Dünyada tamamen viskiye adanmış, viskinin tarihinden üretim aşamalarına birçok konuda bilgi veren ve tabii ki farklı çeşit viskiler tadabileceğiniz bir müze var! Bu müzenin viskiyle özdeşleşmiş kentlerden birinde, Dublin’de olması tabii ki tesadüf değil. Eğer The Irish Spirit‘in peşinden gittiyseniz ve yolunuz Dublin‘e düştüyse, Irish Whiskey Museum / İrlanda Viski Müzesi, kesinlikle uğrayacağınız yerlerden biri olmalı.

irish whiskey museum
İrish whiskey museum

İrlanda viskisi, dünyanın en çok tercih edilen içkilerinden biri olarak, çok özel bir ilgiyi ve mirasını, tarihini gözler önüne serecek bir müzeyi hak ediyor bana kalırsa. Ama ne yazık ki İrlanda’da 19. yüzyılda yüzlerce viski imalathanesi varken, sanayileşmenin ve seri üretimin etkisiyle 2013 yılında bu sayı dörde inmiş! Yüzyıllardır süregelen bir geleneği ve bağımsız imalathanelerin beslediği viski kültürünü yaşatmak amacıyla çalışmalar başladıktan sonra bugün İrlanda’da on sekiz bağımsız viski imalathanesi bulunuyor ve 2014’te kurulan, Dublin’deki Irish Whiskey Museum bu geleneği The Irish Spirit peşinden ülkeye ve şehre gelen ziyaretçilere anlatmak ve aktarmak için çalışıyor. Dublin’in en merkezî noktalarından birinde, Trinity College’ın yanı başında bulunan müze, viski fıçılarından damıtma kazanlarına, bardaklardan şişelere, viski kültürü ve tarihiyle ilgili aklınıza ne gelirse beş odasında barındırıyor.

irish whiskey museum
İrish whiskey museum

Irish Whiskey Museum turunuzda içinden geçeceğiniz ilk dört oda, İrlanda tarihinin dört farklı dönemine göre tasarlanmış odalar: İlk odada 11. yüzyıl civarında İrlanda’ya gelen ve ilk İrlanda viskisini üreten keşişlerin dünyasına, ikinci odada ilk imalathanelerin açıldığı 15. yüzyıla, üçüncü odada bir viski hayranı olan Kraliçe I. Elizabeth’in dönemine, dördüncü odadaysa İrlanda viskisinin John Jameson ve George Roe gibi isimler sayesinde bir dünya yıldızına dönüştüğü 19. yüzyıla doğru bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Odalarda her detay zekice düşünülmüş ve kimi yerlerde interaktif eklemeler yapılmış. Seçeceğiniz pakete göre rehberiniz bir saatlik ya da bir buçuk saatlik turlarda bu odaları tüm detaylarıyla anlatıyor ve turdan viskinin tarihine dair her şeyi biliyor olarak ayrılıyorsunuz.

irish whiskey museum
İrish whiskey museum

Irish Whiskey Museum turunuzun son odası ise viskinin bugününe özel diyebiliriz. Tadım odası, hem viski tadımıyla ilgili incelikleri öğrenebileceğiniz hem de Trinity College manzarasına karşı keyifli bir mola verebileceğiniz bir bar aslında. Buradaki üç ya da dört viskiden oluşan tadım seti, müze turu paketinize dahil oluyor. Ama barda bulunan yüzlerce çeşit viskiyle gününüze devam etme şansınız, viski dışında viskili kokteyllerin ya da Irish coffee‘nin tadına bakma özgürlüğünüz de var tabii. Müze, İrlanda viskisinin tarihini ve hikâyesini kutlamak, gelecek nesillere aktarmak ve viskinin anavatanının İrlanda olduğunu vurgulamak için çalışıyor. Viski endüstrisinden bağımsız hareket eden bir kurum, ama pek tabii ki dünyaca ünlü İrlanda viskisi markaları ve yerel üreticilerle yakın ilişkisini koruyor.

irish whiskey museum
İrish whiskey museum

Kısacası Irish Whiskey Museum, Dublin’de görülecek yerler arasında üst sıralara eklemeniz gereken bir müze. Viskinin tarihini ve hikâyesini öğrenebileceğiniz en doğru yer olmanın yanında, uzmanların rehberliğinde viski tadımı yapmanın da bir başka olduğunu unutmayın. €20’luk klasik müze turuna bir saatlik rehberli tur ve 3 farklı viskiden oluşan bir tadım, €23’luk premium müze turuna ise ek olarak dördüncü bir viski ve eve götürebileceğiniz bir bardak da dahil oluyor. Eğer tam bir viski aşığıysanız da €30’luk Whiskey Blending Experience turunu seçmenizi öneririm; bir buçuk saatlik bir turun sonunda dört çeşit viski tadımı yapıp, evinize ufak bir şişe viskiyle ayrılabiliyorsunuz.

irish whiskey museum
İrish whiskey museum

Irish Whiskey Museum / İrlanda Viski Müzesi Adres: 119 Grafton Street, Dublin 2