Töreni izleyemeyenler için, Bruno Mars’ın zaferiyle sonuçlanan 60. Grammy Ödülleri gecesinden öne çıkanları derledik.

Ödül Kazananlar

US-ENTERTAINMENT-MUSIC-GRAMMY-PRESSROOM

Gecenin en büyük kazananı, Grammy ödüllerinin en büyük ödülleri, yani Yılın Albümü (24K Magic), Yılın Kaydı (24K Magic) ve Yılın Şarkısı (That’s What I Like) dahil 7 dalda ödül kazanan Bruno Mars oldu. Onu, 5 ödülle, son ana kadar büyük ödülleri silip süpüreceğine inanılan Kendrick Lamar, 3 ödülle country şarkıcısı Chris Stapleton ve 2 ödülle Ed Sheeran izledi.

011718-Music-Kendrick-Lamar-Grammys-Performance

En İyi Yeni Şarkıcı ödülünün sahibi Alessia Cara olurken, ödüllendirilenler arasında Foo Fighters (En İyi Rock Şarkısı), The War on Drugs (En İyi Rock Albümü), The National (En İyi Alternatif Müzik Albümü), Childish Gambino (En İyi Geleneksel R&B Performansı), The Weekend (En İyi Urban Contemporary Albüm) gibi sevdiğimiz isimler ve bir yıl önce kaybettiğimiz Leonard Cohen (En İyi Rock Performansı) de yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl La La Land filmindeki City of Stars şarkısıyla Oscar kazanan besteci ikilisi Benj Pasek ve Justin Paul, kendilerine aynı zamanda Tony ödülü kazandıran Broadway müzikali Dear Evan Hanesen‘in soundtrack albümü ile En İyi Müzikal Tiyatro Albümü dalında Grammy kazanarak EGOT’a bir Emmy ödülü uzaklığa ulaştılar. (Amerikan eğlence dünyasının en büyük başarılarından biri olan EGOT, Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ödüllerinin dördüne birden sahip olan nadir sanatçıların başarısına deniyor.)

İlginizi çekebilir: Anı Ekin Özdemir’den “Bir Sonbahar Albümü: Sleep Well Beast” 

Geceden Notlar

60th Annual GRAMMY Awards – Show

Altın Küre Ödülleri’ne damgasını vuran, cesaret ve ilham verici #TimesUp ve #MeToo konuşmalarının ardından Grammy Ödülleri’nde konunun etkisi hissedildi. Özellikle Janelle Monae‘nin konuşması, bu hareketin yalnızca Hollywood’da ve film endüstrisindeki ya da Washington’da ve siyasetteki kadınların değil, müzik endüstrisindeki kadınların da hareketi olduğuna dikkat çekti. Kesha‘nın performansına eşlik eden, tümü beyaz giyinmiş kadınlar korosu da gecenin etkileyci anlarından birini beraberinde getirdi. Bu arada Hillary Clinton da, Trump karşıtı bir skeçte gözükerek sürpriz yaptı.

unnamed

Altın Küre Ödülleri’nde tümü siyah giyinen kadınların ardından, Grammy Ödülleri’ne kırmızı halıya beyaz güller damga vurdu. Birçoğu beyaz gül taşıyan kadınlardan beyaz kıyafetler içinde arzıendam edenler arasında SZA, Cardi B, Hailee Steinfeld yer alırken, gecenin kazananlarından Donald Glover da beyaz takımıyla dikkat çeken erkeklerdendi.

unnamed (1)

Gecenin en ilgi gören çifti kuşkusuz Beyoncé ve Jay-Z oldu, törene kızları Blue Ivy ile katılmışlardı. Fakat ne yazık ki, en büyük üç kategori de dahil olmak üzere 8 adaylığı bulunan Jay-Z, geceden eli boş döndü.

Gecenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.