Bu aralar diğer memleketimi tatlı bir heyecan sardı, dünyanın en büyük bira festivali nam-ı diğer Oktoberfest 20 Eylül’de kapılarını açtı. Peki, siz bu festival hakkında neler biliyorsunuz? 

Konum

wiesn
Oktoberfest

Oktoberfest “Ekim festivali” demek; ilk olarak 17 Ekim 1810 yılında bugünkü yeri de olan Theresienwiese’de yapılan festival, o yıl Prens Ludwig ile Prenses Therese’nin düğünlerini kutlamak amacıyla düzenlenmiş ve o yıldan beri her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Ekim ayında Münih’te artık hava kışa döndüğünden uzun yıllardır festival Eylül sonunda düzenlenip Ekimin ilk günlerinde son buluyor.

oktoberfest
Oktoberfest

Münih’e gitmek için bir sürü neden sayabilirim, ancak şüphesiz gidilebilecek en güzel zaman Oktoberfest zamanı. Bu yıl 20.09.2014-05.10.2014 tarihleri arasında düzenlenen festival için 14 büyük bira çadırının yanı sıra çok sayıda küçük çadırlar kuruluyor. 20.09.2014 tarihinde, yani açılış günü, şehir; faytonlarla taşınan bira küpleri, çadır sahiplerinin yerel kıyafetleri ile şehri dolaşıp halkı selamlayıp ‘o zapft is’ denilen ilk bira fıçısının delinip servis edilmesiyle başlar.

oktoberfest
Oktoberfest

Hangi çadıra giderseniz gidin içebileceğiniz bira tabii ki de Augustiner, Paulaner, Spaten-Franziskaner, Löwenbraeu, Kacker-Pschorr, Hofbraeu olan Alman birası ile sınırlıdır. Çadırlara giriş ücretsiz, ancak oturacak yer bulabilmek için ya önceden rezervasyon yaptırmalı ya da sabah çok erken saatlerde gidip yerini almak gerekiyor. Bu yıl için hafta içi 10:00-22:30 ve hafta sonları 09:00-22.30 olarak belirlenen çalışma saatlerinde bir ‘Mass’ Bira (yani 1 litre bira) için fiyat 9,40-9,85 Euro arasında değişecek. Yemek olarak ise festival alanında ‘hendl’ yani tavuk ve ‘brezel’ bulabilirsiniz.

oktoberfest
Oktoberfest
oktoberfest
Oktoberfest

Turist olarak bile gitseniz yerel kıyafetlerle bu geleneği yaşamak bir başka keyif olduğundan gitmek isteyen kadınlara ‘Dirndl’ ve erkeklere ‘Lederhosen’ öneririm. Şehrin her yerinde rahatlıkla her bütçeye göre bulacağınız kıyafetler dışında normal kıyafetle festivale katılan herkes içeride sırıtıyor zaten.

oktoberfest
Oktoberfest

Festival alanında biranın dışında tabiî ki bir de devasa bir ‘lunapark’ bulunuyor. Bira çadırlarında oturmak istemeyen küçükten büyüğe herkes eğlence alanında taze kavrulmuş şekerli- tarçınlı badem kokuları içerisinde eğlence araçlarında yerlerini alabilir.

oktoberfest
Oktoberfest

Festival zamanı oteller fazlaca pahalı olabildiğinden geç kalmış olanların Aribnb yardımı ile konaklamalarını halletmelerini öneririm. Münih’in altyapısı oldukça gelişmiş olduğundan nerede kalırsanız kalın geç saatlere kadar festival alanına trenle ve metroyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şimdiden iyi eğlenceler. Gezgin kalın!