Baharı güzel karşılamak için hem bir süredir takip ettiğim, hem de henüz çok yeni karşıma çıkan dijital platformlar ile ilgili bir başlık açmak istiyorum. Yavaşlayabilmek ya da akışta olmak için hepimize iyi gelecek bu önerilerle dilerim bahar heyecanını tüm yıla yayabiliriz. Çünkü iyi hissetmek için ruhumuza iyi davranmaya ihtiyacımız var.

Dilettanti

kapakJPEG
Dilettanti

Öncelikle, ruhu beslemekten bahsedip müzikten bahsetmemek düşünülemez diyerek yeni keşfettiğim bir müzik platformundan bahsetmek istiyorum. Cihan Barut’un, Ankaralı bir klasik müzik sever olarak, insanların klasik müziğe ilişkin ilgisini tatmin etmesi için yarattığı Dilettanti, iki sayıdır bizlerle. Tamamen ücretsiz, newsletter üyeliği mantığıyla işleyen klasik müzik bülteni, henüz çok yeni. Bu bültende klasik müzik sanatçılarının sırlarını, hayatlarından parçaları, unutulmaya yüz tutmuş anılarını ya da klasik müziğe ilişkin haberleri okuyabilirsiniz. Klasik müzikle ilgili bilgileri takip etmek ve yorucu iş günlerinden sonra kendinize zaman ayırmak için takip edilebilecek güzel seçeneklerden birisi Dilettanti. Yeni olsa da benim gibi pek çok kişinin ilgisini çekmiş olacak ki, Dilettanti’nin takipçi sayısı katlanarak artıyor. Gecikmeden göz atabilirsiniz!

Websitesi

Artsy, Daily Art

DailyArt-Your-Daily-Dose-of-Art-2018
Artsy, Daily Art

Bir diğer önerim, baharı sanatla karşılamak isteyenler için: Artsy ya da Daily Art uygulamaları. Her iki uygulama da içinize dokunanlardan. Özellikle siz de resimlerle heyecanlananlardansanız tam size göre olduklarından eminim! Daily Art ile uygulamanın size günlük olarak önerdiği sanat çalışmaları hakkında bilgi alabilir; eserlerin hikayelerini, yapıldıkları dönemi ya da sanatçıların hayatlarını öğrenebilirsiniz. “Günlük sanat dozu” sloganıyla yola çıkan Daily Art, hayat temposuna şiirsel dokunuşlar yapmak isteyenler için başarılı bir tercih olacaktır. Artsy ise en sevdiğiniz tabloları hesabınızda toplayabileceğiniz, kişisel koleksiyonunuzu kendi notlarınızla saklayabileceğiniz, resim severler için çok şey vadeden bir uygulama. Her iki uygulamanın da bu baharı sanat keşifleriyle karşılamak isteyenler için doyurucu seçimler olacağına şüphe yok.

 

Ruhun Doysun

ruhun doysun1842018111613
Ruhun Doysun

Baharın gelişinin en güzel yanlarından biri de, yenilenme ve arınma gibi duygularının canlanması, doğaya tekrar karışmaya başlamamız. Bu nedenle, her ne kadar 2017 yılında başlayan bir oluşum olsa da, ara vermeksizin ilham ve bilgi vermeye devam eden aktif bir platformdan söz etmek istiyorum. Ruhun Doysun, Grundig’in desteğiyle oluşturulan; tüketim dayatmasına karşı direnen ve yavaşlamak, doğaya dönmek için takip etmesi keyifli bir oluşum. Sürdürülebilir yaşam temelinde bazen yemek tarifleri paylaşan, bazen sorunlara doğadan eve alternatif çözümler sunan, öneriler veren Ruhun Doysun, paylaşımlarıyla adı üzerinde ruhunuza iyi gelen dokunuşlar yapmayı iyi biliyor.

Diğer yandan Mehmet Gürs tarafından sunulan videolar taşa, yabana, doğaya, yalına övgü niteliğinde olduğu için keyifle takip edilecek cinsten. Enerjiyi, yiyeceği, doğayı israf etmeye karşı çıkan mottosu ise saygı duyulmayacak gibi değil. Keyifle takip ettiğim bu sürdürülebilir yaşam hareketini hala takip etmiyorsanız bu bahar tam sırası!

Websitesi

Holstee

holstee_manifesto_poster_18x24_e8bd741d-da37-4bf5-9a9b-193ce0abee03
Holstee

Motive olmak, motive kalmak ve kararlar alıp uygulamak hepimizin gündeminde ancak tutarlı olmak da bir o kadar zor iken size yardımcı olacağını düşündüğüm bir manifesto var! Haftalık e-postalarla sizi motive tutmakta ve kendinizle, çevrenizle ilgili değiştirebileceğiniz özellikleri toparlamakta bence basit ve etkili sitelerden birisi Holstee. “Holstee manifestosu” ile yıllar önce dikkatimi çeken İngilizce içerikli bu dijital platform, yalnızca sayfasına abone olup haftalık motive postalarını almak için bile ideal. Benim en sık takip ettiğim ve çevremdekilere de ara sıra ilettiğim içerikleriyle bu bahar kendiniz için basit ama etkili bir adım atmak istiyorsanız Holstee sizi fazlasıyla memnun edebilir. Yeni bir hobiye başlamak, kararsızlıktan kurtulmak, vücudunuzla gurur duymak, zamanınızı daha verimli kullanmak gibi konularda iki dakikanızı alacak bir e-posta ile motive olabileceğiniz bu platformu atlamamakta fayda var.

Websitesi

Atma Projesi

atma
Atma Projesi

Maddi istekler peşinde koşarken çoğu kez arka plana atsak da, manevi tatmin aslında en ihtiyaç duyduğumuz, bizi en iyi hissettiren şeylerin başında geliyor. Bu nedenle aklımızda olmasında fayda olan bir proje var: Atma Projesi. Bu proje, bozulmuş, gözden çıkarılmış oyuncakların tamir edilip ihtiyacı olan çocuklara ulaşmasını amaçlayan mutlu etmek üzerine kurulu bir emek ürünü. Bir annenin ve oğlunun çabalarıyla başlayan ve giderek büyüyen proje için maddi ve manevi yardım yapabiliyorsunuz. Bozulan oyuncukların kendilerine ulaşmasını sağlamak bile çok değerli. Eşit şartlarda büyüyemeyen çocuklar için büyük bir adım niteliğine olan proje ile herkesin çocuklara neşe katmak için emek harcaması mümkün. Atma Projesi ile ilgilenenlere buradan ulaşabilir, oyuncakları kendilerine ulaştırabilirsiniz.

Bahar heyecanını tüm yıla yayılan mutluluğa dönüştürmek için benim önerilerim bu şekildeydi. Dilerim herkes kendi heyecanını sonsuz kılacak enerjiyi ve isteği bu bahar bulabilir. Herkese bol keşifli günler! 🙂

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Motivasyon Kitapları