İrlanda’dan kaç şehir sayabiliyorsunuz? Büyük ihtimalle çok değildir. İrlanda’nın şehirleri deyince akla tabii ki ülkenin en büyük ve kalabalık şehri, başkent Dublin geliyor. Fakat The Irish Spirit‘ten beslenen insanlar ve sokaklar, İrlanda kültürüyle zenginleşen topraklar ülkenin dört bir yanında… Gelin İrlanda’nın Dublin dışındaki şehirlerine doğru bir yolculuğa çıkalım, rotanızı oralara çevirmeniz halinde sizi nelerin beklediğini birlikte görelim.

İrlanda’nın Şehirleri

Cork

İrlanda'nın Şehirleri - Cork
Cork | Fotoğraf: Kristel Hayes

İrlanda’nın ikinci büyük şehri olan Cork, büyük bir liman kenti. Hatta öyle bir liman kenti ki, dünyanın ikinci büyük doğal limanı olarak biliniyor; üstelik Titanic, yüz yılı aşkın bir süre önce tam da bu limandan hareket etmiş. Şehir, Lee Nehri’nin ortasındaki bir adaya kurulmuş ve nehrin iki yakasına doğru genişlemiş. Titanic’in şöhreti nedeniyle Cork’ta Titanic Experience Cobh gibi deneyimler öne çıksa da, kentin tarihi ve mirası tabii ki bundan ibaret değil. Kısa bir feribot yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Spike Island‘daki hapishane, zindanları ve orta çağdan kalma silah koleksiyonuyla Blarney Kalesi kaçırmamanız gerekenlerden. Hip kahveciler, sanat galerileri, alternatif müzeler ve İrlanda viskisi tadabileceğiniz publar da tabii ki Cork’un kent yaşamını canlandırıyor – gece dışarı çıktığınızda, 1870 yılında yapılmış St. Luke Kilisesi’nden dönüştürülmüş mekan Sea Church‘teki konserlere özellikle göz atabilirsiniz. Ayrıca on sekizinci yüzyıldan kalma tarihi pazar yerinde çeşit çeşit yiyeceklerle başınızı döndürecek bu şehirde, dünyaca ünlü şeflerin restoranlarında lezzetle buluşmanız da mümkün.

Ayrıca Cork’un biraz dışındaki Midleton kasabasındaki Old Midleton Distellery, 1825’te James Murphy tarafından açılmış bir damıtımevi ve bugün Jameson, Redbrast, Paddy, Midleton ve Powers gibi ünlü viskilerin de aralarında olduğu birçok içkinin üretim yeri. Buradaki The Jameson Experience adlı ziyaretçi merkezine uğrayıp turlara katılabilir, müzedeki parçaları inceleyebilir, viski kültürü ve deneyimi hakkında aydınlanabilirsiniz.

Limerick

İrlanda'nın Şehirleri - Limerick
Limerick | Fotoğraf: thetimes.co.uk

Tıpkı kökleri ve tarihi Vikinglere dayanan bir diğer İrlanda şehri Dublin gibi, burası da çok eski bir dokuya sahip. Adanın batı kıyısında bulunan, ülkenin üçüncü büyük kenti, adanın batı kıyısında bulunan Limerick, Amerika kıtasına buradan göçenlerin fazlalığı nedeniyle ABD’deki 10’dan fazla şehir ve kasabaya adını vermiş. Shannon Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü kıyılardaki Limerick‘te, Hunt Müzesi‘ndeki paha biçilmez hazineleri, Limerick Müzesi‘ndeki siyah-beyaz fotoğrafları ve King John Kalesi‘ndeki Viking hikayelerini ilgiyle karşılayacaksınız. Şehrin bugünlerdeki en hareketli noktalarından biriyse Milk Market; kısa bir süre önce restore edilmiş bu pazar yerinde, lezzetli yiyeceklerden antikalara, sanat eserlerinden müzik aletlerine her şeyi bulabilir, bir yandan da pop-up restoranlar ve kültür ve sanat etkinlikleriyle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Galway

İrlanda'nın Şehirleri - Galway
Galway | Fotoğraf: travelinspires.org

Geleneksel İrlanda müziği denince akla gelen, İrlanda’nın batı kıyılarında The Irish Spirit’i belki de en iyi taşıyan şehir olan Galway, İrlanda’nın kültür başkenti olarak biliniyor. Bunun sebepleri arasında Galway Sanat Festivali‘nden Galway Film Festivali‘nde hatta Galway İstiridye Festivali‘ne birçok uluslararası etkinliğin etkisi var. Şehir, tasarım mağazaları, lokal malzemeleri en yaratıcı şekilde kullanan şeflerin restoranları, sokak müzisyenleri ve sokakları film setine çeviren canlı sinema ve televizyon endüstrisiyle de dikkat çekici. Galway’de orta çağdan kalma sokaklarda dolaşabilir, Salthill kasabasında okyanus havası alabilir, Corrib Nehri’nin üzerindeki köprülerden nehri ve şehri izleyebilirsiniz. Fakat Galway ziyaretiniz sırasında vaktinizin bir kısmını şehir dışına ayırmanız da şart. İrlanda’nın en güzel manzaralarından bazılarına yakın mesafede bulunan Galway’den kısa birer yolculukla kayalıklardan gün batımını izleyebileceğiniz Aran Adaları‘na ya da doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Connemara‘ya ulaşabilirsiniz.

Waterford

İrlanda'nın Şehirleri - Waterford
Waterford | Fotoğraf: croninscoaches.com

Waterford‘un The Irish Spirit için bambaşka bir önemi var – St. Patrick’s Day, bugünkü coşkulu haliyle ilk kez Waterford’da kutlanmış. İrlanda’nın en eski şehirlerinden olan, güneydoğudaki Waterford, yüzyıllar öncesinden günümüze taşınmış sanat eserleri ve mimari eserleriyle olduğu kadar yerel mutfağıyla da ilgi çekici. Şehrin sembolü niteliğindeki, Vikinglerden kalma tarihi mahalleye tepeden bakan ve kendisi de Viking dönemine ait Reginald’s Tower, tarihi dokuyu ayaklarınız altına sererek zihninizde yüzyıllar öncesini canlandırmanızı sağlayabilir. Orta Çağ Müzesi‘ndeki altın işlemeli eserleri, Bishop’s Palace‘ta ise on sekizinci yüzyıl mimarisinin gösterişli detaylarını bulabilir, Momo, Waterford Crystal ve Granary Cafe gibi publarda The Irish Spirit’le buluşabilirsiniz.