Konumu ve tarihi sayesinde medeniyetlerin olduğu kadar farklı mutfakların da kesişim noktası olan mutfağımızda Ege’den Orta Doğu’ya, Akdeniz’den Karadeniz’e sınırsız lezzeti bulmak mümkün. İşte tüm bu mutfak kültürünü ve Osmanlı saray mutfağını İstanbul’daki birbirinden güzel restoranda tadabiliyoruz. Sizin için İstanbul’un en iyi lokal restoranları listesi hazırladık, keyifli okumalar!

Meyhanelerden kebap restoranlarına, her İstanbullunun bilmesi ve uğraması, İstanbul’u ziyaret eden herkesin de İstanbullular tarafından sürüklenmesi gerektiğini düşündüğümüz 10 mekanı bir araya getirdik, işte İstanbul’un En İyi Lokal Restoranları …

İstanbul’un En İyi Lokal Restoranları

restoran - havuzlu

Havuzlu Restaurant, Kapalıçarşı

500 yıllık geçmişi olan Kapalıçarşı’nın yarım asırlık restoranı Havuzlı Restaurant, İstanbul ve Osmanlı saray mutfağından seçenekler sunan günlük ev yemekleriyle hem de ızgara ve kebap seçenekleriyle çarşının en sevilen köşelerinden biri. Adını kapısının önündeki minik havuzdan alan restoranın yazın daima serin, kışın daima sıcak olduğunu da ekleyelim.

Havuzlu Restaurant: InstagramKonum

Havuzlu Restaurant Adres: Beyazıt Mah. Kapalıçarşı, Gani Çelebi Sok. No:3 Fatih / İstanbul

restoran - despina

Madam Despina, Feriköy

Kurtuluş’ta yaşayanlar için sıcak bir komşu, geri kalanımız içinse Sezen Aksu’nun şarkısından tanıdığımız, nostaljisi ve ruhuyla öne çıkan bir meyhane… İstanbul’un en güzel, en eski meyhanelerinden Madam Despina’da rakınızın yanına onlarca mezeden seçerek sofrayı deneyebilirsiniz. Lahana sarması ve bir de topik siparişi vermeyi unutmayın yeter.

Madam Despina Adres: Feriköy Mah. Kurtuluş Cad. Açık Yol Sok. No:9 Şişli / İstanbul

restoran - cavit

Asmalı Cavit Restaurant, Asmalımescit

Beyoğlu çevresinde gidebileceğiniz en ‘bozmamış’ mekanlardan olan Asmalı Cavit’te yediklerinizin lezzetli, servisin iyi, fiyatların uygun ve insanların sıcak olacağına emin olabilirsiniz. Özellikle edebiyatçıların buluşma mekanı olan Asmalı Cavit’te masanızda olmazsa olmaz meze, köz kokusuyla mest eden patlıcan ezmesi. Asmalımescit’in üç ünlü meyhanesinin üçüne birden bu listede yer vermek zor, fakat Asmalı Cavit’ten bahsetmişken, Yakup ve Refik’i de unutmak olmaz. Kesinlikle İstanbul’un en iyi lokal restoranları arasında!

Asmalı Cavit Restaurant Adres: Asmalımescit Mah. Asmalımescit Cad. No:16D Beyoğlu / İstanbul

restoran - develi

Develi, Samatya

Antep ve Türk mutfağının ünü dünyaya yayılmış temsilcisi Develi, 1966 yılından bu yana Samatya Meydanı’ndaki binasında lezzet şöleni yaşatıyor. Bir dönem İkinci Bahar dizisinde de boy gösteren restoran, özellikle Antep mezeleri, ünlü fıstıklı kebabı ve tüm malzemeleri Antep’ten getirilen Develi Baklavası ile nam salmış durumda.

Develi Florya: InstagramKonum

Develi Adres: Kocamustafapaşa Mah. Gümüşyüzük Sok. No:7, Fatih / İstanbul

restoran - karakoy

Karaköy Lokantası, Karaköy

2010’ların başında Nevizade ve Asmalımescit’ten kaçmak isteyenlerin uğrak noktası olan, şimdiyse gece hayatının yeni merkezlerinden biri haline gelmiş Karaköy’ün en sevilen mekanı olan Karaköy Lokantası, sizi daha da içine çeken mekan tasarımıyla kısa bir süre önce veda etmek zorunda kaldığımız Pandeli’yi hatırlatıyor. Mekan güzel sunumları, Karaköy ortalamasına göre oldukça uygun fiyatları, leziz mezeleri ve deniz ürünleriyle (özellikle de kalamarıyla) meşhur. 12:00 – 16:00 arası öğle menüsüyle, 18:00 – 24:00 saatleri arasında meyhane menüsüyle hizmet veren Karaköy Lokantası, bir İstanbul klasiği.

