Web 3.0’ın ardından bize, tüm dijital dünyaları birleştiren yeni bir deneyim vadeden ‘metaverse’ son dönemde her yerde karşımıza çıkan kavramlardan bir tanesi. Avatarlarımızla dijital bir dünyada var olabilmek, toplantılara katılmak, alışverişe ve konserlere gidebilmek gibi ihtimaller bizleri heyecanlandırmaya başladı bile. Durum böyle olunca markalar da FOMO (bir şeyleri kaçırma korkusu) etkisinde henüz pratiğe dökülememiş bu dünyada yerini almaya başladı bile.

Metaverse
Metaverse | Fotoğraf: Pexels.com/@kubiceknov

‘Metaverse’, iş modellerinden e-ticarete, eğlenceden oyuna her şeyi yeniden tanımlamayı hedefliyor. Henüz bu evreni oluşturacak altyapıya erişmiş değilsek de Fortnite, Roblox gibi popüler oyunlar, bu dünyaya benzer bazı ögeleri barındırıyor. ‘Metaverse’ temelli ilk ajans Futures Intelligence Group’tan, bu alanda neredeyse on yıldır çalışan Cathy Hackl “Tüm markaların bir metaverse stratejisine ihtiyacı olacak.” diyor. Markalar da bu yeni dünya sayesinde, ürünlerinin çok daha fazla kişiye ulaşabileceğinin bilincindeler. Bu yüzden de gelişecek reklam ve pazarlama sektörlerine uyum sağlamak amacıyla ‘Metaverse’e ilk yatırımlarını yapmaya başlamış durumdalar.

‘Metaverse’e Hazırlık Yapan Markalar

Nike

Nikeland | Fotoğraf: Mediacat

Nike, ‘metaverse’ için yeni adımını, online oyun platformu Roblox iş birliğinde Nikeland ile attı. Nike’ın Oregon’daki genel merkezinden ilhamla hayata geçirilen Nikeland, Nike’ın dünyasını sanal ortama taşıdı. MediaCat’in haberine göre oyuncular Nikeland’de yerden yüksek ve yakan top gibi oyunlar oynayabiliyor, inşaat malzemesi ya da avatarlarına sanal ürün almak için mavi kurdele ve altın madalya gibi ödüller toplayabiliyor. Tabii bunları Nike ürünlerini sanal ortamda giyerek yapıyorlar. Bundan bir süre önce de sanal ayakkabı ve kıyafet satışı için ABD Patent ve Marka Ofisi’ne başvuruda bulunan Nike’ın gelecek planları arasındaysa Super Bowl gibi önemli müsabakaları Nikeland ile entegre etmek var.

Balenciaga

Balenciaga | Fotoğraf: WebTekno

Balenciaga Sonbahar 2021 koleksiyonunu, “Afterworld: The Age of Tomorrow” adlı kapalı bir oyun ortamında sundu. Fortnite ile olan iş birliği markayı, tam anlamıyla hedef kitlesi olmasa dahi tüm oyunculara tanışmış oldu. “Afterworld: The Age of Tomorrow”u farklı kılansa, oyuncuların oyuncuları Fornite’a yeni bir giriş yapmak zorunda olmamaları. 2031 yılında geçen koleksiyonun ilham kaynağıysa, mitolojik gelişmeler ve hayali gelecek.

Chipotle

Chipotle | Fotoğraf: tubefilter.com

Meksika mutfağına odaklanan restoran zinciri Chipotle, Cadılar Bayramı için, Roblox’taki ilk sanal ve kısa süreli restoranı açtı. Bu projesiyle gerçek dünyadaki restoranlardan kuponla indirimli ‘burrito’ alma şansı sunan Chipotle, sanal dünyada da avatarlrı giydirmek için kostümler ve hazine avları sundu. Böylece bu yeni evrende hayal etmesi en güç olan yeme-içme sektörünün, kendine pazarlama anlamında nasıl bir yer bulacağının ilk örneklerinden birini görmüş olduk.

Clinique

Clinique | Fotoğraf: wwd.com

‘Metaverse’ ile direkt olarak ilgili olmamakla birlikte pek çok marka NFT üzerinden dijital evrende kendine bir yer bulma çalışmaları içinde. NFT’lerin ‘metaverse’deki yeriniyse şöyle açıklamak mümkün: Gerçek hayatta milyonlarca dolara alıcı bulabilen NFT’lerin varlığı aslında bir jpeg dosyasından çok da fazlasını ifade etmiyor. ‘Metaverse’ evrenindeyse eserleri sergilemek çok daha kolay. Dolayısıyla markaların NFT’ler üzerine çalışan markalar ‘metaverse’e yaklaşmak için bir adım ilerlemiş oluyor.

Bakım ve güzellik markalarının işiyse moda dünyasından daha zor çünkü giysilerin görsel olarak sanal dünyada karşılık bulmaları, bir krem ya da makyaj ürününden çok daha kolay. İşte Clinique de sosyal medyada sosyal medyada düzenlediği bir yarışmayla, takipçilerinin bilindik ürünlerinden ilham alan üç NFT’den birinin sahibi olmasını sağladı.

Charli Cohen

Charli Cohen | Fotoğraf: aircards.co

Giyim markası Charli Cohen, Pokemon’un 25. yılını kutlamak üzere dijital alışveriş deneyimi sundu. Telefon veya tarayıcı aracılığıyla erişilebilen deneyimde AR kullanılarak mağazada gezinmek ve ödüller aramak mümkün. Charli Cohen’in projesi de bize halihazırda dönüşüm halinde olan alışveriş deneyiminin yeni bir evrendeki yansımalarını gösteriyor.

Kapak Fotoğrafı: Mediacat

İlginizi çekebilir: Ecem Özden’den Metaverse