Bir an durun ve kendinizi güneşli bir ilkbahar gününde mis gibi kokan pembe güllerin açtığı gül bahçesinin arasında esen rüzgârı hissederken hayal edin. Bu satırları okurken gül kokusunun burnunuza geldiğini tahmin edebiliyorum. Bu hayali gerçekleştirmek için gül yetiştiricisi olmanız ya da Chanel etkinliğine davet edilen ünlü bir influencer olmanız gerekmiyor. Başarılı kadın girişimci Gülşah Gürkan’ın kurduğu Gülsha markası her yıl Mayıs ayının sonunda gerçekleştirdiği gül hasadı etkinliklerinde Isparta’da bu harika deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor. Hazır zamanı yaklaşmışken geçtiğimiz yıl Mayıs ayında benim de davetli olduğum bu etkinliği ve Gülsha markasını sizlerle paylaşmak istiyorum.

hasat1
Gülsha Gül Bahçeleri, Isparta | Fotoğraf: Gülsha

1919 yılında Coco Chanel’in ünlü parfüm ustası Ernest Beaux’a verdiği “ Bir koku istiyorum, kadını anlatan” talimatı sonrası Fransa’nın Grasse bölgesinde özel olarak üretilen güllerden elde edilen esansla ortaya çıktı efsanevi Chanel No: 5 parfümü… Gerçekten de gül kokusu, gülün birçok anlamının yanı sıra kadını anlatan en doğru koku notalarından biri olarak düşünülebilir.  Chanel No:5’in alametifarikası Fransa’da yetişen güllerin kalitesi olarak düşünüldüğünde gözler, Dünya’nın başka hangi bölgelerinde böyle kaliteli güllerin yetiştiğine çevriliyor ister istemez. Bulgaristan ve Türkiye Isparta bölgesi Grasse’den sonra en kaliteli gül üretimi için elverişli iklime ve toprak kalitesine sahip iki bölge. Hem Grasse’de hem Bulgaristan’da her yıl gül hasadı etkinlikleri hem turizmi canlandırmak hem de Dünya’nın gözünü kaliteli güllerine çevirmek için gerçekleştiriliyor.

Isparta’da da her yıl hem yerel yönetimler ve kooperatifler öncülüğünde hem de markalar özelinde gül hasadı etkinlikleri düzenleniyor.

whatsapp-image-2023-10-11-at-21-13-45
Gülsha Kurucusu Gülşah Gürkan | Fotoğraf: Gülsha

Isparta’nın yüksek rakımlı bahçelerinden 130 senedir el hasadı geleneğiyle tek tek taze olarak toplanmakta olan ve dünyada çok nadir bulunan “Rosa Damascena” güllerinden geleneksel yöntemler kullanılarak üretilen ürünleriyle sektöründe fark yaratan Gülsha markası, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl Mayıs ayında markanın kurucusu Gülşah Gürkan ev sahipliğinde Isparta’daki gül bahçelerinde geleneksel gül hasadı etkinliğini gerçekleştirdi. Davetlileri havaalanında karşılanmalarından itibaren dolu dolu ve özel bir deneyim bekliyordu.

Dünyanın en iyi markalarına üç kuşaktır gül yağı üreten ve gülsha markasını çok kısa bir sürede dünyada 10’dan fazla ülkede 2000’i aşkın noktada satmayı başaran markanın kurucusu Gülşah Gürkan; davetlilere, güllerin sabah çok erken saatlerde hangi teknikle toplanmaya başlayıp toplanan güllerin tartım işlemlerinden sonra fabrikaya nasıl alındığını ve burada gül yağına ve gül suyuna nasıl dönüştüğünü birebir deneyimlerle aktardı.

4s6a8934
Gülsha Gül Havuzu | Fotoğraf: Gülsha

Gülsha gül bahçelerinin ardından Gülsha fabrikasında devam eden programda davetliler; tüm süreçler ile ilgili aldıkları bilgilerin ardından tonlarca gül yaprağından oluşan özel hazırlanmış gül havuzunda keyifli anlar geçirirken 3 aşamalı gülsha güzellik ritüeli özelinde hazırlanmış atölye çalışmalarına katılarak doğal, etkili ve keyifli cilt bakım ürünlerini birebir deneme imkânı buldular.

Hasat etkinliği lezzetli ve güzel sohbetlerin olduğu uzun yemek masalar ile gül havuzunun içinde verilen birbirinden özel pozlarla ve Gülsha ürünlerinden oluşan özel hediyelerle sona erdi.

img_7390
Gülsha Gül Hasadı Etkinliği | Fotoğraf: Gülsha

Gül Hasadı Adımları:

Gül Bahçesinin Hazırlığı: Gül hasadı öncesinde gül bahçesinin iyi bir şekilde bakım görmesi gerekiyor . Gül ağaçları veya çalıları budanıyor, zararlılara karşı koruma önlemleri alınıyor ve sulama düzenleniyor.

Hasat Zamanı: Gül çiçekleri, sabahın erken saatlerinde, güneş yeni doğmuşken toplanıyor. Bu saatlerde gül çiçekleri daha taze ve aromatik oluyor.

El ile Hasat: Gül çiçekleri elle toplanıyor. Bu işlemde dikkatli olunması gerekiyor çünkü çiçeklerin zarar görmemesi gerekiyor. Genellikle bu işlemi kadın işçiler yapıyor çünkü daha nazik ve dikkatli olabiliyorlar. Ayrıca toplanan güllerin nazikçe taşınması için Gülsha, davetlilere özel bir çanta hediye etti.

whatsapp-image-2023-10-11-at-21-15-55
Gülsha Gül Hasadı Etkinliği | Fotoğraf: Gülsha

Sınıflandırma: Toplanan gül çiçekleri sınıflandırılıyor. En kaliteli olanlar seçilir ve diğerlerinden ayrılıyor.

İşleme: Gül çiçekleri genellikle gül yağı veya gül suyu elde etmek için işleniyor. Bu işlem gül taç yapraklarının buhar distilasyonu veya çözücü ile çıkarılması gibi farklı yöntemlerle yapılabiliyor.

Türkiye Isparta bölgesiyle dünya çapında ünlü.  Gül hasadı bu bölgelerde yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Türk gül yağı ve gül suyu, kozmetik, parfüm ve aromaterapi alanlarında talep gören kaliteli ürünler olarak biliniyor.

Türkiye’nin gül kalitesi ise dünya ortalamasının üzerinde. Türkiye’nin, gül yetiştiriciliği ve gül ürünleri üretiminde yüksek kalite standartlarına sahip olması oldukça sevindirici . Özellikle Isparta bölgesi kaliteli gül üretimi konusunda dünya çapında ün kazanmış durumda. Gülsha markası ise Türkiye’nin bu alanda lider markası konumunda. Üstelik global alanda gerçekleştirdiği işbirlikleri ile her geçen gün Türk gül piyasasını büyütme konusunda öncülük eden bir kadın girişimi. Geçtiğimiz aylarda Sephora UK ile Londra piyasasına giren Gülsha markasının her yıl bir kez gerçekleşen gül hasadına katılmak için markanın sosyal medya hesaplarını takip etmenizi öneriyorum. Bu deneyimi mutlaka bir kez olsun yaşamalısınız.  

Kapak Fotoğrafı: Gülsha

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Psychodermatology