Geleneksel İrlanda müziği denince akla gelen, İrlanda’nın batı kıyılarında The Irish Spirit’i belki de en iyi taşıyan şehir olan Galway, İrlanda’nın kültür başkenti olarak biliniyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri şehirde düzenlenen birçok uluslararası etkinlik ve festival…. Şehir, tasarım mağazaları, lokal malzemeleri en yaratıcı şekilde kullanan şeflerin restoranları, sokak müzisyenleri ve sokakları film setine çeviren canlı sinema ve televizyon endüstrisiyle de dikkat çekici. Her yıl eylül ayında düzenlenen Galway İstiridye Festivali’nin yaklaşmasını fırsat bilerek bir Galway rehberi hazırladık.

Galway İstiridye Festivali

İrlanda mutfağında deniz ürünleri son yıllarda daha sık kullanılmaya, lokal tarifler restoranlarda dikkat çekmeye başlıyor. Özellikle sonbahar aylarında kabuklu deniz canlıları açısından bir zenginlik tüm İrlanda kıyılarında dikkat çekiyor; midye ve istiridye tüketimi artıyor. Eylül ayında düzenlenen Galway İstiridye Festivali de ülkenin en büyük gastronomik etkinliklerinden biri hâline gelmiş zaten. 1954’ten bu yana düzenlenen Galway İstiridye Festivali, dünyanın en köklü, ilk istiridye festivali olmanın yanında St. Patrick gününün ardından İrlanda’nın uluslararası arenada en çok tanınan festivali. Festival ilk yılında Great Southern Hotel’in (bugünkü adıyla Hardiman Hotel) müdürünün otelin 34 konuğuna farklı istiridyeler tattırarak en iyi seçmelerini istediği özel geceyle başlamış. Bu yıl 22-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalde artık geleneksel hâle gelmiş Dünya İstiridye Yarışması’nın yanı sıra maskeli balo ve deniz ürünleri rotası gibi etkinlikler de yer alıyor.

Galway ve Gezilecek Yerler

Galway’de orta çağdan kalma sokaklarda dolaşabilir, Salthill kasabasında okyanus havası alabilir, Corrib Nehri’nin üzerindeki köprülerden nehri ve şehri izleyebilirsiniz.

Galway Katedrali

Galway - Galway Katedrali
Galway Katedrali | Fotoğraf: youririshadventure.com

Galway silüetinin en önemli yapılarından olan Galway Katedrali, görkemli kubbesiyle kilometrelerce öteden bile dikkat çekiyor. İrlanda’nın binlerce yıllık tarihi ya da Avrupa’daki diğer katedrallerin yapım yılları düşünüldüğünde oldukça yeni olan bu katedral 1965’te inşa edilmiş. Rönesans tarzındaki katedralin dış cephesi mütevazı gözükse de, içindeki mozaik ve vitraylar ile mermer zemini sizi kesinlikle etkileyecek. İçerideki eserler arasında, inşaatı bizzat ziyaret eden ABD başkanı John F. Kennedy’e adanmış bir mozaik de bulunuyor.

Galway Şehir Müzesi

Galway - Galway City Museum
Galway City Museum | Fotoğraf: Discover Ireland

Galway Şehir Müzesi, Orta Çağ döneminden kalma Claddagh köyü ile Galway şehrinin 1800-1950 yılları arasındaki kentsel yaşamına odaklanan; belge, eser ve sergilerle kent tarihini ve kültürünü kutlayan bir müze. Müzedeki eserler arasında gümüş işçiliğiyle dikkat çeken Büyük Topuz, Kral I. James’in kılıcı ve Charles Lamb imzalı tablolar dikkat çekiyor. Binanın kendisinin ise Claddagh, İspanyol Kemeri, Corrib Nehri ve Galway Körfezi’nin muhteşem manzaralarını sunduğunu da belirtmek gerek.

İspanyol Kemeri

Galway - İspanyol Kemeri
İspanyol Kemeri | Fotoğraf: thisisgalway.ie

Galway’in en tanınmış turistik atraksiyonu denilebilecek İspanyol Kemeri / The Spanish Arch, Galway Şehir Müzesi’nin hemen karışsında yer alıyor ve Long Walk rotasının sonunu işaret ediyor. Günümüzde birçok kafe, restoran ve barla dolu olan Orta Çağ pazarına açılan bu taş kemer, 1584 yılında şehrin surlarına koruyucu bir ek olarak inşa edilmiş. 1755’teki tsunaminin ardından ciddi hasar görse de bugün hâlâ dimdik ayakta.

Long Walk

Galway - Long Walk
Long Walk | Fotoğraf: ireland.com

İrlanda’dan atılan birçok kartpostalın üstünde görebileceğiniz, İrlanda’da çekilmiş birçok film ya da video klipte rastlayabileceğiniz bu manzara, Galway’deki Long Walk / Uzun Yürüyüş rotasına ait. Düşündüğünüzde yalnızca farklı renklere boyanmış bir sıra evden oluşsa, hatta isminin önerdiği şekilde pek uzun olmasa da bu yürüyüş rotası ve manzara oldukça ikonik. Long Walk’u fotoğraflamak için en güzel görüntüyü Claddagh’daki Nimmos Pier’den alabileceğiniz söyleniyor. Bu manzarayı oluşturan evler, 18. yüzyılda şehri yöneten Eyre Ailesi tarafından inşa edilmiş. Long Walk’un adı uzunca bir süre Rope Walk olarak bilinmiş; bunun nedeni de evlerde zanaatkarların barınması, bunlardan en ünlüsünün de şehrin halatçısı olmasıymış.

Salthill

Galway - Blackrock Diving tower
Blackrock Diving Tower | Fotoğraf: Visit Ireland

Galway körfezi kıyısında, Galway’in merkezinden Salthill’e doğru 3 km boyunca uzanan Salthill sahilinde kaçırmamanız gereken bir yapı bulunuyor: Blackrock Dalış Kulesi. 1942 yılında, kayalık sahilden okyanusa atlayan bir dalışçının yaralanması sonrasında daha güvenli dalışlar için dikilen bu kule, Atlantik’in soğuk sularına dalmak ve cesaretinizi sınamak için birebir. Gelgit yükseldiğinde, hava da sıcaksa kulenin önünde oluşan sıraya inanamayacaksınız! Acıktığınızda öğle yemeği için O’Reilly’s’e uğrayabilir, geleneksel İrlanda müzikleri dinlemek ve The Irish Spirit’in tadını çıkarmak için Monroe’s Tavern’e gidebilirsiniz.