Avrupa, son yılların en sıcak yazını yaşıyor. Kıtanın en serin ülkelerinden olan İrlanda’da bile, 18 Temmuz 2022 günü, Dublin’deki Phoenix Park’ta, son 135 yılın en yüksek hava sıcaklığı kaydedildi. Yaz sıcakları böyle artmaya devam ettikçe, serinlemek için tercih ettiğimiz soğuk içeceklerin sadece soğuk olması yetmiyor. Aradığımız mutluluk, serinlik ve lezzete giden yol, sıcak yaz günlerinde buzlu içeceklerden geçiyor. Her zamankinden sıcak bu yazda, kokteyl barların ve kafelerin menülerinde her zamankinden daha çok frozen kokteyl çeşitleri göreceğiniz kesin. Peki The Irish Spirit‘i evinize taşımak, kendi frozen kokteylinizi evde yapmaya ne dersiniz?

Irish coffee tutkunuzu yazın sıcağında, üstelik serinleyerek yaşamak için, ya da İrlanda viskisinin farklı malzemelerle uyumuna hayran kalmak için aşağıdaki önerilerimizi deneyebilirsiniz. Kahlua, espresso ve İrlanda viskisinin güçlerini birleştiren Kahlua ve İrlanda Viskili Frozen Kokteyl, Washington D.C.’deki 2 Birds, 1 Stone adlı barda çalışan yaratıcısı Alex Witt’in deyimiyle “bir blender içkisinden beklediğinizden çok fazlası” olan Banana Street Blues, dev bir milkshake ile aynı hazzı verecek Irish Mudslide ve adını kan portakalı ve İrlanda viskisinin renklerinden alan “Blood and Sand” (kan ve kum) kesinlikle denemenize değecek!

Frozen Kokteyl Tarifleri

Kahlua ve İrlanda Viskili Frozen Kokteyl

frozen kokteyl - kahlua irish whiskey
Kahlua ve İrlanda Viskili Frozen Kokteyl | Fotoğraf: creative-culinary.com

Malzemeler: Kokteyl için: 2 su bardağı buz, 4 ölçek soğuk espresso, 2 ölçek Kahlua, 1.5 ölçek İrlanda viskisi, 2 top vanilyalı dondurma Süslemek için: damla çikolata, kahve çekirdeği ya da kakao tozu

Hazırlanışı: 1. Kokteyl malzemelerinin tamamını mutfak robotuna atın ve homojen hale gelene kadar çalıştırın. 2. Soğutulmuş bardakta, damla çikolata, kahve çekirdeği ya da kakao tozuyla süsleyerek servis edin.

Banana Street Blues

frozen kokteyl - banana street blues
Banana Street Blues | Fotoğraf: whiskyadvocate.com

Malzemeler: Kokteyl için: ½ muz, 1½ ölçek limon suyu, 1½ ölçek hindistan cevizi sütü, 1½ ölçek filtre kahve (tercihen dark roast bir çekirdekten), 2 ölçek su, 3 ölçek şeker, 3 ölçek İrlanda viskisi, ¾ ölçek Amaro, 3 su bardağı buz Süslemek için: muz dilimleri, kahve çekirdeği

Hazırlanışı: 1. İrlanda viskisi, Amaro ve buz dışındaki tüm malzemeleri mutfak robotuna atın ve homojen hale gelene kadar çalıştırın. 2. Mutfak robotunu İrlanda viskisi, Amaro ve buzları ekleyerek bir daha çalıştırın. 3. Soğutulmuş bardakta, muz dilimleri ve/veya kahve çekirdekleriyle süsleyerek servis edin.

Irish Mudslide

frozen kokteyl - irish mudslide
Irish Mudslide | Fotoğraf: averiecooks.com

Malzemeler: Kokteyl için: 2 ölçek çikolata şurubu, 4 ölçek İrlanda viskisi, 2 ölçek Irish cream, 2 ölçek Kahlua, 2 top vanilyalı dondurma, 1 su bardağı buz Süslemek için: Rendelenmiş çikolata ya da damla çikolata

Hazırlanışı: 1. Çikolata şurubunu, iki geniş kokteyl bardağının kenarlardından içine doğru akıtın ve bardakları 10 dakika buzlukta bekletin. 2. Geri kalan malzemeleri mutfak robotuna atın ve homojen hale gelene kadar çalıştırın. 3. Hazırladığınız bardaklarda, rendelenmiş çikolata ya da damla çikolatayla süsleyerek servis edin.

Blood and Sand

frozen kokteyl - blood and sand
Blood and Sand | Fotoğraf: seriouseats.com

Malzemeler: Kokteyl için: 1½ ölçek İrlanda viskisi, 1 ölçek kan portakalı suyu, 1 ölçek Vermut, 1½ çay kaşığı vişne şurubu, ½ ölçek portakal likörü, 1 su bardağı buz Süslemek için: Kan portakalı dilimleri, vişne

Hazırlanışı: 1. Buz dışındaki tüm malzemeleri shaker içinde karıştırın ve bir gece boyunca buzlukta bekletin. 2. Servis etmeden hemen önce 1 su bardağı buzla birlikte mutfak robotundan geçirin. 3. Kan portakalı dilimleri ve/ya vişne ile servis edin.