İstanbul’u anlatıyorum gözlerim kapalı. Önce hafiften bir rüzgar esiyor, yaprakları sallandırıyor. İçinizin ürperdiğini fark eden bakkalcı amca size selam veriyor, köşedeki çiçekçi teyzeyi de unutmamak gerekiyor; ne de olsa bir gülümsemesi ile içinizi ısıtmıştı…

İstanbul'un Az Bilinen Yerleri
İstanbul’un Az Bilinen Yerleri | Fotoğraf: Unsplash / Emre Gencer

İstanbul o kadar güzel bir yer ki… Sizi adeta çılgına çeviriyor ve başınızı döndürüveriyor. Elbette, herkes en az bir kez İstanbul’u görmüştür. Bir Galata Kulesi‘ni ya da Yerebatan Sarnıcı‘nı herkes biliyordur. Ama ben size İstanbul’un az bilinen yerlerinden, keşfedilmemiş ve görülmemiş güzelliklerinden bahsedeceğim. Hadi başlayalım!

İstanbul’un Az Bilinen Yerleri

Çilingoz     Konum

Çilingoz, Çatalca’da yer alan ve Tabiat Parkı olarak bilinen, İstanbul’un az bilinen güzel yerlerinden… Bu güzel mekan, ince kumlu plaja sahip olup denize karışan deresiyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

İnceğiz Konum

İstanbul’da şirin bir vadi arıyorsanız, İnceğiz bunun için doğru adres! Peri Bacaları’nı andıran ve tarih kokan bu mistik yer, üç büyük mağara ve göğe uzanan ağaçlarla kaplı, güzel bir keşif noktası.

Elmasburnu Konum

Karadeniz’in kenarında bulunan upuzun bir kumsal, sessizlik, tepelere tırmanan çam ağaçları ve huzur… Elmaburnu, bitki örtüsünün maki olduğu ve geyik, sincap gibi memeli hayvanların bulunduğu eşsiz bir yer.

Aydos Konum

İstanbul’un en yüksek tepesi olarak bilinen Aydos, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde av alanı olarak kullanılan bir orman olarak biliniyor. Ayrıca piknik sahaları, koşu parkurları bakımından zengin ve bakımlı olduğu için hafta sonu rotanıza ekleyebiliriniz.

Belgrad Ormanı Konum

Beni derinden etkileyen, doğanın içinde kaybolduğumu hissettiğim Belgrad Ormanı‘nda Meşe başta olmak üzere Gürgen ağacı, Anadolu Kestanesi ağacı gibi yeşillikleriyle, yeşilin 50 tonunun bir arada görülebileceği büyüleyici bir yer.

Riva  Konum

Anadolu Feneri ile Şile arasında yer alan Riva, Beykoz’un bir köyü olarak biliniyor. İstanbul’da yaşayanlar, bu denizin ne kadar temiz olduğunu bilirler. Kumsalın arasından denize dökülen deresi ile kalabalıktan uzak, keyifli bir yer.

Anadolu Kavağı  Konum

Anadolu Kavağı‘na yerli Venedik demek hiç yanış olmaz! Nostaljik görüntüsü ile insanı büyüleyen Anadolu Kavağı balık lokantalarıyla oldukça ünlü. Çok çeşitli balıklar ve midyeler, hem sokaklarda hem de restoranlarda bulunabiliyor.

Poyrazköy Konum

Poyrazköy, yaz boyunca teknelerin, yatların sığındığı bir liman… Buraya ilk yerleşenlerinse Cenevizliler olduğu biliniyor. Kıyı boyunda bulunan deniz restoranlarıyla insana ilham katıyor.

Anadolu Feneri Konum

Beykoz’a bağlı bir köy olan Anadolu Feneri, gökdelenlerin yanında manzara eşliğinde masalarda yemek yenilebilen mistik bir yer. Tabiatta kendiliğinden yetişen semizotu, zahter, kereviz, kuzukulağı gibi şifalı otları da bünyesinde bulunduran Anadolu Feneri toprakları, oldukça kıymetli…

Kilyos Konum

Kilyos, özellikle bir hafta sonu tatili için mükemmel bir yer! Denizi ve o havasıyla bilinen Karadeniz’in incisi Kilyos, turistlere kucak açan, şehir insanının da kaçış noktası olan, İstanbul’un en büyük ve en temiz sahili olarak biliniyor. 

Ağva Konum

Göksu ve Yeşilçay Derelerinin ortasında bulunan bir sahil kasabası: Ağva! Yemyeşil vadiler ve kusursuz doğasıyla bütünleşiyor adeta… Nostaljik balıkçı köyü havasındaki Ağva’ya, dalgaların şekil verdiği kıyılar beyaz gelini andırdığı için Gelin Kayası deniliyor.

İstanbul’un az bilinen yerleri yazımı umarım beğenmişsinizdir, sizin de eklemek istedikleriniz olursa, bekliyorum. Keyifli seyahatler!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Merve Sehirli Nasir

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den İstanbul’da Turist Olmak