Yazın keyfi dondurmasız çıkmaz, dondurmanınsa meyvelisi ayrı çikolatalısı ayrı güzeldir! İstanbul’un bazıları son yıllarda ünlenen, bazılarının ünü onlarca yıl öncesine dayanan; özellikle yaz aylarında önünden kuyruk eksik olmayan 10 dondurmacısını sizin için listeledik.

Yaşar Usta’dan MUA’ya İstanbul’un en iyi dondurmacıları arasından seçtiğimiz 10 dondurma mekanı karşınızda!

İstanbul’un En İyi Dondurmacıları

Büyükdere Dondurmacısı, Sarıyer Konum

Büyükdere Dondurmacısı

Sabri Usta, Meşhur Büyükdere Dondurmacısı’nın kurucusu. Hiçbir katkı maddesi koymadığı dondurmalarını kendi evinde yapan Sabri Usta, gelen tekliflere rağmen asla franchise vermiyor; dondurmalarının lezzetini de sır gibi saklıyor. Sarıyer’e giderken Büyükdere’de bir mola verip; Sabri Usta’nın en beğenilen çeşitlerinden kaymak, karadut ve limonu tadabilirsiniz. Hatta biraz daha ileri gidip, bu dondurmaları kağıt helva içine de koyabilirsiniz. Aman dikkat, Sabri Usta’nın dondurmacı ciddi anlamda bağımlılık yapabiliyor!

Instagram:@meshur.buyukdere.dondurma1935

Dondurmacı Yaşar Usta, Bostancı Konum

Merkez şubesi olan Bostancı’nın ardından Levent ve Bağdat Caddesi’ne açılan şubeleriyle, tüm İstanbul tarafından tanınan dondurmacı Yaşar Usta’nın ünü daha da arttı. Gerçek meyve lezzetini tattırma becerisiyle ünlü olan dondurmacıda kırmızı erikten hurmaya, armuttan kestaneye, tahinden tarçına birçok yenilikçi çeşitle karşılaşabilirsiniz. Tüm çeşitlerden tadabilmeniz için bir top dondurmanın hem boyut hem fiyat olarak küçük olduğunu hatırlatalım. Özellikle akşam saatlerindeki uzun kuyruklar fikrinizi değiştirmesin, beklediğinize değecek!

Instagram: @yusdo

Girandola, Arnavutköy Konum

Yaz demişken ve havalar ısınmaya başlamışken, belki de en başta hatırlamamız gereken bir şey var: Dondurma! Nerede mi? Tabi ki Girandola’da! Taze tatlar arayanlar ve İtalyan “gelato”sundan vazgeçemeyenler için tavsiyemiz Girandola, özellikle de muzlusu şahane. Hatta gelmişken Arnavutköy’ün arka sokaklarını gezmek; mahallesini, kahvesini, esnaflarını selamlamak ve bir balıkçıda oturup saatlerce sohbet etmek yerinde olur.

Instagram: @girandolagelato

Dondurmacı Ali Usta, Moda Konum

Dondurmacı Ali Usta

60’lı yılların sonundan beri hizmet veren, Moda’nın sembol mekanlarından biri olan Dondurmacı Ali Usta! Özellikle parça çikolatalı ve Türk kahveli dondurmaları ile ünlü olan dondurmacıda, külahta aldığınız dondurmaların çikolata sosuna batırılmasını istemeyi unutmayın. Moda sahilinde bir yürüyüş öncesinde ya da sonrasında ferahlamak için onyıllardır tercih edilen bu dondurmadan mahrum kalmayın!

Instagram: @dondurmacialiusta

Mua, Yeniköy Konum

Temmuz 2011’de Yeniköy’de açılan MUÀ, açıldığı ilk günden beri önce Yeniköy halkının sonrasında da tüm İstanbul’daki dondurmaseverlerin ilgisini çekti. %100 olarak doğal yapılan dondurmalardan limon, fındık, bitter çikolata ve ahududu gibi çeşitleri en çok beğenilenler arasında. Yeniköy ve diğer şubesi Kemerburgaz bana uzak derseniz, MUÀ’nın Cihangir ve Bağdat Caddesi’nde de şubeleri bulunuyor. Mevsim meyveleriyle günlük olarak çıkan MUÀ dondurmalarını en yakın zamanda tatmak için ajandanıza not alın.

Bağdat Caddesi şubesi: Konum

Instagram: @muadondurma

Bitez Dondurma, Şaşkınbakkal Konum

1995 yılında Bodrum’un Bitez ilçesinde açılan ve ismini buradan alan Bitez Dondurma, kısa sürede Bodrum’un tüm ilçelerine yayıldı ve geçtiğimiz yıl İstanbul’a da biri Bağdat Caddesi, diğeri Yeşilköy’de olmak üzere iki şubeyle giriş yaptı. Dondurmaları taze meyvelerden elde edilen Bitez Dondurma’nın İstanbul’daki şubelerine de ürünler Bodrum’dan günlük olarak getiriliyor. Bal-badem, tahin-susam, cappuccino – bisküvi gibi yoğun lezzetlerin yanında vişne, karadut, mandalina ve kavun gibi meyveli dondurmaları da oldukça lezzetli. Artık bu lezzete ulaşmak için Bodrum’a gitmeniz gerekmiyor!