Karaköy Lokantası: InstagramKonum

Karaköy Lokantası Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kemankeş Cad. No:37A Beyoğlu / İstanbul

restoran - yeni

Yeni Lokanta, Beyoğlu

“Menüdeki yemekler genel olarak tadım porsiyonlarında sunuma hazırlanmış. Bazı yemekleri büyük porsiyonlarda isteyebilirsiniz elbette ama işin keyfi her şeyden azar azar tatmakta yatıyor. Hatta dilerseniz doğrudan tadım menüsü de isteyebilirsiniz. Yeni’nin mutfağından neler çıkıyor derseniz aslında temeldeki her şey aşina olduğumuz lezzetlere dayanıyor. Mekan açılmadan önce uzun süre Anadolu’da seyahatler yapan Civan Er, yöresel pek çok lezzeti ve tekniği deneyimleme fırsatı bulmuş. Sonrasında da Yeni’deki harika menüyü yaratmış.” – Deniz Özdağ

Yeni Lokanta: InstagramKonum

Yeni Lokanta Adres: Tomtom Mah. İstiklal Cad. Kumbaracı Yokuşu No:66 Beyoğlu / İstanbul

 restoran - mana

Ma’Nâ, Karaköy

Son yıllarda sayısı gittikçe artan modern meyhaneler arasında önce çıkanlardan biri de Karaköy’deki Fransız Geçidi’nin girişinde yer alan Ma’Nâ. Birçok farklı marka ve çeşit rakının hatta farklı durumlar ve içiciler için farklı rakı bardaklarının bulunduğu Ma’Nâ’da rakı içmemek zaten olmaz, modern bir dokunuşla zenginleşen meze, ana yemek ve tatlılarından da mümkün olduğunca fazla çeşidi tatmanız önerilir.

Ma’Na Karaköy: Website – Konum

Ma’Na Karaköy Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kemankeş Cad. Fransız Geçidi No:53B Beyoğlu / İstanbul 

 restoran - beyti

Beyti, Florya İstanbul’un En İyi Lokal Restoranları

Beyti kebabın adını aldığı, bu Florya’daki meşhur restoran, “etin en iyi piştiği yer” olarak biliniyor. Beyti kebabın dışında köfte ve pirzolasıyla da parmaklarınızı yedirten restoranda kebap ve ana yemeklerin yanında gelen garnitürler de dillere destan. Evet, uzak olabilir ama en azından yorucu olmayan ya da aceleniz olmayan bir havaalanı gidişi ya da dönüşünde, mutlaka tatmanız gereken o lezzetlere değer.

Beyti: InstagramKonum

Beyti Adres: Şenlikköy Mah. Orman Sok: No:8 Bakırköy / İstanbul

restoran - mikla

Mikla Restaurant, Pera İstanbul’un En İyi Lokal Restoranları

“Restoranda 3 aşamalı à la carte menü ve 7 aşamalı tadım menüsü servis edilmekte, üç aşamalı menüyü tercih ettiğinizde; başlangıç, ana yemek ve tatlı seçeneklerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bizim tercihimiz ise, 7 aşamada servis edilen tadım menüsünden yanaydı. Menüde başlangıçlardan, ana yemeklere, tatlılara ve tüm bunların yanı sıra şefin ikramlarına kadar geniş bir lezzet yelpazesi mevcuttu. Biz tercihimizden oldukça memnun kaldık ve çok kıvamında bir doyum noktasına ulaştık. Bu noktada önemli ve ilginç bir not, eğer tadım menüsünü seçecekseniz, hem sizin hem de mutfak ile servis ekiplerinin sağlıklı ritmi dikkate alınarak tadım menüsünü ancak masadaki tüm müşterilerin tercih etmesi gerekmekte.” – İrem Güneş

Mikla Restaurant: InstagramKonum

Mikla Restaurant Adres: Asmalımescit Mah. The Marmara Pera Meşrutiyet Cad. No:15 Beyoğlu / İstanbul

İlginizi çekebilir: Beyoğlu’nda, Yüksek Standartlarda Türk Lezzetleri – Mikla

restoran - raika

Raika, Taksim  *bu mekan kapanmıştır.

“Raika’da sunduklarımızı ‘Türk Mutfağı’ olarak tanımlamak ve geleneksel kalıplara sokmak mümkün değil. Herkesin tanıdığı sunum ve lezzetlere yenilikçi ve çağdaş bir yorum getirerek, az kullanılan ve gizli kalmış malzemelerden değişik pişirme tekniklerine kadar Anadolu mutfağının tüm zenginliklerinden yararlandık. İşte bu felsefeyle hazırlanan menümüzde, dünyanın en arkaik yemeklerinden keşkek ve buharda pazılı deniz levreği gibi farklı lezzetler, birlikte uyum içerisinde yer alıyor. Bu lezzetlerde ise tazelik ve mevsimsellik ön planda tutuluyor….”

Raika: WebsiteKonum

Raika Adres: Gümüşsuyu Mah. The Marmara Taksim Tak-ı Zafer Cad. No:3 Beyoğlu / İstanbul

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’tan Kısa Kısa, Son Günlerde Keşfettiğim Mekanlar (2018)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN