24. Caz Festivali’nin başlamasına artık sayılı günler kaldı. Konser programına hala karar verememiş olanlara özel küçük bir tavsiye…

Kandace Springs
Kandace Springs

24. kez İstanbullu cazseverlere festival tadında dolu dolu üç hafta yaşatmaya hazırlanan İstanbul Caz Festivali’nin heyecanı, Temmuz ayının gelmesiyle birlikte daha da arttı İstanbul sokaklarında. Etkinlik takvimlere cazla doldu, afişler sokaklardaki yerlerini aldı, mekanlar 24. kez gerçekleşecek olan festivalin hazırlıklarına başladı. Daha önce, festivalin genel görünümüne dair bir değerlendirme yapmıştık esasen (merak edenler buradan ulaşabilirler). Yaklaşan açılış gününe rağmen hala hangi konsere gideceğine karar verememiş olanların imdadına koşacak, “Yahu bu da kimin nesi?” sorusuna yanıt bulamadığından hala biletini alamamışların sorularına yanıt verecek bir festival dizisi yaparken aynı zamanda konser öncesi konser havasına girmek isteyenlere yardım edecek listeler oluşturacağız.

Christian McBride

Christian McBride
Christian McBride

1972 yılında Philadelphia’da doğan basçı Christian Lee McBride, kendi jenerasyonu içindeki en popüler isimlerden. 300’den fazla kayıtta yer alan McBride 1994 yılında çıkardığı Gettin’ to It albümünün ardından son olarak 2015 yılında Live at the Village Vanguard ile dinleyicilerinin karşısına çıktı. Kariyeri boyunca birçok ünlü ismin yanında veya arkasında çalmış olan McBride, Caz Festivali ziyaretinde ise ekibini de yanında getiriyor.

Kariyeri boyunca birçok müzisyenle çalışmış olmasının yanı sıra basçı olmasının da bir sonucu, her kulağa her müzik zevkine hitap edecek bir repertuara sahip.  Car Wash gibi basın sesini doruklarına kadar hissettiren tempolu parçalarının yanı sıra The Lady in My Life gibi piyanonun ve davulun önde götürdüğü yavaş parçalarında yer aldığı Live at the Village Vanguard’ın albümü  tanıtacak olan McBride, dinleyicilerin oturmasına fırsat vermeyecek gibi duruyor. 10 Temmuz Pazartesi günü Swisshotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek olan hareketli konserin ardından McBride ertesi akşam (11 Temmuz Salı) Joshua Redman ve soul müziğin yeni seslerinden Kandace Springs ile birlikte, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın da eşliğiyle Zorlu PSM Ana Tiyatro’da izleyiciyle buluşacak.

Live at the Village Vanguard albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kandace Springs

Kandace Springs
Kandace Springs

Nashville doğumlu 27 yaşındaki genç şarkıcı, söz yazarı ve piyanist Kandace Springs, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Nina Simone, Roberta Flack ve Norah Jones gibi isimlerden etkilendiğini itiraf etmiş olmasına karşın 2016 yılında Blue Note Records ile çıkardığı Soul Eyes albümüyle kendine has bir tarzı olduğunu gösterdi müzik eleştirmenlerine. Pop müzikten caza, soul’a kadar geniş bir aralığa sahip olan Springs ilk çıkışını ise Sam Smith’in Stay With Me şarkısına yaptığı yorumuyla yaptı. Prince’in dikkatini çekmeyi başaran genç yetenek, Prince’in Purple Rain’in 30. yıldönümü adına Paisley Park’ta verdiği konserde sahneye çıktı.

Kısa zamanda müzik dünyasından birçok isimle birlikte çalışmayı başaran Springs, şimdilik tek bir albümle müzikseverlerin karşısında yer alıyor olsa da konserlerinde geniş repertuarından parçalar seslendirmeyi de ihmal etmiyor. Pes ve olgun sesiyle daha ziyade soul türündeki parçaları yüksek bir tempoda seslendirmeyi tercih eden Springs, Soul Eyes, Rain Falling gibi parçalarla dinleyici uzaklara götürecek olduğu gibi The World Is A Ghetto, Neither Old Nor Young ve Novocaine Heart gibi daha yüksek tempolu şarkılarıyla 10 Temmuz Pazartesi akşamı McBride öncesi sahneyi ısıtacak, 11 Temmuz Salı akşamı ise caz klasiklerini kendi sesinden bizlerle paylaşacak.

Soul Eyes albümüne buradan ulaşabilirsiniz.