Beyaza boyanmış bir masallar ülkesinin içinde dört gün geçirdim. Büyülendim, huzur doldum, hiç dönmek istemedim! Bu deneyimi 2019’a girerken yaşamış olmanın da ayrı bir sihri vardı benim için. Etrafta kuş cıvıltılarından ve eriyen karların göle düştüklerinde çıkardıkları “şıp” sesinden başka ses yoktu desem, inanır mısınız? Kışı doyasıya yaşamak ve doğayı içine çekmek isteyenler için Yedigöller, Habitat Mesire Evleri kesinlikle doğru adres! 

Konum

Yedigöller ve Habitat Mesire Evleri 

Yedigöller Ulaşım

Processed with VSCO with c5 preset
Yedigöller’de Doğayı Hissetmek: Habitat Mesire Evleri

Yedigöller’e nasıl gidilir diye merak edenler için, bir de yola kış aylarında çıkacaklar için çok ama çok önemli bir uyarım var! Öncelikle, o karlı yollara mutlaka 4×4 bir araçla çıkmanızı öneririm. Kar lastiğinizin ve zincirinizin olması şart. Biz araba kiraladık, çok rahat ettik.

Yedigöller’e ulaşmak için kullanabileceğiniz iki yol var: Bolu yolu ve Mengen yolu. Bolu yolu kış aylarında genellikle kapalı oluyor, Mengen yolunu kullanmanız gerekiyor. Dolayısıyla, bizim gibi Google Maps’e kanıp “Aaa, 4 saatlik yolmuş, çok rahat!” demeyin. Mengen yolundan gidince baya uzuyor yol. Biz 4 saatte varacağımızı düşünürken 7 saat yol gittik. Bu yüzden bir uyarım daha var: yola erken çıkın. Bana kalırsa, en geç 10.00’da! Bilmediğiniz bir yolda, yollar karlı olunca, bir de akşama kalınca biraz korkuyorsunuz açıkçası. Ama şimdiden söyleyeyim, hepsine değer!

Yedigöller’de Nerede Kalınır?

Yedigöller Habitat
Yedigöller’de Doğayı Hissetmek: Habitat Mesire Evleri

Yedigöller’de nerede kalınır diye düşünürken iki alternatif arasında kalmıştık. Biri etraftan duyduğumuz Yedigöller Aile Pansiyonu, diğeri Instagram’da fotoğraflarını görüp hayran kaldığımız Habitat Mesire Evleri. Bizim için tatil demek risk almak ve keşfetmek demek, dolayısıyla biz seçimimiz Habitat oldu. İyi ki de olmuş!

Habitat Mesire Evleri, Yedigöller Milli Parkı’nın içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla 7 gölün hepsine yürüme mesafesinde konaklamak isteyenler için harika bir alternatif. Üç farklı tipte ev var burada: Nazlı Ev, Serin Ev ve Pisagor Ev. Biz Serin Ev’de kaldık. Arabanızı evinizin tam önüne park edebiliyorsunuz. Ev tahtadan, tam bir dağ evi. Isınmayla ilgili hiçbir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum, ev merkezi ısıtma sistemine sahip. Bir de evin dışında, hemen yanında size özel bir mangal bölümü var. Unutmadan, kapıdan girdiğimizde bizi süslenmiş, tatlı mı tatlı bir yılbaşı ağacı karşıladı. Daha ne istenir?

Yedigöller Yeme-İçme

Yedigöller Kubbealtı
Kubbealtı

Gelelim, Yedigöllerde ne yenir sorusuna. Burası en kritik noktalardan biri çünkü Yedigöller Milli Park içerisinde alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir yer yok (market, bakkal gibi). Bu yüzden yolculuğunuz sırasında tüm ihtiyaçlarınızı merkezi yerlerden alın ve hazırlıklı gelin derim. Biz yola çıkmadan bol bol atıştırmalık, varmamıza az kalmışken de merkezi bir yerde durup mangal için et, peynir, ekmek vs. aldık.

Evinizdeki mutfağı kullanmak için de ihtiyacınız olan malzemeleri sizin getirmeniz gerekiyor. Tabak, bardak, tava, çatal-bıçak; yanınızda mutlaka olsun. Mini bir buzdolabı ve küçük bir ocak dışında hiçbir mutfak malzemesi yok evde. Ancak Milli Park, yeme-içme konusunda sıfır değil elbette: buranın içerisinde hizmet veren bir restoran var, Habitat Restoran. Burayı kahvaltı ve öğle yemeği için tercih edebilirsiniz.

Biz dönüş yolunda, Bolu Merkez’de durduk ve önceden araştırıp namını fazlasıyla duyduğumuz Kubbealtı‘da yedik. Burası, Bolu ile özdeşleşmiş olan yoğurtlu gözlemenin ilk olarak sunulduğu yer. Yoğurtlu ve kıymalı gözlemesini mutlaka deneyin, sonra da tatlı olarak antep fıstıklı ve çikolatalı katmer söyleyin. Lezzetine bayılacaksınız!

Yedigöller’de Ne Yapılır?

Processed with VSCO with au5 preset
Yedigöller’de Doğayı Hissetmek: Habitat Mesire Evleri

Yedigöller’de yapılacak tek bir şey var: doğayı hissetmek. Zaten telefonunuz çok ender çekiyor olacak; bunu bir vesile olarak kabul edin ve soyutlanın tüm teknolojik aletlerden. Dışarı çıkın, atın kendinizi karlara. Sessizliği duymaya çalışın, doğanın güzelliklerini keşfedin. Yalnızca fotoğraf makinesini alanlara hak verebilirim; göllerin yansıma manzaralarına inanamayacaksınız, fotoğrafını çekmeden durabilmek elde değil! Ama önceliğiniz de o olmasın, siz yaşamaya bakın.

Erkenden uyanın, şöyle güzel bir kahvaltı edip uzun bir doğa yürüyüşüne çıkın. Kiminle birlikteyseniz kar topu oynayın, kardan adam yapın, doyasıya eğlenin! Çok dik yokuşlar var parkın içerisinde, poşetiniz varsa üstüne oturup kayın mesela 🙂 Emin olun, çok eğlenceli!

İyi tatiller!

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Yedigöller