Dünyanın en büyük uyuşturucu baronlarından olan Pablo Escobar’ın “Korktuğum tek adam Griselda Blanco adında bir kadındı” dediği Griselda Blanco’nun hayatını anlatan mini dizi Netflix’te izleyici ile buluştu. 

griselda2
Griselda | Fotoğraf Kaynağı: Vogue

1980 ve 2000’lerin başında Miami’de uyuşturcu ticaretinin kilit isimlerinden biri olan Griselda Blanco’nun hayatını anlatan mini dizi “Griselda” geçtiğimiz günlerde Netflix’te yayına girdi. Hizmetinde çalışanların “Patroniçe” olarak hitap ettiği Griselda Blanco’ya bir çoğumuzun favori dizilerinden olan Modern Family’deki Gloria karakteri olarak tanıdığımız Kolombiyalı oyuncu Sofia Vergara hayat veriyor. 

Narcos’tan Griselda’ya

Bir zamanların ortalığı kasıp kavurmuş, uyuşturucu baronlarını, kartelleri derinlemesine anlatan Narcos’u hepimiz hatırlıyoruzdur. Pablo Escobar’ın yakalandığı sahneyi izlerken heyecandan yerimizde dört dönmüştük kabul edelim. Her ne kadar belgesel seyretmeyi seven bir insan olsam da bu tarz konuları belgeselden değil de filmleşmiş haliyle izlemekten çok daha fazla keyif alıyorum. Narcos’u da büyük bir keyifle izlemiştim. Açıkça söylemek gerekirse de ondan sonra bu tarz bir iş gelmemişti ki.. Griselda’ya kadar.

griselda4
Griselda | Fotoğraf Kaynağı: netflixqueue.com

Altı bölümden oluşan dizinin açılış sahnesinden itibaren gözünüzü ekrandan ayıramayacağınızın garantisini şimdiden verebilirim. Konunun gerçek yaşamdan uyarlanmış olması bir yana oyuncular rolleriyle bir bütün oluşturmuşlar. Sofia Vergara, çok sevdiğim ve keyifle izlediğim oyunculardan biri olmuştur her zaman ama onu Griselda rolünde izlemek bambaşka bir seyir zevki verdi. Kendisi de Netflix için verdiği röportajda bu projenin kendisi için çok farklı olduğunu her şeyden önce ilk dram işi olduğunun altını çiziyor. Modern Family’deki Gloria rolü ile hatırlayanlar Griselda ile karşılaştıklarında eminim ki şok olacaklar. 

patronice
Griselda | Fotoğraf Kaynağı: Vogue

Kartelin Patroniçesi

Spoiler verip tatları kaçırmadan dizinin konusuna biraz değinmek istiyorum.  Griselda Blanco, 1980 ve 2000’li yıllarda Miami’de gerçekleştirilen uyuşturucu ticaretinin en büyük isimlerinden biri. Kendisi için çalışanlar, uyuşturucu kartellerindeki büyük isimler ve hatta düşmanları bile kendisinden “Patroniçe” diye söz ediyor. Zekası, acımasızlığı, gözü karalığı ile birçok insanın yakından tanıdığı ve çekindiği bir isim. Hatta öyle ki dönemin en büyük uyuşturucu baronlarından olan Pablo Escobar bile kendisinden “En korktuğum adam Griselda Blonca adında bir kadındı” diyerek söz ediyor. 6 bölüm süren dizi Griselda’nın Medellin Kolombiya’dan Miami’ye uzanan yolculuğunu anlatıyor. 

55-6
Griselda| Fotoğraf Kaynağı: X.com 

Spoiler vermeden dizinin konusu ile ilgili gerekli bilgi paylaşımını yaptığımıza göre biraz da dizinin oluşum sürecine bakalım isterim beraber. Griselda’ya hayat veren Sofia Vergara  bir uçak yolculuğu sırasında okuduğu bir yazıdan etkilenerek bu yapımı ortaya koymak istiyor ve yaklaşık 10 yıl boyunca bu projenin üzerinde çalışarak sonunda bilin bakalım kimin yanına gidiyor? Tabiki Narcos yapımcılarının 🙂 Yukarıda birçok kez Narcos dememin elbette bir sebebi vardı. Narcos’un yapımcısı Eric Newman, senaristi Doug Miro ve yönetmeni Andés Baiz Griselda’da karşımıza çıkıyor. İçtenlikle söylüyorum ki iyi ki de bir araya gelerek yeni bir projeye imza atmışlar. Narcos’tan sonra şöyle soluksuz izleyeceğimiz bir diziye çok ihtiyacımız vardı.

griselda-3
Griselda | Fotoğraf Kaynağı:Netflix

Sofia Vergara ise verdiği röportajda kendisi için çok farklı aynı zamanda da zorlayıcı bir rol olduğunu belirtiyor. Yapılan estetik makyajdan, giydiği kıyafetlere ve hatta İspanyolca oynadığı sahnelere kadar işin ne kadar zahmetli olduğunu belirtiyor. Ama tüm bu zorluklara rağmen de şahane bir oyunculuk çıkararak bizleri ekrana kitlemeyi başarıyor. Seviliyorsun Sofia 🙂

gri
Griselda | Fotoğraf Kaynağı: Netflix

Ayrıca Vergara senaryo oluşturulurken çok ince ince üzerinde çalışıldığını her ne kadar zeki ve güçlü bir kadın olsa da Griselda Blanco birçok insan tarafından acımasız bir uyuşturucu taciri olarak bilindiği için dizide onu yüceltememek için özellikle dikkat ettiklerini de belirtiyor. 

youtube play youtube play

Benim Griselda ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Eğer şöyle heyecandan, aksiyondan bizi koltuğa çivileyecek bir dizi arıyoruz diyorsanız hangi adrese gideceğinizi biliyorsunuz. İzlemeyenlere şimdiden iyi seyirler diliyorum, izleyenlerle ise her zamanki gibi yorumlarda buluşuyoruz 🙂

Kapak Fotoğrafı: Netflix

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan Netflix Dizi Önerileri