Bugüne kadarki yazılarımda size The Irish Spirit‘ten ve en sevdiğim, en çok tercih ettiğim viskinin İrlanda viskisi olduğundan bahsedip durdum. “İrlanda viskisi” dememin nedeni, sadece viskinin üretildiği ya da geldiği yeri vurgulamak değil – bu bir tescil aslında ve üzerinde İrlanda viskisi yazan bir etiket, coğrafî bir lokasyondan çok daha fazlasını, yudumlamak üzere olduğunuz viskinin belli kalite standartlarını karşıladığını ifade ediyor. Bu yazımda size bu standartlardan ve The Irish Spirit’in kuralcı yanından bahsedeceğim.

OriginalSizeJPEG-Coopers60-stills004
The Irish Spirit’in “Kuralcı” Yanı: İrlanda Viskisi ve Standartları

Dünyada özellikle belli bir coğrafi bölgeyle, şehirle ya da kasabayla özdeşleşmiş yiyecek ve içecekler, çeşitli coğrafî ibare düzenleme yasalarıyla korunuyor. İrlanda viskisi de, Avrupa Birliği yasalarının koruması altındakilerden biri. Tıpkı dünyanın herhangi bir yerinde üretilen peynire Gorgonozola ya da Parmigiano-Reggiano denilemediği gibi, herhangi bir viski üreticisi de şişenin etiketine İrlanda viskisi yazamıyor. Bunun için belirlenmiş bazı kriterlerin yerine getirilmesi ve bazı kalite standartlarına uyulması gerekiyor.

15
İrlanda Viskisi ve Standartları

İrlanda viskisinin üretim, etiketleme ve pazarlama sürecindeki bazı önemli standartlar şunlar;

_Viskinin İrlanda adasında, yani İrlanda devletinde ya da Birleşik Krallık’a bağlı Kuzey İrlanda sınırları içinde damıtılmış olması,

_Aroma ve tadın korunması için damıtım sırasında hacmen en fazla %94.8 alkol kullanılması,

_En az üç yıl boyunca, hacmi 700 litreyi geçmeyen ahşap bir fıçı içinde bekletilmiş olması,

_Ürünün hacmen en az %40 alkolden oluşması,

_Fıçılardaki olgunlaşma sürecinin tamamının İrlanda adasında gerçekleşmiş olması,

_Eğer etikette “single pot still”, “single malt” ya da “single grain” gibi ifadeler kullanılacaksa, viskinin tamamen tek bir damıtım tesisinde damıtılmış olması.

Yukarıdaki koşullardan biri bile sağlanmadığında, bir viskiye “İrlanda viskisi” demek değil belki ama, o viskiyi satışa sunmak imkansız. Viski etiketlenirken, tüm bu kurallara uyulduysa üzerinde “Irish Whiskey” ibaresini görebiliyoruz. Geleneksel olarak “whiskey” olarak yazılsa da, kurallar etikette “whisky” yazılmasına da izin veriyor. Bunun yanı sıra etiketteli yıl ibaresiyle ilgili de önemli bir kural var; etikette yazacak olan yıl, viskinin üretimi sırasında kullanılan en genç viskiye ait olmak zorunda…

Evet, The Irish Spirit özgürlüğüne, bağımsızlığına düşkün bir ruh ama iş viskiye geldi mi ciddileşmek de hakkı. Her şey, gerçek İrlanda viskisinin tadını çıkarabilmek, yüzyıllardır süren gelenekleri koruyabilmek adına… Böylece biz de evimize kadar ulaşanın, viski tadımı sırasında yudumladığımızın, İrlanda’nın farklı noktalarındaki damıtım tesislerinde üretilen gerçek İrlanda viskisi olduğuna emin olabiliyoruz.