Günümüzde herkesin aradığı o ışıltılı, sağlıklı cilde ulaşma arzusuyla birlikte, cilt bakım dünyası sürekli olarak yeniliklerden bahsediyor fakat asla modası geçmeyen, zamansız trendler de var. Bu zamansız trendlerden biri de, şüphesiz hiyalüronik asit. Bu mucizevi içeriğin neden cilt bakımında bu kadar vazgeçilmez olduğunu anlamak için biraz daha derinlere iniyoruz.

pexels-cottonbro-studio-4612151
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@cottonbro

Telaffuzu çok zor olan, fakat bakım rutinlerimizin mutlaka bir yerinde olduğuna inandığımız bu asit, aslında vücudumuzda doğal olarak da bulunan bir bileşik. Dokuların yağlanmasına ve nemli kalmasına yardımcı ve kendi ağırlığının bin katına kadar su tutma özelliğine sahip hiyalüronik asit, cildin genç kalmasına ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlıyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere tıpkı kolajen ve cilt elastikiyetini sağlayan elastin gibi, zamanla yaş aldıkça vücuttaki hiyalüronik asit üretimi ve buna bağlı olarak da miktarı azalıyor. Bu da her cildin kaçınılmaz sonu olan kuruluğa, ince çizgilerin belirginleşmesine ve cildin elastikiyetini yitirmesine sebep oluyor. Tam olarak bu nedenle dışardan hiyalüronik asit desteği almanın önemi de ortaya çıkıyor. 

Cilde uygulandığında, su tutma becerisiyle ciltte nemi hapsedebilecek bir bariyer görevini görüyor. Böylelikle, cilde en büyük faydasının nem tutma kabiliyeti olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda cilt bariyerini de güçlendirerek hem cildin erken yaşlanma belirtilerini önlemede hem de var olan yaşlanma belirtilerini hafifletmede önemli rol oynuyor.

Nasıl uygulanmalı?

pexels-karolina-grabowska-4210657
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@karolina-grabowska

Hiyalüronik asit tahriş edici bir özelliği bulunmadığından ve alerjik durumları tetiklemediğinden doğru kullanım ile birlikte tüm cilt tipleri için de uygun bir içerik olarak görülüyor. Peki, nedir doğru kullanımı? İlk olarak; su ve nem tutma özelliğinden dolayı nemlendiriciden önce kullanılması gerekiyor. Yani temiz bir cilde hiyalüronik asit içeren bir serum kullandıktan sonra üzerine nemlendirici krem uygulamak en doğru kullanımlardan biri olarak görülüyor.

Diğer yandan sadece hiyalüronik asit içeren bir serum uygulamak başlı başına yeterli bir uygulama değil. Atmosferdeki nemi çekme özelliği sebebiyle mutlaka nemi hapsedebilmesi için de, nemli bir ortam yaratmak önemli. Bu sebeple hiyalüronik asit uygulamasından sonra nemlendirici sürmek önem taşıyor. Bununla birlikte daha fazla nem kaybı sorunu yaşayan ciltler için yüz temizleyicileri ve toniklerde de hiyalüronik asit içeren seçenekler bulunuyor. 

Hangi İçeriklerle Birlikte Uygulayabiliriz? 

Fotoğraf: unsplash.com/@mathildelangevin

Hemen hemen her içerikle birlikte uygulanabilen hiyalüronik asit; retinol AHA/BHA asitleri ve vitaminlerle birlikte kullanılabiliyor. Hatta retinol ve AHA/BHA gibi güçlü asitler, cilt bariyerini zayıflattığından ve cildin nem kaybetmesine sebep olduğundan, hiyalüronik asidin bu içeriklerle birlikte kullanılarak cilde nem sağlanması tavsiye ediliyor. Nadir bir istisna olarak; glikolik asidin, düşük pH oranı dolayısıyla hiyalüronik asidin etkisini azalttığı ön görülüyor.

Yoğun Etkili Hiyalüronik Asit İçeren Ürün Arayanlar İçin

pexels-anna-tarazevich-7466770
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@anntarazevich

Serum hiyalüronik asidin en yaygın kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. SkinCeuticals H.A. Intensifier Serum; yüksek konsantrasyonda hiyalüronik asit ile zenginleştirilmiş formülü ile ciltteki pürüzsüzlük ve dolgunluk görünümünü geliştiriyor, uzun süreli nem sağlıyor. Diğer bir seçenek olarak, La Roche-Posay Hyalu B5 Serumu dolgun görünüm sağlıyor ve kırışıklık görünümünü azaltıyor.

Hem güneş koruması hem nem desteği bekleyenler için de; Torriden – DIVE-IN Mild Suncream, 10 çeşit Hyaluronik Asit ile cildi içten dışa nemli ve suya doymuş halde tutan bu güneş kremi, klinik olarak kanıtlı 50+ PA++++ güneş koruması ile cildi yıl boyu lekesiz ve hasarsız tutmaya yardımcı oluyor.

pexels-anna-shvets-3851905
Fotoğraf: pexels.com/tr-tr/@shvetsa

Cildini temizlerken aynı zamanda nem desteğini elden bırakmak istemeyenler içinse CeraVe Köpüren Temizleyici, köpüren jel kıvamındaki formülü, cilt için gerekli 3 Temel Seramid, Hyalüronik Asit ve Niasinamid (Vitamin B3) içeriği ile koruyucu cilt bariyerine zarar vermeden, cildi nazikçe kir ve yağdan arındırıyor, kurutmadan temizliyor.

Yoğun bir nemlendirme arayanlar için; Fresh Rose Face Cream, cilt üzerinde koruyucu bir örtü oluşturan nem parçacıkları ve cildi besleyen gül yağı kombinasyonundan oluşuyor. Daha jel yapıda bir nemlendirici tercih edenler için bir diğer seçenek olarak Cosrx – Hyaluronic Acid Intensive Cream cildin nem seviyesini arttırırken, yağ-su içeriğini dengeleyerek nem kaybına karşı savunma görevi üstleniyor ve cildin doğal ışıltısını korumaya yardımcı oluyor.

Cilt bakım rutinindeki aşamalara tam bir nem bombası eklemek isteyenler için de, Village 11 Factory Hydro Boost Sheet Mask, cildin her katmanını içten dışa nemlendirmek için 8 farklı tip hiyalüronik asit içeriyor. Nem kaybının önüne geçerek cildin hızla doğal dengesini bulmasını ve nem seviyesinin hızla artmasını sağlıyor. Yine Esthederm Intensive Hyaluronic maskesi ise nemsiz ve kuru ciltlerin anında rahatlamasına ve nem depolamasına destek oluyor. 

Kapak Fotoğrafı: Pexels

İlginizi çekebilir: Beauty Magger’dan Retinol