U2 şarkılarını sever misiniz? The Cranberries’in Zombie şarkısını? Peki ya Westlife’ın Uptown Girl’ünü? Cevaplarınız evet, evet ve yine evetse, belki farkında olmayabilirsiniz ama siz İrlanda müziğini seviyorsunuz. Avrupa’nın en önemli müzik merkezlerinden biri olan Dublin başta olmak üzere, The Irish Spirit‘in yaratıcı ve üretken yanından bol bol beslenen İrlanda, son yıllarda popüler müzik ve rock müziğe birçok müzisyen ve grup armağan etti. Ben de biraz çalma listelerimi karıştırayım, sevdiğim İrlandalı müzik grupları ve sanatçılarından, dinlemeye doyamayacağınız şarkıları sizlerle paylaşayım istedim!

İrlanda’da Popüler Müzik ve Rock

Van Morrison (1973) | Foroğtaf: Ian Dickson, Rolling Stone

1960’larda Britanya müziğinin etkisiyle İrlanda’da popülerleşen rock müziğin ilk temsilcileri, geleneksel İrlanda müziği ve İrlanda’nın geleneksel ‘showband‘ geleneğini sahnelerine taşıyan isimler ve gruplar olmuş. Showband‘ler sadece sahneye çıkıp şarkı söylemeyi değil, sahnede görselliğe de büyük önem veren gösterileri ön plana çıkarıyor, üyelerinin birçoğu birden fazla enstrüman çalabilen isimlerden oluyormuş. Van Morrison, Henry McCullough ve Rory Gallagher gibi, sonradan İrlanda rock müziği için önemli denilebilecek isimler de kariyerlerine bu şekilde başlamış. 1970’lerden itibaren İrlanda popüler müziği ve rock müzik, Britanya’daki ile paralel şekilde ilerlemeye başlamış ve günümüzde de benzer özellikler taşımaya, dünya müziğinde benzer etkiler yaratmaya devam ediyor.

Dublin’deki birçok kayıt stüdyosu, kentin bugün halen İrlanda’nın müzik merkezi ve Avrupa’nın müzik başkentlerinden biri olmasını sağlıyor. Örneğin, İrlanda’nın en büyük kayıt stüdyolarından biri olan Windmill Lane Recording Studios, başta U2 ve Van Morrison‘ın birçok albümü olmak üzere, İrlanda müziğine yön veren birçok albümün kaydedildiği stüdyo olarak biliniyor. Ayrıca David Bowie’den Spice Girls’e, Depeche Mode’dan Lady Gaga’ya dünya müziğinde önemli yeri olan birçok uluslararası sanatçı ve grup da burayı kullanmış. Bir diğeri ise Grouse Lodge; bu stüdyoda kayıt yapmış uluslararası sanatçı ve gruplar arasında ise Muse, Editors, Michael Jackson ve Türkiye’den Duman dikkat çekiyor.

irlandalı müzik grupları - the cranberries
The Cranberries

İrlandalı Müzik Grupları / Müzisyenler

60’lardaki showband dönemi sonrası 70’lerde punk-rock, 80’ler ve 90’larda alternatif rock ve indie rock, 90’larda ise pop müzik alanında ortaya çıkan bazı ünlü İrlandalı gruplar ve müzisyenlerden, sevdiğim şarkıları paylaşayım:

irlandalı müzik grupları - u2
U2 | Fotoğraf: Todd Poirier

İrlanda müziği dendiğinde aklınıza ilk kim geliyor? Cevabınızın U2 olduğuna eminim. Çünkü 2010 yılında İrlanda ve Britanya’yı da kapsayan, Avrupa’da yapılan bir ankete katılanların %68’i bu cevabı vermiş. 1976 yılında Dublin’de Bono, the Edge, Adam Clayton ve Larry Mullen Jr.‘ın bir araya gelmesiyle kurulmuş olan U2‘nun kökleri post-punk türüne dayanıyor. Bugüne kadar 14 albüm çıkaran, 150 milyondan fazla albümle dünyanın en çok satan gruplarından biri olan, 22 Grammy ödülü sahibi U2, birçok sosyal sorumluluk projesine verdiği destekle de tanınıyor. Grup, “Sunday Bloody Sunday”, “Pride (In the Name of Love)”, “With or Without You” ve “I Still Haven’t Found What I’m Looking For” gibi şarkıların ardından 1990’larda tarzını ve imajını yenilemişti. U2‘nun birçok hit şarkısını bildiğinizi tahmin ediyorum, o yüzden size Martin Scorsese’nin New York’a yerleşen ilk İrlandalıları konu aldığı, Gangs of New York filmi için U2’nun bestelediği bu şarkıyı paylaşıyorum – The Hands That Built America:

youtube play youtube play

İrlanda’nın dünya müziğine kattığı en önemli isimlerden biri ise Van Morrison. Kariyerine U2 ortada yokken, showband‘lerde multi-enstrümantalist olarak başlamış olan Van Morrison‘ı muhtemelen Moondance albümündeki unutulmaz şarkılarıyla duymuşsunuzdur. Bense ilk teklilerinden biri olan, Van Morrison favorilerimden Brown Eyed Girl‘ü dinlemenizi önereceğim:

youtube play youtube play

Gelmiş geçmiş en popüler İrlandalı müzik grupları arasında üst sıralardaki bir diğer isimse The Cranberries. 1989’da Limerick’te kurulan ve 1990’da aralarına katılan vokalleri Dolores O’Riordan‘ın sesi ve şarkılarıyla özdeşleşen grup, özellikle “Animal Instinct” ve “Zombie” şarkıları sayesinde 90’ların alternatif rock sahnesinin en tanınan isimlerinden biri haline gelmişti. The Cranberries’in tüm şarkıları gibi, Linger’ı özellikle dinlemenizi öneririm.

youtube play youtube play

Rock müziğin farklı alanlarında ün salmış İrlandalı rock müzik grupları arasında ise Dublinli deneysel rock grubu My Bloody Valentine ve 1990’da Dundalk’ta kurulmuş, geleneksel İrlanda müziği tınılarıyla zenginleştirilmiş bir sound yakalamış, pop-rock grubu The Corrs‘u dinlemenizi öneririm. Günümüz İrlanda popüler müziğinin en ünlü ismi ise kuşkusuz 2013 yılında “Take Me to Church” şarkısıyla büyük bir çıkış yapmış olan, Bray’li Hozier.

youtube play youtube play
youtube play youtube play

1990’larda ve 2000’lerin başında tüm dünyada olduğu gibi İrlanda müziğinde de boyband’lerin varlığı ve popülerliği yadsınamaz. Bunlardan en önemlisi 1998’de Sligo’da kurulan ve 2012’de dağılana dek 55 milyondan fazla albüm satan, “I Have a Dream”, “What Makes a Man”, “Uptown Girl” ve “When You’re Looking Like That” gibi hit şarkılara imza atan Westlife; bir diğeri ise 1993’te Dublin’de kurulan Boyzone.

youtube play youtube play
youtube play youtube play

Bu isimler İrlanda’nın popüler müziğe ve rock müziğe katkıları arasından sadece birkaçı… Şimdi elinize İrlanda viskinizi alın, kulaklıklarınızı takın, arkanıza yaslanın ve bu isimlerin diskografilerini keşfetmeye koyulun. Sizin en sevdiğiniz şarkıları hangileri, karar verin.

Sláinte!