Instagram: @bitezdondurma

Yunus Dondurma, Büyükada

Yunus Dondurma, gül şeklindeki enfes dondurması ile Büyükada’nın en meşhur dondurmacısı! Büyükada’da maden ve Anadolu Kulübü taraflarında arabasıyla her an karşınıza çıkabilecek olan Dondurmacı Yunus’un en çok tercih edilen dondurma çeşitleri: Şeftali ve Vişne. Kavun seviyorsanız ve kavun günününe rastlarsanız çok şanslısınız demektir. Tabii, Yunus’un çikolata ve kaymağı da en az diğerleri kadar lezzetli. Farklı bir dondurma deneyimi için, en yakın zamanda vapura binip Büyükada’nın yolunu tutun, adının sokaklarında Dondurmacı Yunus’u arayın! Emin olun, tahmin ettiğinizden çok daha fazla değecek! Yolunuz Büyükada’ya düşerse Roma ve Sarıyer dondurmacılarına da uğrayabilirsiniz.

Baylan, Kadıköy Konum

Tarihi 1923’e dayanan Baylan’ın (Beyoğlu ve Karaköy’deki şubeleri zamanla kapandığı için) en eski şubesi Kadıköy’de bulunuyor. Bir dondurmacı değil, bir pastane olan mekanın ünü tüm Türkiye’ye yayılmış olan ürünü Kup Griye. Karamel, krokan ve dondurmanın muhteşem birlikteliğinden meydana gelen Kup Griye’nin yanı sıra Baylan’ın parfesini de denemelisiniz. Nostaljik bir lezzet deneyimi için Kadıköy şubesini tercih edebileceğiniz gibi kısa süre önce Bebek’te açılan Baylan’ı da özellikle Boğaz manzarası nedeniyle ziyaret edebilirsiniz.

Instagram: @baylanistanbul

Dondurmacci Konum

Dondurmacci; birbirinden farklı ve lezzetli çeşitleriyle tam anlamıyla bir numara. Burada dondurmalar gerçek meyveler ve gerçek süt kullanılarak özenle yapılıyor, ortaya ise tarif edilemez bir lezzet çıkıyor. Nişantaşı, Maslak, Etiler, Göktürk gibi pek çok şubesi olan Dondurmacci, Hürriyet’in en iyi dondurmacılar listesine giren dondurmacılardan. Dondurma çeşitleriyle de fark yaratıyor: balkabağı tahinden patlamış mısıra, yeşil çaydan bergamota Dondurmacci’deki zenginliğe inanamazsınız!

Instagram: @dondurmacci

Damla Dondurma, Kurtuluş Konum

Damla Dondurma

Damla Dondurmacısı, Kurtuluş’un mahalle dondurmacısı. 1994’ten beri Kurtuluş Caddesi’nde yer alıyor, sahipleriyse o kadar güleryüzlü ki dondurmadan önce onların sıcakkanlılığı çekiyor ilginizi. Hürriyet Gazetesi’nin “En İyi 10 Dondurmacı” listelerinden birinde ilk 10’a girmiş olan bu minicik dükkanın küçüklüğüne bakmayın, dondurmaların lezzetinin de mekanın ününün de büyüklüğü onu telafi eder nitelikte. Damla Dondurmacısı’na giderseniz, özellikle karamel ve sade dondurmayı mutlaka deneyin!

damladondurma.com/

Lui Lui, Kalamış Konum

67531041_461411997776775_1962833117911293051_n
Lui Lui Gelato & Coffee

Kalamış’ta yeni açılan ve gelatolarıyla ünlenen Lui Lui, alışılagelmiş lezzetlerin yanında kendilerine özgü birçok dondurma çeşitleri sunmasıyla listemizdeki yerini alıyor. Klasikleşmiş dondurma çeşitleriyle birlikte kendi reçeteleri olan portakallı ve İskoç kurabiyeli, ballı ricottalı, süt reçelli ve Belçika çikolatalı gelatolarının arasından seçim yapmak oldukça zor.
Dondurmalarında katkı maddesi ve gıda boyası kullanmadan, tamamen sütten ürettikleri için gelatonun o yoğun, pürüzsüz ve kadifemsi yapısıyla mükemmel bir deneyim yaşayacağınıza eminiz.

Instagram: @luiluigelato_tr

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan “Tatavla’dan Kurtuluş’a: Tarih, Lezzet ve Kaos”