Hippilerin yeryüzü cenneti, çılgın parti tutkunlarının ve egzotik bir tatil hayali kuranların vazgeçilmezi Goa! Birçok insan gibi benim de hayal destinasyonlarımdan biriydi ve yaşadığım Goa tatili beklentilerimi tamamını karşıladı. “Acaba mı”, “aman çok uzak daha yakın bir yerlere gidelim” diyenlere, tatil ve eğlenceyi bir arada arayanlara ve kış ortasında yazı yaşamak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir!

Goa

Goa’ya Ne Zaman Gitmeli? Goa Rehberi

Benim için bir rüya destinasyon olan Goa’ya, şehrin en yoğun zamanı olan Aralık ayında gitme fırsatı buldum. Eğer siz de güzel ülkemize lapa lapa karların yağdığı ya da yağmurların ıslattığı bu ayda farklı bir tatil arayışındaysanız burası tam size göre.

hindistan

Hint dilinde Goa “uzun çimen” anlamına geliyor. Hintliler’in buraya neden “uzun çimen” dediğini uçağınız şehre inerken daha iyi anlıyorsunuz. Goa, biyoçeşitliliği ve zengin bitki örtüsü sebebiyle uluslararası biyoçeşitlilik merkezlerinden biri olarak ilan edilmiş.

Doğal güzelliğinin yanı sıra burası, ekonomisiyle de Hindistan’da kişi başına düşen milli gelir açısından en zengin eyalet konumunda bulunuyor. Nedenini sorarsanız, bunu yerliler Portekiz sömürgesinden geriye kalan “girişimci ruh” olarak açıklıyor.

Basilica of Bom Jesus at Old Goa

Şehirde, yönetimi 1510 yılında ele geçiren Portekizlilerin izleri yoğun olarak hissediliyor. Özellikle Old Goa’daki yapıtlarda ve şehrin mimarisinde Portekiz mimarisini yoğun olarak gözlemleyebilirsiniz. Hatta Old Goa sokaklarında gezerken kendinizi Portekiz’in egzotik bir versiyonunda geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Güney Goa mı Kuzey Goa mı? Goa’da Nerede Kalınır?

Aralık ve Ocak aylarında Kuzey Goa dünyanın dört bir yanından çılgın partilere katılmak için gelen turistlerle, Güney Goa ise beyaz kumsalı ve berrak sularda tüm yılın stresini atmak isteyen tatilcilerle doluyor.

Sizin Goa tatilinden beklentiniz bütün çılgın parti destinasyonlarına yakın olmak ise Kuzey Goa’da kalmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ancak, eğer aradığınız doğal güzellikler ve bir tatlı huzur ise Güney Goa sahillerinde yer alan bir otelde kalmanız sizin için daha doğru olabilir.

Kuzey Goa ve Plajları Goa Partileri

Ben de rezervasyonumu yaparken Kuzey Goa-Güney Goa ikilemi yaşadıktan sonra, tercihimi Kuzey Goa’nın en merkezi yerlerinden biri olan Calangute’dan yana kullandım. Calangute, çılgın partilerin yapıldığı Anjune, Baga ve Calangute plajlarına çok yakın bir konumda yer alıyor. Fakat özellikle Baga ve Calangute plajları malesef vahşi turizme yenik düşmüş durumda. İki plaj da çok kalabalık olmasının yanı sıra deniz suyu oldukça kirli.

goa party

Baga ve Calangute plajlarına göre daha kuzeyde yer alan Anjune Plajı hem partiler hem Hintlilerin “beach shack” olarak tanımladığı plajdaki ünlü işletmeleri ile daha iyi bir alternatif oluşturuyor. Goalılardan aldığım tavsiyelere göre Anjune Plajı’nın en ünlü mekanı yıllardır Café Liliput. Anjune Plajı’na yolunuz düşerse Liliput’da denize girmenizi ve ünlü deniz ürünlerinden tatmanızı tavsiye ederim.

cafelilliput.com/

Tercihiniz Kuzey Goa’da merkezi bir yerden kalmak ve nispeten daha sessiz bir plajda gününüzü geçirmek ise, Kuzey Goa’nın sonunda yer alan Morjim ve Ashwem Plajları‘na uğramadan geçmeyin. Sesli müziğin ve plaj satıcılarının olmadığı bu plajlarda bütün bir yılın yorgunluğunu atabilir ve berrak suların tadını çıkarabilirsiniz.

Goa’da festival meraklılarına küçük bir not:Asya’nın en büyük festivali olan Sundance Festival, Goa’nın kuzey plajlarında Aralık sonunda yapılıyor. Goa’da Festival

Güney Goa ve Plajları Goa Plajları

Bu tatilden beklentisi daha ziyade huzur, dinginlik ve doğal güzellik olanlar gönül rahatlığı ile Güney Goa’yı tercih edebilirler. Güneydeki Agonda ve Palolem Plajları birçok Goalının favorileri konumunda. Zaten şehrin yerlilerine sorarsanız Kuzey Goa’yı pek sevmediklerini, güneyde yer alan Agonda ya da Palolem Plajları’ndan birinin favorileri olduğunu söyleyecektir.

south goa

Goalılar tarafından çok sevilen Güney plajları, henüz turistiler tarafından istilaya uğramamış durumda. Dolayısıyla Güney Goa’da daha az turistik işletme ve restoran bulunuyor. Biri diğerinden daha iyi konumda değil, hepsi rahat işletmeler. Ama özellikle Güney Goa’da nereye giderseniz gidin, yok fiyata leziz deniz ürünleri tadabilirsiniz.

