2020 yılında Rolling Stone dergisi tarafından şu anın keşfedilmemiş en güzel yaz hiti seçilen ‘Give A Little Love’ şarkısı ile kalbimizi fetheden 1990 doğumlu İspanyol asıllı müzisyen Gizmo Varillas, eleştirmenlerden büyük beğeni toplayan üçüncü albümü Out of the Darkness’ın yayınlanmasından dört yıl sonra yeni bir EP yayımladı.

5191d9k6-l-_uxnan_fmjpg_ql85
Follow The Sun | Fotoğraf: Spotify

Gizmo Varillas, 2016 yılında yayımladığı ilk albümündeki tüm enstrümanları kendisi çaldı, düzenledi, prodüktörlüğünü yaptı ve tüm şarkıları da kendisi yazdı. Varillas, 2017 yılında Classic Pop dergisi tarafından yılın en iyi 10 albümünden biri olarak gösterilen ilk stüdyo albümü El Dorado’yu çıkardı. Yine Rolling Stone tarafından ‘El Dorado’ albümü için albümün tamamı mükemmel bir yaz çalma listesi olarak tanımlandı. 2019 yılında ise Varillas’ın ‘Losing You’ adlı şarkısı Vampire Weekend’den Baio tarafından remikslendi ve FIFA 19’un müziklerinde yer aldı. ‘Fever, Fever’ adlı şarkısı ise 2019 yılında Netflix’in Special adlı dizisinde yer aldı.

Gelelim mayıs ayında yayımlanan yeni EP’sine; ilk olarak bizi aynı zamanda bu mini albüme ismini veren ve albümün tek İngilizce şarkısı olan ‘Follow The Sun’ şarkısı karşılıyor. Şarkı trompet ezgileriyle başlıyor ardından güzel bir gitar melodisiyle devam ediyor. Tam bize şarkının enstrümantal olup olmadığını düşündürtürken Gizmo Varillas, yumuşak ses tonuyla şarkıya giriş yapıyor. Keyifli gitar tınıları ve back vokaller ile devam eden şarkı bize yazın geldiğini hatırlatıyor ve trompet ile şarkının başlangıcı ve sonu arasında bütünlük sağlanıyor. 

Gizmo Varillas | Fotoğraf: New Model Radio

‘Desde el Otro Lado’ şarkısı ile devam edelim. Hafif rüzgarlı bir yaz akşamında dinlenmesi gereken bir aşk şarkısı olduğunu söyleyebilirim. Melodisi keyifli olmasına rağmen sözleri oldukça hüzünlü. Nakarat kısmı ise kesinlikle akılda kalıp dilinize dolanabilir dikkat edin!

‘Hijo del Mar’ şarkısına geldiğimizde ise Gizmo Varillas bu şarkı için bir röportajında “İspanya’nın kuzey kıyısındaki Santander’de doğdum. Deniz şehirden kısa bir mesafeydi ve çocukluğumda zamanımın çoğunu sahilde yemek yiyerek geçirirdim. Babamla yakındaki bir nehirde küçük bir teknede kürek çektik. Denize bağlı olmak hayatımın önemli bir parçası oldu. Üç yıl önce Brighton’a taşınma kararımı ona yakın olma arzusu etkiledi. Şimdi buraya kök salarak sahile geri döndüm. Evime döndüm. Bu şarkı, kimliğimin bu önemli kısmına, kendime ‘Hijo del Mar (Denizin oğlu)’ adını verdiğim yere ithaf edildi” diyor. Bence bu şarkı, kulaklarımıza müzikal bir şölen sunmasının yanında sözlerinin anlamlı olmasıyla da etkileyicilik kazanıyor.

Son olarak ‘Ojos Nuevos’ şarkısı ile albümün sonuna geliyoruz. Etkileyici sözleri ve birçok enstrümanın şarkıya dahil olması ile albümün en sevdiğim şarkısı kesinlikle. Çok keyifli bir melodiye sahip olduğunu düşünüyorum. 

Bu mini albümü dinlediğimde Gizmo Varillas’ın inanılmaz yetenekli bir müzisyen olduğuna emin oldum. Bu dört şarkı da yaz yaklaşırken chill çalma listelerimize eklememiz gereken şarkılar. Ne diyelim yaz insanı Gizmo Varillas’a çokça sevgiler sayesinde çalma listelerimiz şenlendi. İyi dinlemeler, müzikli günler!

Kapak Fotoğrafı: Follow The Sun

İlginizi çekebilir: Gürkan Sonat’tan Ayın En Yeni Albümleri