Bu yazıyı yazmakla yazmamak arasında çok gidip geldim. Bir yandan bu küçük sevimli İtalyan trattoriamın gizli kalmasını isteyip bir yandan da bu güzelliği daha çok kişiyle paylaşma isteğindeydim. Yazımı bitirdiğimde pişman olma ihtimalime karşı sırrımı paylaşıyorum: Kızıltoprak’taki İtalyan İl Boccalino.

Konum

Kızıltoprak’ta, kimsenin dikkatini çekmeyecek bir sokakta, minicik, 15-20 kişilik bir mekan. Kapıdan girdiğinizde artık İtalyan yemek kültürünün tam içinde,, tam bir trattoriadasınız! Yemekleri uzun yıllar İsviçre’nin İtalyan kantonunda yaşamış bir mühendis olan Hasan Bey, servisi ise eşi Tijen Hanım yapıyor. Ne kadar zarif ve tatlı bir çift olduklarını buradan anlatmam imkansız. Her konuklarına müthiş bir ilgi, alaka gösteriyorlar. Masadan ne aç kalkabilirsiniz ne de mutsuz. Hasan Bey malzemelerini büyük bir özenle seçtiği yemeklerini kendisi hazırlıyor. Sık sık gelip yemeği beğenip beğenmediğinizi sorup yemeğin içeriğini keyifle anlatıyor. Tijen Hanım masanıza gelip o gün hangi yemekler olduğunu söylüyor ve paylaştırarak hepsinden tatmanızı tavsiye ediyor. Şimdiye kadar hiç pişman olmadım.

Başlangıcı tazecik burratası ile yapıyorsunuz. Kendi yaptıkları tazecik ekmekleri eşlik ediyor burrataya.

 İl Boccalino, Burrata | Fotoğraf: Gözde İpek
 İl Boccalino, Burrata | Fotoğraf: Gözde İpek

Sonra makarnalara geçiyoruz. Tijen Hanım’ın teklifini kabul ettiyseniz iki çeşit makarnayı da tatmış oluyorsunuz. Pamuk gibi dana yanağına denk gelirseniz şans vermenizi tavsiye ederim. Ama şimdiye kadar en beğendiğim limon soslu cappelletti oldu. Eğer o akşam menüde o varsa  paylaşmayın, tam bir porsiyon yiyin. Aşağıda görüleceği üzere fotoğrafı beklemeden bir çatal gitmiş bile. 🙂

İl Boccalino Limon Soslu Cappelietti | Fotoğraf: Gözde İpek
İl Boccalino Limon Soslu Cappelietti | Fotoğraf: Gözde İpek

Tam bir tatlı aşığı olarak  mascarponeli cheesecakelerini zirveye yerleştirdim. Şöyle anlatmam gerekirse, hemen bitmesin diye yavaş yavaş yedim tatlıyı. Bu nasıl bir lezzet! Bundan sonra gitmeden önce hangi gün o tatlıyı yapıyorlarsa o zaman gideceğim.

İl Boccalino, Mascarponeli Cheesecake | Fotoğraf: Gözde İpek
İl Boccalino, Mascarponeli Cheesecake | Fotoğraf: Gözde İpek

Pazartesi hariç her gün 17:00’de açılıyor ve pazar günleri hariç küçük çocuk kabul etmediklerini biliyorum. Ama gitmeden önce teyit etmekte fayda var. Minik bir mekan olduğu için mutlaka rezervasyonla gidilmeli. Yılbaşı kutlamaları gibi özel zamanlarda rezervasyon çok erkenden doluyor, aklınızda olsun.

Mekan o kadar hoş ki her etkinlik için uygun. Özel gün kutlaması, ilk buluşma, arkadaş toplantısı… Gizli mekanımı herkese açıkladığım bu yazımı burada bitiriyor ve şimdiden afiyet olsun diyorum.

Sevgilerimle.

Instagram

Kapak fotoğraf: Unsplash / Mgg Vitchkorn

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’daki İtalyan Restoranları