Giyilebilir teknolojiler, kullanıcının bir giysi, aksesuar ya da vücuduna giyebildiği benzer bir araç gibi kullanabildiği teknolojik cihazları ifade ediyor. Mobil uygulamaların gelişimi sürerken, giyilebilir teknolojiler, aplikasyonların ve teknolojik cihazların, kullanıcılar tarafından taşınabilmesinin güvenli ve kolay yollarını sağlamayı hedefliyorlar. Akıllı telefonlar sundukları pek çok işlev sayesinde kullanıcılarının en değerli varlıkları haline gelmiş durumda. Giyilebilir teknolojiler de özellikle sağlık ve ‘fitness’ konularına entegre olarak, benzer bir popülarite kazanma yolunda ilerliyor.

Giyilebilir Teknolojiler
Giyilebilir Teknolojiler | Fotoğraf: mobisoftinfotech.com

Veri tabanı şirketi Statista’ya göre 2017’de 4G ağına bağlı giyilebilir teknoloji kullanıcıları 526 milyon kişiyken 2022’de bunun 900 milyon kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Giyilebilir teknolojilere olan ilgi, özellikle fiziksel ve ruhsal sağlık alanında yoğunlaşıyor. Akıllı teknolojiler, aksesuar olabilmenin yanı sıra, uyku kalitesini iyileştirilmesi, egzersiz sırasında kandaki oksijen doygunluğunun takibinin yapılması, menstrüasyon döngüsünün izlenmesi gibi pek çok görevi üstleniyorlar. Bunlara bir de diğer teknolojik cihazların kontrolünün uzaktan gerçekleştirilebilmesi ekleniyor. Örneğin; açık unutup unutmadığınızdan emin olmak istediğiniz fırının ya da ışıkların kontrolünü yapabilmek gibi.

Giyilebilir Teknoloji Trendleri

Tıbbi Verileri Toplayan Giyilebilir Cihazlar

Owlet | Fotoğraf: theverge.com

Sağlık verilerinin kolayca takip edilebilmesini hedefleyen cihazlar yaklaşık on yıldır gündemde. Buna ek olarak, bu alandaki giyilebilir teknolojiler artık detaylı analizler çeşitli sağlık sorunlarının önceden fark edilebilmesine aracılık etmeyi hedefliyorlar. Örneğin; Avokadio isimli, taşınabilir nefes analiz cihazı, nefes gazlarından ölçümler yaparak kişinin protein metabolizmasını izliyor. Bebeklere yönelik bir akıllı çorap tasarımı olan Owlet ise ebevenynlerin bebeklerin nabız ve oksijen seviyesi gibi hayati önem arz eden ölçümlerini akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden takip etmelerine imkan tanıyor.

Akıllı Gözlükler

VR Gözlükleri | Fotoğraf: Pexels/@vanessa-loring

Artırılmış ve sanal gerçeklik sayesinde gözlükler akıllı versiyonlarına kavuşmuş durumda. Bu alanın yükselişindeki en önemli etkenlerden biriyse gittikçe daha çok konuşulan ‘metaverse’ ile birlikte bu araçlara olan gerekliliğin artacak olması. Büyük şirketler bu alana yatırım yaparken akıllı gözlüklere olan ihtiyaç ve talep de arıyor. Örneğin; Zuckerberg’in ‘metaverse’e giriş araçlarından “VR kitlerinin” fiyatlarını ciddi anlamda düşürmesi yeni evrenin liderliğine oynama planlarıyla ilişkilendiriliyor.

Akıllı Yüzükler

Akıllı Yüzükler | Fotoğraf: wareable.com

Giyilebilir teknolojiler arasında henüz yoğun ses getirmese de akıllı yüzüklerin kullanımının artacağı öngörülüyor. Ödeme yapmak gibi gündelik işlemlere aracılık etmenin yanı sıra akıllı yüzükler, gün boyunca sağlık sağlık verilerini toplamanın da kolay bir yolu olarak görülüyor. Tıpkı evlilik yüzükleri gibi hafif ve sürekli giyilmesi kolay bir aksesuar oluşu yüzükleri, akıllı teknolojiler arasında cazip hale getiriyor. Popüler akıllı yüzükler arasında; nabız, vücut ısısı gibi verileri toplayan Oura Ring ve kalp atışı, vücut ısısı, uyku düzeni gibi konularda ölçümler gerçekleştiren Movano Ring var.

Akıllı İşitme Cihazları

Akıllı İşitme Cihazları | Fotoğraf: hearingaidsource.ca

Büyükanneler ve büyükbabalar tarafından kullanlan işitme cihazlarından farklı olarak yeni nesil teknolojiler, verimi artırmak için yapay zekadan faydalanıyor. Çoğunlukla geliştirilme aşamasında olan cihazların temel hedefi kişiye özel ihtiyaçların ön plana çıkartılması. Örneğin; Widex MOMENT isimli işitme cihazı, kullanıcıların farklı yerlere gittiklerinde ve farklı aktiviteler yaparken, kendi ihtiyaçlarına göre birkaç saniye içerisinde özelleştirme yapmalarına izin veriyor. Bunun için de My Sound teknolojisinden faydalanıyor.

Akıllı Kıyafetler

Akıllı Kıyafetler | Fotoğraf: Kickstarter

Uzay filmlerinde tracksuit’ler kadar gerlişmiş olmasa da yalnızca sıcak tutmak gibi işlevlerden çok daha fazlasını gösterebilecek akıllı giysiler üzerinde çalışılıyor. Örneğin; Nadi X Yoga taytları kişinin postürünü tespit edip düzeltmesi için geri bildirim sunuyor. Yine ultraviyole ışınlarının yoğunluğunu ölçerek kişinin akılı telefonuna bildirim gönderen mayolar bulunuyor.

Akıllı Başlıklar

Cove | Fotoğraf: Gadget Flow

Telefon armaları yapmak, GPS kullanmak, güvenle müzik dinleyebilmek gibi daha bilindik işlevi olan akıllı başlıklar bir adım öteye taşınıyor. Özellikle bisiklete binmek, koşu ve yürüyüş gibi sporlar sırasında rota, hız, kaybedilen kalori, ritim gibi verileri izleyebiliyorlar. Buna ek olarak ruh sağlığı ve uykuyu iyileştireek teknolojiler üzerine de çalışılıyor. Örneğin; kulaklık benzeri giyilebilir bir cihaz olan Cove, insan dokunuşunu yarattığı etkiyi taklit eden vibrasyonlar yayarak stresi azaltmayı hedefliyor. Ek olarak daha hızlı uykuya dalma ve daha derin bir gece uykusu alınmasına yardımcı oluyor.

Kapak Fotoğrafı: Pexels/@vanessa-loring

İlginizi çekebilir: Wander Magger’dan ‘Metaverse’e Hazırlanan Markalar