Bugünlerde çoğumuz daha iyi bir yaşam için seminerlere gidiyor, spora başlıyor hatta Peru dağlarının tepesinde şamanlar ile meditasyonu deneyimleyip başka bir gün buz banyosunu yapabiliyoruz. Peki, neden? Belki seçeneklerin arttığı bir dünyada kendimizi daha yakından tanıma ihtiyacı duyuyor belki de hızlanan bir hayat temposu içerisinde güvende hissetmek istiyoruz. Tam da bu sebeplerden ötürü bugün ihtiyaçlarımıza ve isteklerimize yanıt verirken bize yeni olanakların kapılarını açan hayat tarzlarımıza özel bir yatırım rehberi oluşturuyoruz. Sanat, gastronomi ve çok daha fazlası dikkat etmemiz gereken prensipler ile aşağıda yer alıyor. Hadi, bu sefer alternatif yatırım yolları ile kendimize, hedeflerimize ve tutkularımıza yaklaşalım! 

Hayat Tarzlarımıza Özel Yatırım Rehberi | Fotoğraf: Paz Arando – unsplash.com

Söz konusu yatırım olduğunda tüm gözleri üzerine çeken başarılı iş insanı Warren Buffett, “Yapacağınız en büyük yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır.” diyor.  Bize göre ilk yatırım mı yoksa kendini geliştirmek mi sorusu; tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar sorusu gibi bir bilinmezlik taşıyor! Çünkü kendimizi geliştirmek için attığımız adımlar, yatırımlar ile besleniyor; biz kendimizi geliştirdikçe yaşam tarzlarımıza uygun doğru yatırımları daha iyi seçebiliyoruz! O zaman şimdi gözlerinizi kapatın ve hayatta sizi en mutlu eden anlarınızı, hayallerinizi düşünün. Toskana’da bir bağ evinde misiniz? Ya da dünyayı daha yaşanılabilir kılmak için sürdürülebilir yeni yollar mı arıyorsunuz? Hepsinin cevabı, yatırımda var! Her zaman en güvenilir yatırım yollarını keşfetmek için bir uzmana danışmamız gerektiğini hatırlatırken hayalini kurduğumuz yaşamı destekleyecek yatırımlarda dikkat etmemiz gereken prensipleri, hayat tarzımızı yansıtan yatırım seçenekleri ile araştırıyoruz.

Hayat Tarzlarımıza Özel Yatırım Rehberi | Fotoğraf: Andrew Neel – unsplash.com

Hayat Tarzımıza Özel Yatırımların Prensipleri

Forbes’un günümüzün Warren Buffett’i olarak adlandırdığı Justin Donald; çalışmalarını, yatırımlarında hayat tarzını ön plana alan kişileri merkeze koyarak gerçekleştiriyor. Justin Donald’a göre yatırımlar, hayat tarzımızı yansıtmalı ve hayalini kurduğumuz yaşamlar için bizi desteklemeli. 2020 yılından beri çok satanlar listelerinin başında gelen “The Lifestyle Investor” kitabında Donald, kendi yatırım hikâyesini aktarırken yaratıcı yatırım yollarında dikkat edilmesi gerekenleri paylaşıyor. Peki, nedir bu dikkat edilmesi gerekenler?

  1. Bilgiyi Ön Plana Alın: Justin Donald, bir gün bütün varlığını kaybetse dahi tecrübelerini ve bilgisini koruyacağını söylüyor. Bu yüzden de yatırımda ilk dikkat ettiği prensibi düşünce yapısı yani “eğitim” oluşturuyor. Bu noktada Justin Donald yatırıma yeni başlayanlara ve yatırımcılara; eğitimleri için gerekli okullara, kurslara, kitaplara ve uzmanlara yapacakları maddi ve manevi yatırım konusunda çekinmemeleri gerektiğini hatırlatıyor. Çünkü Donald’a göre bilgiye harcanan her bir dolar, kazanç ile geri dönüyor.
  2. Filtreleyin: Justin Donald, bir yatırımcının iyi ve kötü yatırım arasındaki farkı anlayabilmesi için hayat tarzına uygun yatırımlar yapması gerektiğini öne sürüyor. Bu durumu anlayabilmek için Donald, kendisine “Bu yatırım, zamanla benim için maaş almadığım bir işe dönüşebilir mi?” diye soruyor. Donald’a göre sektörü yatırım yapmak için analiz etmek ile yatırımı paraya çeviren birine dönüşmek arasında fark bulunuyor.
  3. İlişkiler Kurun: Aslında çoğumuzun kariyer yolunda özenle kurduğu “sosyal ağların” bir karşılığı yatırımda da bulunuyor. Donald’a göre diğer yatırımcılar ile güvenli bir ilişki kurmanın, yeni olanaklara kapı açma ihtimali bulunuyor. Donald, bu kurulan ilişkiler içerisinde ortaklığa gidilebileceğini, yeni bilgilerin öğrenebileceğini ve önemli anlarda farklı yardımlar alınabileceğini paylaşıyor.
  4. Riskleri Azaltın: Donald, sermayemizi korumak adına yatırımda risklerimizi azaltmamız gerektiğini paylaşıyor. Yatırım konusunda bilgili olmanın, finansal okuryazarlığa sahip olmanın önemini paylaşan Donald, gündemi doğru takip etmenin, uzmanlar ile çalışmanın ve yatırımda çeşitliliğe gitmenin altını çiziyor.
  5. Sizin İçin Önemli Olana Odaklanın: Aslında Justin Donald’ın çok satanlar listesinde başta gelen kitabını yazmasının sebebi de tam olarak bu. Donald, “hayat tarzı yatırımcılığını” hayali kurulan yaşama ulaşmak için bir adım olarak görüyor. Bu sebepten dolayı da yatırımcılara kendileri için önemli olanın ne olduğunu keşfetmelerini öğütlüyor ve neyi hedeflediklerini soruyor.

