Rengarenk süsler, parıldayan ışıklar, göz alıcı dekorlar, fondaki çan sesi.. Birbirinden güzel ürünlerin olduğu Weihnachtsmarkt tezgahlarından alışverişinizi yaptınız. Elinizde büyük bir fincan kahve doğruca çıtır çıtır sıcacık yanan şöminenin karşısına geçtiniz. Başınızı camdan dışarıya çevirdiniz ve usul usul yağan bembeyaz karı izliyorsunuz… Yılın en sihirli döneminde Almanya’da olmaktan daha harika ne olabilir? Belki bu yıl yeni yıl için seyahat etmek mümkün olmayacak ancak farklı ülkelerin yılbaşı ruhunu yine de evde yaşayabiliriz. O halde gelin Almanya’nın geleneksel yılbaşı yemekleri ve klasiklerine yakından bakalım.

Geleneksel Yılbaşı Sofrası
Geleneksel Yılbaşı Sofrası | Fotoğraf: Unsplash/@rosssneddon

Her yıl Kasım ayının 15’nden sonra kurulan ve Aralık ayının sonuna kadar devam eden Weihnachtsmarkt “yılbaşı çadırları” ile başlayan bu harika döneme biraz daha geleneksel bir gözle bakılması gerekir diye düşünüyorum. Almanya, birçok Avrupa ülkesi gibi yılbaşı ruhunu oldukça derinden yaşayan bir ülke. Bu ruhun içerisinde yer almak, yılbaşı döneminde ülkeyi ziyarete gittiğinizde kültürlerini, yaşam şekillerini anlamak için geleneklerini anlamak önemli! Peki bu harika dönemde Almanların geleneksel yılbaşı sofrasında hangi yemekler var?

Mükemmel süslenmiş, altı hediyelerle dolu yılbaşı ağacının gölgesinde tüm ailenin toplandığı yılbaşı sofrasının tam ortasında fırında derisi çıtır çıtır kızarmış kaz, ördek, tavşan gibi av hayvanları sizi bekler. Harika pişen protein kaynağına eşlik etmek için elma ve domuz sosisinden oluşan bir iç harç ile patates ve kırmızı lahana eşlik eder. 

Almanya’nın Geleneksel Yılbaşı Yemekleri

İç Isıtan İçecekler: Glühwein ve Feuerzangenbowle

Ünü Almanya’dan tüm dünyaya yayılmış herkesin bildiği ve tadına bayıldığı harika lezzet sıcak şarap! Glühwein, kırmızı şarap çeşitli baharatlardan oluşan şekerli tadıyla Weihnachtsmarkt çadırlarlarını gezerken masalın içerisine dahil olmanıza yardım eder. Feuerzangenbowle için Glühwein’ın daha iç ısıtan iddialı kuzeni diyebiliriz. Baharatlı sıcak şarap, şeker ve romdan oluşur. Mükemmel hazırlanan sıcak şarap karışımı üzerine konulan şeker külahı rom ile ıslatılarak ateşe verilir ve bu karamelize lezzetin şaraba damlaması sağlanır. İsmini Türkçe’ye “ateş maşası” olarak çevirebiliriz. İddialı derken ciddiydim!

Tatlısız Asla: Stollen, Lebkuchen ve Gebrannte Mandeln

Çikolata ve tatlı denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri elbette Almanya! Geleneksel ve en çok bilinen yılbaşı tatlısı Stollen. Bir meyveli kekten daha fazlası olan Stollen, geleneksel şekliyle İsa’nın bebeklik kundağını sembolize eder. Stollen’dan sonra dönemin geleneksel tatlıları Lebkuchen zencefil, tarçın gibi baharatlardan oluşan çikolata kaplı kurabiye, Marzipan içerisi badem ezmeli çikolata kaplı atıştırmalık, Gebrannte Mandeln kavrulmuş şekerli badem ve olmazsa olmaz Noel Baba çikolataları!

2020’yi geride bırakırken yerinde ziyaret edemesek de bu harika lezzetleri denemeye hiçbir virüs engel olamaz! Aralık ayını farklı ülkelerin yılbaşı kültürlerine ayıralım mı? Ne dersiniz?

Kapak Fotoğrafı: Facebook

İlginizi çekebilir: Melissa Özkan’dan Brötchen Tarifi