Molly Manning Walker’ın Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanan bu ilk filmi, üç genç kızın yaz tatilini konu alıyor. Alkol, dans ve seks üçgeninde geçmesi beklenen bu tatile eğlenceli bir gençlik filmi izliyoruz gibi başlayan How to Have Sex, kızların arasındaki çekişmelere ve cinsellikte rıza kavramına odaklanan bir yapıta dönüşüyor. Türkiye prömiyerini Filmekimi’nde yapmış olan film, 29 Aralık’tan itibaren MUBI’de yayında olacak.

how-to-have-sex-mubi-4
How to Have Sex | Fotoğraf: Film4

Üniversite öncesi son bir tatil yapmak isteyen üç yakın arkadaş Tara, Em ve Skye; Yunanistan’ın Malia kasabasına gidiyor. Bol bol içki içmek, gece kulüplerinde eğlenmek ve yeni insanlarla tanışmak için can atan arkadaş grubunun Mia McKenna-Bruce’un harika canlandırdığı Tara üzerinde kurduğu bir baskı var: “Artık burada ilk cinsel deneyimini yaşamalısın.” Yerleştikleri otelde başka bir arkadaş grubuyla tanışmalarının ardından gençlerin arasındaki cinsel gerilim iyice artıyor. Bu durum, Tara’nın üzerindeki baskıyı arttırmasının yanı sıra arkadaşı Skye’la da aralarında bir gerginlik yaratıyor. Film de bu noktadan sonra rotasını değiştiriyor ve gençlerin eğlencesinden ziyade dramasına odaklanıyor.

Editör Notu: Yazının devamı spoiler içermektedir.

how-to-have-sex-mubi-2-2
How to Have Sex | Fotoğraf: Film4

How to Have Sex, gece kulüpleri, içkiler ve otel havuzu gibi ögeleri American Pie’a benzer bir laçkalaşma için değil; rıza kavramının önemini anlatma amacı için birer araç olarak kullanıyor. Böylesine partiler ve ortamların cinselliğin kolay yaşanılabileceği veya önemsizleştirileceği yerler olmadığını, rıza ve onayın her zaman geçerli ve gerekli olduğunu söylüyor. Bunu yaparken didaktik bir anlatımdan uzak duran film, özellikle baş karakter Tara’nın duygu durumunu seyirciye çok iyi yansıtıyor. Bunda yönetmenin yanı sıra star ışığına sahip olduğunu hissettiren oyuncunun payı da büyük. Hatta şöyle söyleyeyim, Mia McKenna-Bruce bu rolüyle British Independent Film Awards’ta En İyi Başrol Ödülü’nü almış. Hem de All of Us Strangers’taki Andrew Scott’ı geride bırakarak!

how-to-have-sex-mubi-3
How to Have Sex | Fotoğraf: Film4

Filmi yazıp yöneten henüz 30 yaşındaki Molly Manning Walker’a da bir parantez açmak lazım. Genç oyunculardan aldığı performans, yarattığı atmosfer ve “gençlik filmi/coming of age” janrına yaptığı dokunuşların yanı sıra özellikle görüntü yönetimi harika. How to Have Sex, ışığın az olduğu gece sahnelerinin veya neon ışıkların göz aldığı kulüplerin fazlalığına rağmen başarılı görüntü yönetimi sayesinde asla göz yormuyor ve sanıyorum ki Walker’ın eski bir görüntü yönetmeni olmasının bunda etkisi yüksek.

Kapak Fotoğrafı: MUBI

İlginizi çekebilir: Sine Magger’dan MUBI Film Önerileri