Hiç şüphesiz yılın en güzel dönemi Aralık ayı! Aralık ayı bana hep kocaman bir cuma günü gibi gelir. Bütün yıl olan olmuştur ve artık yepyeni umutlarla sıfırdan bir yıl bizi bekliyordur. Biz ailece küçüklüğümden beri yeni yıl ruhunu hissetmek için çeşitli ritüelleri yerine getiriyoruz. Herkes gibi ağacımızı kurduktan sonra Gingerman yapıyoruz, yılbaşı filmleri izliyoruz, hediyeler alıyoruz, yılın sadece bu dönemi çıkan çikolatalardan alıyoruz ve Gebrannte Mandeln yapıyoruz!

Gebrannte Mandeln
Gebrannte Mandeln | Fotoğraf: fobby.ch

Gebrannte Mandeln

Gebrannte Mandeln Nedir?

Gebrannte Mandeln, Almanca “kavrulmuş badem” anlamına geliyor. Sadece yeni yıl dönemi değil, Almanya’da ne zaman bir festival olsa mutlaka bulabileceğiniz bir tat. Ama yılbaşı dönemi bu lezzete rastlamak sanki daha da mutlu ediyor.

Gebrannte Mandeln
Gebrannte Mandeln | Fotoğraf: mygerman.recipes/

Almanya’da festival alanına ya da yılbaşı pazarına adım attığınızda aldığınız vanilyalı harika kokuyu takip edin. Ayaklarınızın sizi götürdüğü yerde karşılaşacağınız mükemmel tadı hayatınızdan bir daha asla çıkarmak istemeyeceksiniz.

Gebrannte Mandeln bademlerle yapıldığı gibi fındık, macadamia fındığı, Brezilya fındığı ve Brezilya yer fıstığı ile de yapılabiliyor. Ama benim ve bence birçok kişinin favorisi orijinal olanı yani bademle yapılanı.

İlginizi çekebilir: Buket Demirbaş’tan En Güzel Almanya Şehirleri

Gebrannte Mandeln Nasıl Yapılır?

Karşınızda Gebrannte Mandeln tarifim! Bu harika tadı evinizde kolayca yapabilirsiniz ve isterseniz sevdiklerinize hediye olarak harika paketlerde verebilirsiniz. Kolayca uygulayabileceğiniz bu tarifi mutlaka ama mutlaka denemenizi öneririm.

Gebrannte Mandeln
Gebrannte Mandeln | Fotoğraf: kochenundkueche.com/

Malzemeler:

  • 200 gr çiğ badem
  • 100 ml su
  • 125 gr şeker
  • 1 paket vanilya şekeri
  • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı:

_Su, şeker, vanilya şekeri ve tarçını tavada eritin.

_Eriyen karışım kaynayıp üstü köpük köpük olduktan sonra bademleri tavaya ekleyin.

_Bademler suyunu çekinceye kadar yüksek ateşte kavurun.

_Suyunu büyük ölçüde çeken bademlerin ısısını kısıp 6-8 dakika daha kavurmaya devam edin. Kendi tadını bulması için bademlerin iyice katılaşması lazım.

_Şeker kristalize olana kadar kavurduğunuz bademleri hazır olunca yağlı kağıt serdiğiniz bir tepsiye dökün ve çatalla tek tek ayırın.

Sonra zevkinize göre süsleyip servis edebilirsiniz ya da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz!

Kapak fotoğrafı: sarascupcakery.de/