Okyanusun serin suları, altın rengi ya da bembeyaz kumlar, sörfün tadını çıkarabileceğiniz dalgalar ya da rüzgar… Yaz tatili deyince aklınıza ilk gelen destinasyonlardan biri İrlanda olmayabilir. Fakat adanın özellikle batı ve güney kıyılarındaki dünyaca ünlü plajlar, tüm bunları vadediyor. Akdeniz’in kavurucu güneşinden uzak serin bir plaj gününü tercih ediyor, okyanusta yüzme deneyimini tatmak istiyorsanız, The Irish Spirit‘in izinden giderek, İrlanda turunuza ya da yaz tatili rotanıza İrlanda plajları arasında öne çıkan bu lokasyonları dahil etmeyi unutmayın!

İrlanda Plajları

Curracloe, Wexford

İrlanda plajları - curracloe
Curracloe | Fotoğraf: independent.ie, Finn Richards

İrlanda plajları arasında en ünlüsü, sadece güneş ışığıyla değil yıldız ışığıyla da bilinen bir plaj. İrlanda’nın güney doğusundaki Wexford kasabasının biraz kuzeyindeki kıyılarda uzanan Curracloe, Saving Private Ryan başta olmak üzere birçok filmin plaj sahnelerinin çekildiği lokasyon olarak tüm dünyanın yakından tanıdığı bir plaj aslında. 11 km uzunluğundaki plajın hemen yanındaki, kum tepelerinin arkasındaki ormansa, suyun ve güneşin tadını çıkardıktan sonra ufak bir yürüyüşe çıkmak istediğinizde sizi bekliyor. 

Keem Beach, Mayo

İrlanda plajları - keem beach
Keem Beach | Fotoğraf: Lenny Thieuleux

İrlanda’da daha güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bir plaj olmayabilir! Yemyeşil vadilerin arasında turkuaz suların ve altın kumların buluştuğu, saklı bir cennet denilebilecek, mavi bayraklı Keem Plajı’na, dağların arasından kıvrılan dar bir yoldan ulaşılıyor. İrlanda’nın en batısında yer alan Mayo bölgesi açıklarındaki Achill Adası‘ndaki plaj sadece kumlarda uzanacak olanlara değil, berrak okyanus suyunda şnorkelle yüzmek isteyenlere de muhteşem manzaralar vadediyor. 

Inch Beach, Kerry

İrlanda plajları - inch beach
Inch Beach | Fotoğraf: Tommy Kwak

Güneybatı İrlanda’daki Dingle yarımadasında yer alan Inch Plajı, özellikle dalga sörfü tutkunları için ideal bir destinasyon. Killarney’nin turistik bölgesine 50 dakika uzaklıktaki bu mavi bayraklı plaj, gel-gitin yakından gözlemlenebildiği noktalardan biri ayrıca. Suların çekildiği saatlerde plajda olursanız, gökyüzünün ıslak kumlarda yansıdığı o muhteşem manzaraya tanık olabilir, kumlardan deniz kabukları toplayabilirsiniz. Öte yandan burada sadece dalgaların değil, rüzgarın da çok güçlü olduğunu unutmayın – plaj şemsiyenizi bagajınızda bırakmanız mantıklı olabilir.

Inchydoney Beach, Cork

İrlanda plajları - inchydoney beach
Inchydoney Beach | Fotoğraf: aerlingus.com

Güney İrlanda’daki bu mavi bayraklı, bembeyaz kumlarıyla ünlü plaj da sörf için ideal İrlanda plajlarından biri. Dalgaların çok çılgın olmamasıysa farklı seviyelerdeki sörfçülerin burada keyifli vakit geçirebilmesini sağlıyor. Inchydoney Plajı, eski evleri ve dar sokaklarıyla sıcak ve sevimli bulacağınız Clonakilty kasabasına kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor; buradaki restoran ve mağazalarda vakit geçirebilirsiniz. Fakat yürümek ya da yer değiştirmek istemezseniz, İrlanda’nın en aile dostu plajı seçilen bu plajda kahveden pizzaya birçok yiyecek ve içeceği bulabileceğiniz yiyecek kamyonları bulunuyor. Üstelik biraz lüks arayışındaysanız, plajın yakınlarındaki Inchydoney Island Lodge & Spa, restoran ve spasına dışarıdan ziyaretçi kabul ediyor.

Coumeenole, Kerry

İrlanda plajları - coumeenole
Coumeenole | Fotoğraf: Dimitry Anikin

Dingle yarımadasındaki her bir plaj birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor – Cuomeenole de bunlardan yalnızca bir tanesi. Tıpkı Inch Beach gibi, gel-gitin gözlenebildiği, sörfün tadının çıkarılabildiği lokasyonlardan biri olan Coumeenole, sadece dalga sörfü için değil uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü için de tercih ediliyor. Plajın hemen yakınında, İrlanda’nın bu bölgesine özgü, milattan öncesinden kalma taş kulübeler clochán’ların birkaç örneğini de bulabileceğinizi unutmayın.

Dog’s Bay, Galway

İrlanda plajları - dog's bay
Dog’s Bay | Fotoğraf: irelandbeforeyoudie.com

İrlanda’nın batısındaki Galway bölgesindeki bu popüler plaj, Roundstone köyünün yakınlarında bulunuyor. Korunaklı bir koyda yer alması, batı kıyılarındaki birçok dalgalı plajın aksine burayı güvenli bir şekilde yüzmek isteyenler ve rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü gibi su sporlarını tercih edenler için ideal hale getiriyor. Plaj, bembeyaz ince kumlarıyla ünlü. Dog’s Bay Plajı, koyun hemen karşısındaki Gurteen Plajı’yla birçok benzerlik taşıyor. Koya uğramışken günün bir kısmını da orada geçirebilir, arada O’Dowd’s of Roundstone restoranında bir yemek molası verebilirsiniz.