Kadıköy’de, neredeyse her hafta yeni bir yerin açıldığını görmek mümkün. Bazıları kalıcı olup, uzun zamanlar aramızda oluyor, bazısıysa rekabete yenik düştü bile; ancak Hane Kadıköy, iki hafta önce açılmasına rağmen bu kadar fazla müdavim yaratmasıyla ve neredeyse her akşam kalabalıkları ağırlayışıyla Kadıköy’ün klasiklerinden olacağının sinyalini vermiş oldu.

Hane Kadıköy                   Konum

Bu söylediklerim şaşırtıcı değil çünkü Hane, Kadıköy’deki birçok mekandan farklı. Özel lezzetleri barındıran fazlasıyla keyifli bir modern meyhane burası. Ferah bir atmosfer, uygun fiyatlar, güleryüz de cabası. Açıldığı ilk hafta koşarak gittim ve bundan sonraki haftalarda da mutlaka gideceğim. Arkadaşlarıma büyük bir rahatlıkla önereceğim bir mekanla tanışmış oldum. Hane’de doksanların en güzel örneklerini dinleyebiliyorsunuz, üstelik lezzetleri tek tek midelere indirirken! Buraya diğer gidişimde; Birsen Tezer, Bülent Ortaçgil, Yüzyüzeyken Konuşuruz eşliğinde geçti saatlerim.

Hane Kadıköy
Hane Kadıköy

Konu menüye gelecek olursa açıkça söylemeliyim. Her şey çok lezzetli; mezeler, ana yemekler, ara sıcaklar ve yemek sonunda gelen o enfes sütlü kadayıflı helva… Masaya konan her bir tabak çok özel, geleneksel tatlara yenilik katarak pişirilmiş ve damakları mutlu eden lezizlikte. Her şeyi üretildiği yerden edinmeye çalışan mekanda; Ayvalık, Ardeşen, Antakya gibi yörelerden gelen mevsimlik malzemeler kullanılıyor.

En sevdiklerime değinecek olursa, mezeler arasındaki favorilerim; köz patlıcan, kuru domates, Arnavut biberi ve özel yoğurt ile hazırlanan atom, mütebbel, humus, köpoğlu, zeytin piyazı. Ara sıcaklarda bir muska böreği var ki, daha iyisini yediğimi zannetmiyorum. Bununla birilikte; karidesli mantı, deniz ürünleri güveci ve muhlama da en çok tercih edilenlerden. Hele bir hardallı marine somon var ki, o sosla ekmek tüketmemek imkansız! Bizim meze ve ara sıcaklardan ana yemeklere yerimiz kalmadı gittiğimizde; ama özellikle gittiğimiz günün balığı olan hamsi aklımda kalmadı desem yalan olur.

Kısacası, mutlaka Hane’ye düşürün yolunuzu!

Hane Kadıköy Adres: Osmanağa Mah. Mimar Çıkmazı. No:7 Kadıköy/İstanbul

Instagram: @hanekadikoy

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan “Avlu Ocakbaşı: Yeni Nesil Meyhane; Yeniden Galatasaray’da”