Hayat Tarzımızı Yansıtan Yatırım Seçenekleri

Sanat Yatırımları

Hayat Tarzlarımıza Özel Yatırım Rehberi | Fotoğraf: Claudio Schwarz – unsplash.com

Sanat yatırımları, eskiden piyasa dalgalanmalarından diğer yatırım seçenekleri kadar etkilenmediği ve prestijli durduğu için büyük bütçeler ile yatırım yapan kişiler tarafından tercih ediliyordu. Fakat zamanla internetin sunduğu şeffaf bilgiler ve sanat danışmanlarının ulaşılabilirliği ile her bütçeye uygun kapsayıcı bir yatırım yoluna dönüştü. Mavi ve kırmızı çip olarak ikiye ayrılan sanat yatırımı seçenekleri; bir eserin hangi sanatçı tarafından üretildiğini ve güncel değerini yansıtıyor. Mavi çipli sanat eserleri, uluslararası tanınırlığı yüksek sanatçıları temsil ederken kırmızı çipli sanat eserleri, yeni tanınmaya başlayan sanatçıları ifade ediyor. Özellikle günümüzde hepimizin sanata olan ilgisi artarken birçok sanatsever, kırmızı çipli sanat eserlerini yalnızca bir yatırım yolu olarak değil; bir koleksiyon şansı olarak da görüyor. Örneğin birçok kişi, yeni bir yatırım yolu olarak sanatı seçtiğinde yeni nesil kadın sanatçılar, iklim krizini ön plana alan eserler gibi başlıklar ile hem kendi koleksiyonunu oluşturuyor hem de düşük bütçeler ile sanat yatırımın bir parçası olabiliyor.

İlginizi çekebilir: Odea’dan Sanat Yatırımları

Sürdürülebilirlik Odaklı Yatırımlar

Hayat Tarzlarımıza Özel Yatırım Rehberi | Fotoğraf: Sander Weeteling – unsplash.com

Her yaz “Son 40 yılın en sıcak günü” haberleri, iklim krizini geleceğin bir kaygısından günümüzün bir meselesine dönüştürüyor. Geçtiğimiz aylarda Dubai’de karar vericilerin, aktivistlerin ve bilim insanlarının iklim değişimini konu aldığı COP28 düzenlenmişken dünyada gerçekleştirilen seminerler, devlet teşvikleri, yardım fonları ise sürdürülebilirlik üzerine olan gelişmelere odaklanıyor. Günümüzde sürdürülebilirlik odaklı yatırım yolları içerisinde sıklıkla elektrikli araçlar, pil depolama, yenilenebilir enerji, dikey tarım gibi başlıklar konuşuluyor. Yatırımcıların hem bir kazanç elde edebilmek hem de dünyada olumlu bir etki yaratabilmek adına başvurdukları sürdürülebilirlik odaklı yatırım yolları, her bütçeye uygun seçenekler ile yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Odea’dan Sürdürülebilir Yatırım Rehberi

Moda Yatırımları

Hayat Tarzlarımıza Özel Yatırım Rehberi | Fotoğraf: Raden Praset – unsplash.com

Her ne kadar moda yatırımı dediğimiz zaman “alışveriş bağımlılığımıza” bir sebep arıyormuşuz gibi duyulma ihtimalimiz olsa da özellikle “arşivsel moda”, bugün yeni nesil tarafından sıklıkla tercih edilen bir seçeneği oluşturuyor. Örneğin; Kanye West ve Louis Vuitton arasındaki iş birliği ile ilk kez 2009’da 960 dolara satılan nadir bir ayakkabının değeri, bugün on bin doların üzerine çıkabiliyor. Bu yüzden de doğru arşivsel moda parçalarını seçtikten sonra bu eşyaları iyi bir şekilde muhafaza edebilmenin uzun vadede finansal bir geri dönüşü bulunabiliyor.

İlginizi çekebilir: Odea’dan Moda Yatırımları

İyi Yaşam Yatırımları

Hayat Tarzlarımıza Özel Yatırım Rehberi | Fotoğraf: Kaylee Garlett – unsplash.com

Gwyneth Paltrow, Kourtney Kardashian gibi Amerika’nın dev isimlerini iyi yaşam ürünleri ile yan yana görmemiz bir tesadüf değil. Çünkü Forbes’un paylaştığı rapora göre iyi yaşam endüstrisinin 2025 yılına kadar piyasa değerinin küresel çapta yedi trilyon dolara ulaşma ihtimali bulunuyor. Zihinsel ve fiziksel sağlığımız hiç olmadığı kadar gündemimizdeyken sanıyoruz ki bu çok da şaşırılacak bir öngörü değil. Bu noktada ise gündelik hayatımızda kullandığımız yoga pratiklerimizi, okuduğumuz kitapları veya katıldığımız inzivaları kendi bütçelerimize göre bir yatırım yoluna dönüştürebilme fırsatımız bulunuyor.

Hayalini kurduğumuz yaşama bir adım atabilmek için diğer yatırım yazılarımızda görüşmek üzere!

Hayat Tarzlarımıza Özel Yatırım Rehberi yazımızda farkı hayat tarzlarına hitap eden yatırım türleri hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Sitemizdeki bütün içerikler bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. İçeriklerdeki bilgiler konusunda konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce bir uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz. Yatırım hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

***

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

Kapak Fotoğrafı: Karl Magnuson – unsplash.com

İlginizi çekebilir: Odea’dan Orta ve İleri Düzey Yatırım Stratejileri