Geçtiğimiz günlerde, Alex Honnold’un dünyanın tırmanması en zor kayalarından El Capitan’a ip kullanmadan (free solo) yaptığı tırmanışı anlatan ve bu senenin En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan Free Solo’yu izledik ve inanılmaz derecede etkilendik. Free Solo, en iyi gerilim filmlerini aratmayacak gerginlikte, müthiş görüntülerle dolu bir belgesel ve aynı zamanda da izleyenlere oldukça ilham veren özel bir hikaye. Sporla ilgilenen/ilgilenmeyen herkesin, Alex Honnold’dan ve bu gerçek hikayeden öğreneceği çok şey var.

En kaliteli film deneyimi için Televizyon ve Soundbar önerilerimize göz atın.

Honnold Profile MM8506
Free Solo Belgesel

Alex Honnold ile tanışmamız, Ted’deki konuşmasını izlememizle oldu. Konuşmada Honnold, El Capitan’a ip kullanmadan (free solo) yaptığı tırmanışın hikayesini anlatıyordu. El Capitan, ABD’nin Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan 900 metre yüksekliğinde, dünyanın tırmanması en zor kayalarından biri ve daha önce bu kayaya ip kullanmadan tırmanabilen biri olmamış. Hikaye haliyle ilgimizi çekti ve daha sonra yine bu hikayeyi anlatan belgesel Free Solo’yu duyduğumuzda hemen izlemeliyiz dedik.

Belgesel, başarılı ve ünlü National Geographic fotoğrafçısı Jimmy Chin, eşi Elizabeth Chai Vasarhelyi ve ekipleri tarafından çekilmiş. Çekimde görev alan ekibin tamamı dağcı ve tırmanışın çekimini El Capitan’ın belli bölgelerine iple ve Alex Honnold’u rahatsız etmeyecek şekilde konumlanarak gerçekleştirmişler. Belgeselde çekimin nasıl yapıldığı ile ilgili bolca sahne var, ama bu linkte Jimmy Chin ve eşinin konuyla ilgili bir röportajını da ayrıca izleyebilirsiniz.

Alex Honnold
Free Solo Belgesel

Belgeselin başında Alex Honnold’u ve hayatını yakından tanıyoruz. Honnold, Asperger sendromlu bir babanın ve mükemmeliyetçi bir annenin oğlu. İçinde çok fazla sevgi olmayan bir aile ortamında büyüyor ve tırmanmaya babasının yönlendirmesiyle ufak yaşta başlıyor. Hayatını tek gözlü bir karavanda, tırmanışa saplantılı bir şekilde geçiriyor. Uzun yıllardır beraber olduğu bir kız arkadaşı var: Sanni McCandless. Belgeselden anladığımız kadarıyla Sanni başta Honnold’un tırmanış tutkusundan etkilense de özellikle free solo tırmanışlarından artık büyük endişe duyuyor.

Free Solo Belgeseli
Free Solo Belgesel

El Cap’ı kendine en büyük amaç olarak belirleyen Honnold, tam 8 yıldır bu tırmanışa hazırlanıyor. Hatta bir kere deniyor, fakat kendine yeteri kadar güvenmediğinden yarıda bırakıyor. Yine de vazgeçmiyor, çalışmayı sürdürüyor ve belgeselin sonunda gerçekleştirdiği tırmanışı müthiş görüntüler eşliğinde, sonunda ne olacağını bilmenize rağmen midenize kramplar girerek, yerinizde duramayarak izliyorsunuz.

Söylediğim gibi biz Free Solo’dan inanılmaz etkilendik. Free Solo, bir dağcılık belgeseli olmaktan öte, bir insanın odaklandığında ve kendini adadığında neler başarabileceğini gösteren, izleyen herkesin kendi hayatından bir şeyler bulacağı ilham verici bir hikaye. Hala izlemediyseniz mutlaka ilk fırsatta izleyin!

youtube play youtube play

 

IMDb puanı: 8.4/10

İlginizi çekebilir: En İyi Belgeseller