Temmuz ayı İstanbul’da yaşayan müzik severler için cazla özdeşleşiyor. Uzun yıllardır temmuz ayında gerçekleşen İstanbul Caz Festivali, caz ve kesiştiği müzik türlerinin önde gelen yıldızlarını ve topluluklarını kentin birçoğu açık havadaki sahnesinde ağırlıyor. Caz, dünyanın birçok köşesindeki kentlerin geniş yer ayırdığı müzik türlerinden biri ve buna tabii ki İrlanda’nın büyük şehirleri de dahil! Bu yazıda, Cork’tan Donegal’a, İrlanda’daki caz festivalleri arasından seçtiklerimizi bulacaksınız. Bakarsınız kendinizi müziğin ve The Irish Spirit‘in iç içe geçen gücüyle bir seyahat planlarken bulmuşsunuz, kim bilir…

İrlanda’daki Caz Festivalleri

Cork Caz Festivali

irlanda'daki caz festivalleri - cork
Cork Caz Festivali | Fotoğraf: The Irish Times

Cork Caz Festivali sadece İrlanda’nın en büyük müzik festivallerinden biri olmakla kalmıyor, 1978’e uzanan tarihiyle dünyanın önde gelen, köklü festivalleri arasında sayılıyor. Her yıl 40 bini aşkın ziyaretçi ağırlayan festivalin yıldızlara açılan sahneleri, kentin opera binasından belediye binasına, tiyatro ve müzelerinden gece kulüplerine farklı köşelerinde kuruluyor ve onlarca ücretsiz konserle sokaklara ve meydanlara da taşıyor. Her yıl ekim ayında düzenlenen festivalin bu seneki konukları henüz açıklanmadı, fakat geçtiğimiz yıllarda Cork’ta sahne alan isimler arasında Ella Fitzgerald, Herbie Hancock, Chick Corea, Solly Rollins, Esbjörn Svensson Trio ve Al Di Meola gibi isimler olduğunu söylemek, size bir fikir verecektir.

Detaylı bilgi…

Sligo Caz Festivali

irlanda'daki caz festivalleri - sligo
Sligo Jazz Project | Fotoğraf: sligojazz.ie

Tam adı Sligo Jazz Project olan bu proje, her yıl temmuz ayında İrlanda’nın kuzeybatısındaki Sligo’da düzenlenen uluslararası bir caz okulu ve caz festivali. Dünyanın farklı ülkelerinden olağanüstü yetenekli genç caz müzisyenlerine burs vererek onları bir araya getiren ve birlikte üretmelerini, birlikte gelişmelerini sağlayan proje, eğitime odaklanan tarafı dışında şehrin sakinlerini ve İrlanda ile Avrupa’nın dört bir yanından gelen konuklarını da iyi müzikle ödüllendiriyor. Bu yıl 19-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin konukları arasında Büyük Britanya’dan Nikki Iles, Norveç’ten Daniel Herskedal ve ABD’den Ashley Pezzotti gibi isimler var.

Detaylı bilgi…

Limerick Caz Festivali

irlanda'daki caz festivalleri - limerick
Limerick Caz Festivali | Fotoğraf: limerick.ie

Dublin ve Cork’tan sonra İrlanda’nın üçüncü büyük kenti olan Limerick, ülkedeki geniş çaplı festivallerden Limerick Caz Festivali‘ne 2012’den beri ev sahipliği yapıyor. 21-25 Eylül tarihleri arasında onuncu yaşını kutlayacak festival, lokal, İrlandalı ve uluslararası konuklarıyla sokakları ve konser salonlarını bir kez daha doldurmayı bekliyor. Festival, ilki geçtiğimiz ilkbaharda düzenlenen Young Irish Jazz Musician konseriyle, İrlanda’nın tüm bölgelerini temsil eden 17-22 yaş arası genç müzisyenler arasından seçilenlerin yeteneklerini sergilemesine de alan açıyor.

Detaylı bilgi…

Galway Caz Festivali

Galway Caz Festivali | Fotoğraf: allaboutjazz.com

İrlanda’nın kültür başkenti Galway de tabii ki cazdan nasibini alanlardan… Her yıl ekim ayının ilk hafta sonunda düzenlenen, kısa süresine rağmen Cork Caz Festivali’nden rol çalacak büyüklükteki Galway Caz Festivali, şehirdeki 20’yi aşkın mekandaki etkileyici konserlerin yanı sıra öğle arası konserlerine, pop-up performanslara, film gösterimlerine, panellere ve bir caz mağazasına da programında yer veriyor. Festival yalnızca müzikle ruhlara değil, birkaç yıldır %100 geri dönüşümlü kağıda, bitki bazlı mürekkeple bastırdığı program broşürlerinin içine yerleştirdiği üç farklı türdeki tohumlar sayesinde toprağa da hayat veriyor.

Detaylı bilgi…

Falcarragh Caz Festivali

irlanda'daki caz festivalleri - falcarragh
Falcarragh Winter Jazz Festival | Fotoğraf: seanhillenblog.com

İrlanda’nın en kuzeyindeki Donegal bölgesindeki küçük ve tatlı bir köy olan Falcarragh, her kış publarını müziğin sıcaklığıyla ısıtıyor ve İrlanda’daki benzersiz etkinliklerden birine ev sahipliği yapıyor: Falcarragh Winter Jazz Festival. Caza odaklanan bu kış festivali, İrlanda’dan ve Avrupa’dan yetenekli caz müzisyenlerini köyde konuk ediyor ve bir hafta sonu boyunca köyün pubındaki konserlerle renkleniyor. Hem müziğe doymak hem de Noel öncesinde İrlanda’da bulunmak için, bu aralık ayındaki festivale doğru seyahat planlarınızı yapmaya şimdiden başlayın!

Detaylı bilgi…