Laptop’unuzun kamera bölümünde ne var; bir sakız mı, yara bandı mı, yoksa post-it mi? Peki ya zihniniz hangi güvensiz düşüncelerle dolu; bu post-it benim görmediğim bir anda düşebilir mi, yara bandına rağmen görünüyor olabilir miyim, böyle bir ihtimal var mı? Bilgisayarlarımızdaki bilgilere erişmenin de ötesine giderek, kameralarımızdan izlenebildiğimiz günümüz dünyasında, hepimiz aklımızın bir köşesinde acaba’lar ve ya öyle olursa’lar ile yaşıyoruz. İşte tam da bu noktada, theMagger olarak çok sevdiğimiz bir yeniliği sizlerle paylaşmak istiyoruz: HP‘den Web Kamerası Hızlı Kapatma Düğmesi!

Teknolojinin gelişme hızının akıl almaz derecelere ulaştığı çağımızda, daha önce bir yerlerde mutlaka duymuş olduğunuz, bir bilginiz yoksa bile şu andan itibaren oldukça ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir konudan bahsetmek istiyoruz sizlere. Hacker’ların özel hayatlarımıza banka hesapları, kredi kartları ve bize ait daha pek çok çeşitli belgeye erişerek dahil olmalarının ötesinde, laptop’larımızın ön kamerasından, diledikleri zaman bizleri izleyebildikleri bir düzenin içerisinde yaşıyoruz. Bu aynı zamanda, aynı ağın bağlı olduğu tüm kanallara, örneğin evinizin güvenlik sistemine bile ulaşabiliyor olmaları anlamına geliyor.

Bir düşünün, şu anda laptop’unuzun ön kamerasından ne kadar uzaktasınız? Belki de, günün tam da bu anında siz tek başınıza laptop’ta vakit geçirdiğinizi düşünürken, başka biri size bakıyor.

Moralinizin çok bozuk olduğu ve tek yapmak istediğinizin odanıza kapanmak ve yalnız kalıp laptop’a gömülmek, belki de hüngür hüngür ağlamak olduğu bir anı hayal edin. İşte o anda, aslında yalnız değilsiniz. Kendinizi şımartmaya karar verip leziz bir burger siparişi verdiğinizde, en sevdiğiniz filmin karşısına kurulup, nasıl olsa yanımda kimse yok diyerek, burgerinizi tüm yüzünüze bulaştırmanın ve doya doya yemenin keyfine vardığınızı düşünün. O anda da yalnız değilsiniz. Yorucu geçen bir günün sonunda, biraz kendinizi rahatlatmak isteyip laptop’unuzdan neşeli bir müzik açtığınız ve komik hareketlerle dans ettiğiniz hiç olmuyor mu? Yalnız değilsiniz! Tam da bu noktada Intel® Core™ i7 işlemcili HP, size ihtiyacınız olan kişisel alanı yaratarak özel yaşamınıza saygı gösteriyor ve bunu tek bir butonla yapıyor: Web Kamerası Hızlı Kapatma Düğmesi.

Intel® Core™ i7 işlemcili HP ENVY ve HP Spectre x360 laptop’larda sunulan Web Kamerası Hızlı Kapatma Düğmesi, bir tık ile ön kameranızı devre dışı bırakarak sizi tüm bu sorulardan ve endişelerden uzaklaştırmayı hedefleyen bir buton, bize sorarsanız adeta bir kurtarıcı. Bu yeniliği ortaya çıkarmadan önce, Kuzey Amerika’da 3.000 kişinin dahil olduğu bir araştırma başlatan HP’nin ulaştığı sonuçlar ise bir hayli ilginç.* Çalışmacıların %79’u, özel alanlarına hacker’lar tarafından müdahale edilebileceğinin farkında. Katılımcıların %59’u ise bu konuda harekete geçerek, laptop kameralarını çeşitli malzemelerle kapatmaya çalışıyor. Bu verilerden de anlayabiliyoruz ki, bu konu çoğunluk tarafından fazlasıyla önemseniyor ve daha da ileri gidilerek, değiştirilmeye çalışılıyor. 4 katılımcıdan 3’ü laptop’larının ön kamerasına dahil olabilecekleri bir durumdalarsa; ya kamerayı bantla (%46), post-it ile (%35), yara bandıyla (%8), sakızla (%2) kapatmaya çalıştıklarını, ya da laptop’u tamamen kapatmayı tercih ettiklerini söylüyor.

Tahmin edersiniz ki böylesine bir rahatsızlık hissi, bizlerin hayatını farklı alanlarını da etkileyebileceği gibi, laptop’un önündeyken kendimiz gibi olamayıp hareketlerimizi kısıtlamamıza ve süreklilikte diken üstünde hissetmemize yol açıyor.

Araştırmanın sonuçlarına geri dönersek, 10 katılımcıdan 8’i, laptop üreticilerinin laptop’un ön kamerasını kapatmak için kullanıcılara çok daha kolay bir yöntem sunması gerektiğini düşünüyor. Öyleyse bize sorarsanız, başta bu kişilerin, sonra da sizlerin HP’nin çözüm önerisi ile tanışmanızın tam da zamanı!

Web Kamerası Hızlı Kapatma Düğmesi, bizleri sakızdan post-it’e, kendi ürettiğimiz ve yine de aklımızdaki soru işaretlerini hiçbir zaman tam olarak silemeyen geçici çözümlerden kurtarıyor. En önemlisi, zihinlerimizdeki endişeyi ve bulanıklığı ortadan kaldırıyor.  Web Kamerası Hızlı Kapatma Düğmesi’ne dokunduğunuz anda, gerçek anlamda yalnızsınız. Siz ve laptop’unuz. Bu da, laptop’unuzun önünde dilediğiniz gibi kendiniz olabilirsiniz demek. Yani; artık şu anda birinin sizi izleyip izlemediği endişesinde olmadan, o an içinizden geliyorsa özgürce ağlayabilir, o sevdiğiniz burgeri her yerinize bulaştırarak yiyebilir, en komik şarkılarla doyasıya dans edebilirsiniz.

Detay için: HP ENVY ve HP Spectre x360 

*HP Webcam Security Study, 2019: HP Inc. tarafından global pazar araştırma şirketi Edelman Intelligence ile, Kuzey Amerika’da yürütülen araştırma