Uzak Doğu denilince biz kadınların aklına şüphesiz güzellik sırları geliyor. Singapur, Kore ve Japonya gibi ülkelerdeki kadınların cildinin güzelliği tartışılmaz ve bu, sadece genetik yapılarının bir sonucu değil elbette. Uyguladıkları birçok farklı cilt bakım tekniği, güzel bir cilde sahip olmalarında büyük rol oynuyor. Ben de cildimin sağlıklı görünmesine, pürüzsüz ve ışıl ışıl olmasına önem verdiğim için özellikle cilt bakımıyla ilgili tüm trendleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Uzak Doğu’nun gizemli cilt bakımlarından biri olan Gua Sha tekniği hakkında sizlere biraz bilgi vermek istiyorum.

Gua Sha
Gua Sha | Fotoğraf: Unsplash / Content Pixie

Gua Sha Nedir?

Gua Sha, Antik Çin’de kan dolaşımını hızlandırmak adına yapılan ve tüm vücudun kızarmasına sebep olan, eskiden beri bilinen bir teknik. Kelime anlamına baktığımızda Çince’de Gua sürtmek, Sha ise kızarmış cilt anlamına geliyor. Kelimenin günümüzdeki kullanımıysa geçmişten oldukça farklı. Daha nazik ve hafif hareketlerle uygulanan bu teknik sayesinde kırışıklık ve kas gerginliği ortadan kalkıyor. 

Bu tekniğinin faydaları da oldukça fazla. Kemik, kristal, yeşim ya da boynuzdan yapılan geometrik şekilli ve kenarları yumuşak Gua Sha taşı ile yapılan masaj, vücudun tüm bölgelerine uygulanabiliyor. Doğal alternatif tedavi yöntemi olarak kabul edilen bu teknik, kan dolaşımını hızlandırarak organlara giden oksijen miktarının artmasını sağlıyor. 

Ben Gua Sha taşının daha çok yüz bölgesinde kullandığına şahit oldum ve teknikle de bu sayede tanıştım. Yüz bölgesine uygulanan hafif hareketlerle cilt bakımını destekleyen Gua Sha’yı genelde Jade Roller ile beraber kullanıyorum. Jade Roller da cilt bakımını destekleyen bir ürün.

Kendi deneyimimden kısaca bahsetmem gerekirse, her ikisini merak ederek yeşim taşlı Jade Roller ve pembe kuvars Gua Sha aldım ve denedim. İkisini de yüz bölgeme uyguluyorum ve sonrasında cildimde inanılmaz bir gerginlik ve rahatlama oluyor. Henüz herhangi bir kırışıklığım olmadığı için o konuda bir etkisi var mı bilemiyorum ama uygulama sonrası aynadaki aydınlık ve ferah görüntü hoşuma gidiyor. Masaj yaptırınca nasıl rahatlıyorsak cildime uyguladığımda aynı rahatlığı yaşıyorum. Merak edip almak isteyenler olursa, birçok internet sitesinden satışları gerçekleşiyor. Araştırsanız eminim kolaylıkla bulursunuz. 

Gua Sha’nın Faydaları

Bu tekniğin yararlarıysa saymakla bitmez. Sadece cilt bakımını desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda vücut için farklı faydalar da sağlıyor. Gua Sha’nın yararlarını sizler için listedim.

  • Stresi önler ve mutluluk hormonunun artmasını sağlar.
  • Vücuttaki kan dolaşımını arttırarak hücrelerdeki enerjinin serbest hareket etmesine yardım eder.
  • Kas ağrılarını azaltır.
  • Hastalıklara karşı direnç kazandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
  • Yüz masajı olarak kullanıldığında yüzde oluşan kırışıklıkları azaltarak akne ve sivilce oluşumunu engeller.
youtube play youtube play

Son olarak, tabii ki Gua Sha taşını kafamıza göre kullanmıyoruz. Her bir bölge için özel uygulama hareketi var. Yukarıdaki video sayesinde Gua Sha’nın nasıl kullanıldığını, yüz bölgesinde uygulayacağımız hareketlerin adımlarını görebilirsiniz. İnternette taşın kullanımını görsel olarak gösteren anlatımları da mevcut. Birçok blogger videolu olarak bu teknikle ilgili video paylaşımı yapıyor, onlara da bakabilirsiniz. 

Kendinizi sevin ve en değerlinize iyi bakın! 

Kapak Görseli: Unsplash / Content Pixie

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Bakım Rutinleri ve Psikoloji