Birkaç ay önce keşfettiğim “HER” isimli grubun şarkılarını hâlâ tekrar tekrar dinleyebiliyorum, şarkıların ardından bir de Youtube’da izlediğim canlı performansları sonrasında kendimi konser tarihlerini kontrol ederken buldum. Bu aralar acaba HER’ü canlı dinlemek için baharda yolumu Fransa’ya düşürebilir miyim diye düşünüyorum. Bir süre sonra sıkılır mıyım bilmiyorum ama 30 Mart’ta ilk albümleri çıkacak olan bu gruptan bahsetmeden yapamazdım. Çünkü ikili, duygusal ve bir o kadar da şehvetli melodilerinin yanında bir de yüreğinize dokunan bir hikâyeye sahip.

Her – Victor Solf ve Simon Carpentier

Her, Victor Solf ve Simon Carpentier isimli iki yakın arkadaş tarafından 2015’de kuruldu. Arkadaşlıkları lise yıllarına dayanan Victor ve Simon’ın en büyük hayali bugün Her sayesinde neredeyse gerçek oldu. İlk olarak çıkardıkları single Quite Like SoundCloud’da yayımlandı ve sonrasında ikili 2016’da Her Tape #1 adını taşıyan bir EP paylaştı. 2017’de çıkan single Five Minutes ise Apple’ın “Shot on iPhone” kampanyasında kullanıldı. Bir sonraki EP Her Tape #2 ile çizgisini iyice belli eden ikili parlak bir geleceğe sahip olduklarını da kanıtlamış oldu.

Başarılarının ilişkilerinin sağlamlığına ve müziğe duydukları aşka dayandığına inandığım ikili, grubun adı olan Her hakkında bir açıklamaya da sahip. İkiliye ilham veren her kadını temsil eden bu isim, aynı zamanda hem aşkı hem de erotizmi barındırıyor. Solf ve Carpentier’ın evrensel olması sebebi ile de tercih ettiği isim Her, şarkılarla bütünlük sağlayan güçlü ve yoğun etkiye sahip.

Her

Sahne performansları, grubun duruşu, şarkı sözleri, kısaca her detayı tamamen Fransız ikili tarafından düşünülmüş olan Her yalnızca bir müzik grubu değil; bana sorarsanız, Simon ve Victor’un ince ince çalışarak, en önemlisi hissederek bu noktaya getirdikleri bir proje. Bu projeye dair yakın zamanda öğrendiğim detay ise Simon Carpentier’ın 2017 Ağustos ayında kanserden yaşamını yitirmiş olması. Victor, 12 Ocak’da hayranları ile paylaştığı videoyu, 30 Mart’ta çıkacak albümü Simon’a adarken, beraber kurdukları hayallerin gerçekleştiğinden ve Her‘ün O’nun anısına devam edeceğinden de bahsediyor. Şarkıların sözlerini beraber yazmış ve bestelemiş olan ikilinin sahip olduğu bu derin bağ, Her‘ün devamlılığını sağlayan temel etkenlerden.

Her

Simon olmasa da onun anısını devam ettiren Victor, sesi kadar sahip olduğu enerji sayesinde de sizi Her’e bağlamak için yeterli olacak. “Kadife” sıfatını yalnızca Victor’un sesi için değil, grubun üzerinizde bırakacağı tüm etkiyi temsilen kullanabiliriz.

Victor Solf ve Simon Carpentier

Şarkı sözlerinden sahip oldukları enerjiye kadar her açından bir bütünlüğe sahip olan bu grubu mutlaka dinlemelisiniz. Ayrıca bilmeniz gereken detaylardan biri de, grubun kliplerini yazan ve yöneten isim Liswaya’nın zamanında Louis Vuitton, Cartier ve Dior’un sanat yönetmenliğini de yapmış olması. İzlemeniz gereken harika videolar ve içinizi kıpır kıpır edecek canlı performanslar hemen burada. Ayrıca Spotify’da bulunan tüm şarkılarını (Her Live Tape #2 dahil) dinlemelisiniz!

Yeni müzikler, yeni gruplar keşfetmek için KURadyo’nun seçtiği, 2017’nin En İyi Albümleri‘ne de göz atabilirsiniz.

Yazan: Anı Ekin Özdemir

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN