ABD kökenli “özensiz burger” Sloppy Joe yapan Horo Burger Kurtuluş’a açılalı yaklaşık 2 sene oldu. Dükkan kapısında yazan “1896’dan beri…” ifadesinin de çok güzel bir hikayesi var. Biraz bu hikayeden biraz da Horo Burger’in lezzetlerinden bahsetmek isterim.

Konum

whatsapp-image-2023-01-24-at-09-44-47
Horo Cheese & Horo Tulum Burger | Fotoğraf: Gökçe Ece

Türkçesi özensiz burger olan Sloopy Joe’nun geçmişine bakacak olursak araştırdığım kaynaklara göre 20. yüzyılın başlarında çeşitli tariflerle ortaya çıkıyor. Amerika kökenli Sloopy Joe farklı isimlerle farklı malzemelerle hazırlansa da ana malzemesi kıyma. Alıştığımız burger etlerinden uzak ve dağınık 🙂  Daha önce İstanbul’da bildiğim kadarıyla Sloppy Joe’yu menüsüne ekleyip çıkaran mekanlar olsa da benim ilk deneyimleme şansı bulduğum yer Horo Burger oldu. Zaten sadece Sloopy Joe yapan tek mekan da burası.

Horo, Kurtuluş’ta Türkbeyi sokakta yer alıyor. Konsept olarak Amerikan korku filmlerinden ve Kurtuluş Spor Kulübü’nün renklerinden esinlenilmiş 🙂 Horo’nun sahibi Cihan eski bir Kurtuluşlu. Bu yüzden dükkanın iç dizaynında Kurtuluş Spor Kulübü’nün renklerini yansıtmak istemiş. Kapıda yazan “1896’dan beri…” ifadesinin hikayesi de buradan geliyor. “Burası Kurtuluş, buradan kurtuluş yok”u da slogan olarak benimsemiş. Semte duyulan aidiyetliğini ifade ediyor olsa gerek. Bu çıkış noktalarını çok sevdim, sadece sloopy denemeye gitmişken hikayesini de dinleyince  ruhu olan bir yer olduğuna karar verdik 🙂 Sosyal medyasını da etkili ve eğlenceli yönetiyorlar. Odak noktası neyse onu yansıtıyor Instagram sayfasında.

Menüsü tahmin edersiniz ki sadece Sloopy Joe’dan oluşuyor 🙂 Tabii yanında patatesi isterseniz baharatlı isterseniz sade olarak da tercih edebilirsiniz. Benim tercihim Horo Cheese oldu. Yanına bir de Horo Tulum söyledim. Önce klasik olanı denedim ki daha çok beğendim. Hamburger ekmeği yumuşacık. Horo burgerler gelirken yanında bir de küçük bir kaşık geliyor ki tabağınıza dökülen kıymalar boşa gitmesin 🙂 

Farklı lezzetler arayanlar için doğru ve güzel bir adres olacağını düşünüyorum. Ufak bir not: Pazartesi hariç her gün saat 12.00-21.30 arasında açıklar.

Kapak Fotoğrafı: Horo Burger

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaenur’dan İstanbul’un En İyi Burgercileri Mercek Altında!