Goa’da Ne Yenir: Goa Mutfağı

Goa mutfağının büyük bir kısmı deniz ürünleri, hindistan cevizi, tropik meyveler, pilav ve baharatlar oluşuyor. Tüm Hindistan’da olduğu gibi burada da köri yoğun olarak kullanılıyor.

Türk damak tadına daha uygun sayılabilecek bir yemek denemek isterseniz diğerlerine göre nispeten daha az baharatlı Okra yemeğini tatmanızı öneririm. Okra, deniz ürünleri ve bamyanın kori sosunda pişirilmesiyle elde edilen ve buharda pişirilmiş pilav ile sunulan bir Goa yemeği. Oldukça lezzetli bir yemek.

Hint mutfağına uzağım diyorsanız şehrin her yerinde yüksek kaliteli her türlü deniz ürününü ucuz fiyatlara bulabilirsiniz. Büyük bir deniz ürünleri tabağı söylediğinizde önünüze gelen 600 rupilik (20 TL) hesap ile tıpkı benim gibi büyük bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz.

Goa’nın En Önemli Restoranlarından: Chef Soumyen’s Kitchen

Chef Soumyen’s Kitchen

En güzelini tabi ki en sona sakladım. Goa’ya gittiğinizde uğramanız gereken en önemli restoranlardan biri Chef Soumyen’s Kitchen. Daha önce Mumbai’deki dünyaca ünlü Tac Mahal Oteli’nde çalışmış olan Chef Soumyen daha sonra Goa’da kendi restoranını açmaya karar vermiş. Restorana dışarıdan baktığınızda açıkçası yıllardır bütün ödülleri toplayan restoran gerçekten burası mı diye şaşırıyorsunuz ama kapıdan içeriye girdiğiniz ve özellikle yemekleri tattığınız anda bütün fikirleriniz değişiyor.

Benim için en ilginci Chef Soumyen’in yemek bittikten sonra bütün masaları gezip, yemeğinizi beğendiniz mi diye sormasıydı. Türkiye’de cep yakan fiyatlara yiyebileceğiniz bu yemeği yine en fazla 40 TL bir hesap ödeyerek burada yiyebilirsiniz.

chefsoumyenskitchen.com/

Bedenin ve Ruhun Gıdası: Ayurveda Masajı  Goa’da Masaj

Goa’da birbirinden güzel birkaç gün geçirdikten ve çok lezzetli yemekler yedikten sonra yapabileceğiniz en rahatlatıcı şeylerden biri de bir Ayurveda kliniğini ziyaret ederek tüm hücrelerininzi rahatlatmak olacaktır.

devaaya-ayurveda-nature-cure-center_735_4_690_388_4_1389960987

Bu kliniklerde Ayurveda doktorlarına görünüp genel sağlık durumunuzla ilgili check -up yaptırabilir ya da rahatlatıcı Ayurveda masajlarından birini deneyebilirsiniz. Benim favorim Hindistan’a özgü olan ve alnınıza yarım saat boyunca yağ damlatılarak yapılan Shirodhara masajı. İlk beş dakikada bu masajın Çin işkencesinden farklı olmadığını düşünseniz de yarım saatin sonunda vücudunuzdan bütün sinir ve stresin adete sökülüp atıldığını hissedeceksiniz.

Goa’da Dikkat Etmeniz Gerekenler: Goa Güvenli mi?

Goa, Hindistan’ın geri kalanına oranla çok güvenli bir yer. Bu nedenle gönül rahatlığı ile herkes tarafından tercih edilebilecek bir tatil destinasyonu. Fakat Goa konusunda dikkatli olmanızı önerebileceğim tek şey, taksi şoförleri.

Buradaki taksi şoförleri kendileri için tek karlı zamanın Aralık-Ocak ayları olduğunu açıkça itiraf ederek sizden Hindistan’ın geri kalanı için fahiş sayılabilecek fiyatlar talep edebiliyorlar. Örneğin, Hindistan’ın başka bir yerinde 5 km için yaklaşık 100 rupi öderken aynı uzaklık için Goalı taksiciler sizden rahatlıkla 800 rupi istiyorlar. Size tavsiyem burada bir hafta ya da daha uzun kalacaksanız motorsiklet ya da araç kiralamanız.

İster çılgın partilerini, ister leziz yemeklerini veya egzotik plajlarını merak ediyor olun, Goa rüyası ertelenemeyecek kadar güzel… Geç kalmayın derim!

İlginizi çekebilir: “Larissa Varol ile Yoga Macerası, İnzivaları, Hindistan Deneyimleri Üzerine”