Netflix’in gizli hazinelerinden Grace ve Frankie, diğer diziler kadar popüler olmasa da benim en sevdiğim Netflix orijinalleri arasında. İki efsane Jane Fonda ve Lily Tomlin’in başrollerini paylaştığı dizide, iki kadının birbirlerinden nefret ederken aynı evde yaşamaya başlamalarıyla filizlenen ve dizi boyunca kocaman bir çınar olup meyve bile veren dostluklarını izliyoruz, gerçekten çok eğlenceli. Diziyi sevmemin bir diğer nedeni de, Hollywood’un iki başarılı kadın oyuncusundan güçlü bir kadın hikayesi izliyor olmak. Eşit haklar aradığımız, cam tavan sendromunu yok etmeye çalıştığımız 21. yüzyılda güçlü kadın hikayeleri dinlemenin bizim hikayemize de bir katkısı olacağına inanıyorum.

Grace and Frankie
Grace and Frankie |Fotoğraf: IMDb

Dizinin konusuna gelirsek… Grace (Jane Fonda) kendi kozmetik şirketini kurup emekli olmuş, sahip olduğu lüks yaşamdan çok memnun bir karakter. Frankie (Lily Tomlin) ise lüks bir hippi hayatı yaşayan bir sanatçı. Bu iki kadını bir araya getirense ortak olan avukat eşleri Robert (Martin Sheen) ve Sol (Tim Waterston) oluyor. Dizinin ilk bölümünde, iki aile birlikte yemeğe çıkıyorlar.

Not: Buradan sonrası spoiler içeriyor!

Grace ve Frankie, eşlerinin emekli olacaklarını açıklamalarını beklerken asla tahmin etmedikleri bir haberle karşılaşıyorlar: Robert ve Sol 20 senedir birbirlerine aşık olduklarını açıklıyorlar! Bu beklenmedik itirafla, kurdukları mükemmel dünyaları başlarına yıkılan iki kadın birbirlerinden hiç haz etmeseler de iki ailenin ortak yazlığında birlikte yaşamaya başlıyorlar. 

Grace and Frankie
Grace and Frankie | Fotoğraf: IMDb

Bu yeni hayata onlarla birlikte çocukları da adapte olmaya çalışıyor. Grace ve Robert’ın büyük kızı Brianna (June Diane Raphael), annesinin kozmetik şirketini yönetmekte, küçük kızları Mallory (Brooklyn Decker) ise genellikle çocuklarıyla uğraşmakta olan karakterler. Frankie ve Sol’un oğulları Coyote (Ethany Embry) bağımlılık geçmişini arkada bırakıp geçici öğretmenlik yapıyor ve Bud (Baron Vaughn) ise babası gibi bir avukat. Birlikte büyümüş olmalarına rağmen, ailelerin birleşmesi dört çocuğu da çok şaşırtıyor.

Grace and Frankie
Grace and Frankie | Fotoğraf: IMDb

Dizi boyunca karakter gelişimlerine, ilişkilerin nasıl değiştiğine ve sağlamlaştığına dikkat etmenizi öneriyorum. Böylece karakterlere bağ kurup empati yapabiliyorsunuz. Özellikle Jane Fonda ve Lily Tomlin, yüksek ve enerjik performanslarıyla beni çok etkiledi diyebilirim. Şimdilik 6 sezonu olan dizide Grace ve Frankie’nin nasıl sağlam bir dostluk kurduklarını hayranlıkla izleyeceğinizi düşünüyorum. Bu ikiliyi daha fazla izlemek isterseniz 1980 yapımı “Nine to Five” filmini de izlemenizi öneririm.

Kapak fotoğrafı: Indiewire

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Dizi Önerileri