Hepimizin hayalleri vardır, ömrümüz bu hayallerin peşinde koşmakla geçer. Üniversiteyi bitirip işe girmek, istediğimiz işte çalışabilmekte de o hayallerden biridir. İş dünyasına atılmadan önce hayata toz pembe bakıyoruz, hayatta hiç tökezlemeyecekmişiz gibi. Her şey bizim istediğimiz gibi olacak derken birden iş dünyasının gerçek yüzü ile karşı karşıya kalıyoruz. İşte size tam da bu  konuyu odağına alan bir diziden bahsetmek istiyorum.

Industry
Industry | Fotoğraf: blog-okur.com

HBO’nun 2020 yılında ekrana yansıttığı 8 bölümden oluşan mini dizisinin adı; Industry. Konusuna geçecek olursak; Londra‘nın en büyük bankalarından biri olan Pierpoint & Co finans pozisyonu için beş tane eleman alımı sağlıyor. (Harper,Yasmin, Robert,Gus, Hari). Firma yöneticileri, bu almış olduğu elemanları toplayıp bir konuşma gerçekleştiriyorlar. Hepsinin firmada stajyer olduklarını, verilen zaman sonunda sadece kendini kanıtlayanların sabit bir işi olduğunu vurguluyorlar ve de dizi buradan yükselişe geçiyor.

oyuncular-deadli%cc%87ne
Industry Kadrosu | Fotoğraf: deadline.com

Stajyer konumda işe başlayanlar kendini kanıtlamak için; satış yapmak, işi öğrenmek, müşteri bulmak, müşterilerle iletişimlerini geliştirmek adına kıyasıya bir rekabete giriyorlar. Hari adlı çalışan işi bitirmek için eve dahi gitmeyip firmada yatıp kalkıyor ve bir sabah tuvalette ölü bulunuyor, sebebin ise kendisini ayık tutması için kullandığı ilaçlar olduğu ortaya çıkıyor. Firma tabi ki bunu gizli tutmayı seçiyor ve dizi bundan sonra şekillenmeye başlıyor. Acaba işi kim kapacak, geride  kalanlara neler olacak, bu staj sürecinde kim ne dersleri alacak, kimin kazanımları  ne yönde olacak hepsi dizinin bölümleri arasında sizi bekliyor.

Mezun olduktan her şeyin sizin istediği gibi gidemeyeceği, iş hayatında kendinizi kanıtlamanız gerektiği, iş hayatındaki rekabetin dozunun olmayacağını, bugün arkadaş olduğunuz kişi ile yarın rakip olacağınızı gözünüze soka soka size gösteriyor Industry. Arkadaşlık, dostluk, yardım severlik, kazık atmak, rekabet, cinsellik, kendini beğenme, kendini ve potansiyelini karşı tarafa kabul ettirmeye çalışma kısaca ne arasanız içinden tutam tutam bulabileceğiniz bir dizi. Son bağlam kısmı beni pek tatmin etmese de  belki bu  konuda fikir ayrılığımız olabilecek kişiler de olabilir 🙂 Bu diziyi bence özellikle iş tecrübesi olmayan kişiler izlemeli; kendilerini bekleyen fırsat ve dezavantajları görmek için güzel bir dizi. 

Kapak Fotoğrafı: The Ringer

İlginizi çekebilir: Özgür Demirci’den The Hater