybolmak için birebir. Buraya gelmişken ‘Wiedertaeufer’ hareketinin başlangıcı olan Dom’unu ve demir kafesleri görmeyi ihmal etmeyin. Burası ayrıca bisiklet diyarıdır, Almanya’nın en yaşanılası yerlerinden biridir.

IMG_20151008_204824

10) Meraklısına: BOCHUM

Burası hakkında objektif olamayacağım sanırım, hayatımda unutamayacağım Erasmus anılarımı yaşadığım, yağmuru hiç eksik olmayan, vazgeçilemeyen; hep özlenen yer. Bochum Ruhr Üniversitesi’ni bulunduran, küçücük, sıcacık bir öğrenci şehri. Bermuda3eck denilen gece hayatının inanılmaz renkli olduğu bir bölge var. Yolunuz düşerse üniversite civarında Hardys’e uğrayın, Apartment 45’te ya da Marktstrasse’de mutlaka bir parti vardır; sesten anlaşılır. Riff’e uğramadan da dönmeyin.

IMG_20151008_204610

Ve diğerleri…

Hakkını yememek adına; Stuttgart, Bremen ve Lübeck’i de listeye eklemeden duramadım!

Fotoğraflar: Buket Demirbaş; Heidelberg Fotoğrafı: http://hv-maps-workshop.physi.uni-heidelberg.de/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?