Konumu ve tarihi sayesinde medeniyetlerin olduğu kadar farklı mutfakların da kesişim noktası olan mutfağımızda Ege’den Orta Doğu’ya, Akdeniz’den Karadeniz’e sınırsız lezzeti bulmak mümkün. İşte tüm bu mutfak kültürünü ve Osmanlı saray mutfağını İstanbul’daki birbirinden güzel restoranda tadabiliyoruz. Sizin için İstanbul’un en iyi lokal restoranları listesi hazırladık, keyifli okumalar!

Meyhanelerden kebap restoranlarına, her İstanbullunun bilmesi ve uğraması, İstanbul’u ziyaret eden herkesin de İstanbullular tarafından sürüklenmesi gerektiğini düşündüğümüz 10 mekanı bir araya getirdik, işte İstanbul’un En İyi Lokal Restoranları …

İstanbul’un En İyi Lokal Restoranları

Havuzlu Restaurant, Kapalıçarşı Konum

restoran – havuzlu

500 yıllık geçmişi olan Kapalıçarşı’nın yarım asırlık restoranı Havuzlı Restaurant, İstanbul ve Osmanlı saray mutfağından seçenekler sunan günlük ev yemekleriyle hem de ızgara ve kebap seçenekleriyle çarşının en sevilen köşelerinden biri. Adını kapısının önündeki minik havuzdan alan restoranın yazın daima serin, kışın daima sıcak olduğunu da ekleyelim.

Havuzlu Restaurant: Instagram

Madam Despina, Feriköy Konum

restoran – despina
Madam Despina

Kurtuluş’ta yaşayanlar için sıcak bir komşu, geri kalanımız içinse Sezen Aksu’nun şarkısından tanıdığımız, nostaljisi ve ruhuyla öne çıkan bir meyhane… İstanbul’un en güzel, en eski meyhanelerinden Madam Despina’da rakınızın yanına onlarca mezeden seçerek sofrayı deneyebilirsiniz. Lahana sarması ve bir de topik siparişi vermeyi unutmayın yeter.

Asmalı Cavit Restaurant, Asmalımescit Konum

restoran – cavit
Asmalı Cavit Restaurant

Beyoğlu çevresinde gidebileceğiniz en ‘bozmamış’ mekanlardan olan Asmalı Cavit’te yediklerinizin lezzetli, servisin iyi, fiyatların uygun ve insanların sıcak olacağına emin olabilirsiniz. Özellikle edebiyatçıların buluşma mekanı olan Asmalı Cavit’te masanızda olmazsa olmaz meze, köz kokusuyla mest eden patlıcan ezmesi. Asmalımescit’in üç ünlü meyhanesinin üçüne birden bu listede yer vermek zor, fakat Asmalı Cavit’ten bahsetmişken, Yakup ve Refik’i de unutmak olmaz. Kesinlikle İstanbul’un en iyi lokal restoranları arasında!

Develi, Samatya Konum

restoran – develi
Develi

Antep ve Türk mutfağının ünü dünyaya yayılmış temsilcisi Develi, 1966 yılından bu yana Samatya Meydanı’ndaki binasında lezzet şöleni yaşatıyor. Bir dönem İkinci Bahar dizisinde de boy gösteren restoran, özellikle Antep mezeleri, ünlü fıstıklı kebabı ve tüm malzemeleri Antep’ten getirilen Develi Baklavası ile nam salmış durumda.

Develi Florya: Instagram

Karaköy Lokantası, Karaköy Konum

restoran – karakoy

2010’ların başında Nevizade ve Asmalımescit’ten kaçmak isteyenlerin uğrak noktası olan, şimdiyse gece hayatının yeni merkezlerinden biri haline gelmiş Karaköy’ün en sevilen mekanı olan Karaköy Lokantası, sizi daha da içine çeken mekan tasarımıyla bir süre önce yenilenen Pandeli’yi hatırlatıyor. Mekan güzel sunumları, Karaköy ortalamasına göre oldukça uygun fiyatları, leziz mezeleri ve deniz ürünleriyle (özellikle de kalamarıyla) meşhur. 12:00 – 16:00 arası öğle menüsüyle, 18:00 – 24:00 saatleri arasında meyhane menüsüyle hizmet veren Karaköy Lokantası, bir İstanbul klasiği.

Karaköy Lokantası: Instagram

Yeni Lokanta, Beyoğlu Konum

restoran – yeni
Yeni Lokanta

“Menüdeki yemekler genel olarak tadım porsiyonlarında sunuma hazırlanmış. Bazı yemekleri büyük porsiyonlarda isteyebilirsiniz elbette ama işin keyfi her şeyden azar azar tatmakta yatıyor. Hatta dilerseniz doğrudan tadım menüsü de isteyebilirsiniz. Yeni’nin mutfağından neler çıkıyor derseniz aslında temeldeki her şey aşina olduğumuz lezzetlere dayanıyor. Mekan açılmadan önce uzun süre Anadolu’da seyahatler yapan Civan Er, yöresel pek çok lezzeti ve tekniği deneyimleme fırsatı bulmuş. Sonrasında da Yeni’deki harika menüyü yaratmış.” – Deniz Özdağ

Yeni Lokanta: Instagram

Ma’Nâ, Karaköy Konum

restoran – mana
MaNa

Son yıllarda sayısı gittikçe artan modern meyhaneler arasında önce çıkanlardan biri de Karaköy’deki Fransız Geçidi’nin girişinde yer alan Ma’Nâ. Birçok farklı marka ve çeşit rakının hatta farklı durumlar ve içiciler için farklı rakı bardaklarının bulunduğu Ma’Nâ’da rakı içmemek zaten olmaz, modern bir dokunuşla zenginleşen meze, ana yemek ve tatlılarından da mümkün olduğunca fazla çeşidi tatmanız önerilir.

Ma’Na Karaköy: Website

Beyti, Florya Konum  

restoran – beyti
Beyti

Beyti kebabın adını aldığı, bu Florya’daki meşhur restoran, “etin en iyi piştiği yer” olarak biliniyor. Beyti kebabın dışında köfte ve pirzolasıyla da parmaklarınızı yedirten restoranda kebap ve ana yemeklerin yanında gelen garnitürler de dillere destan. Evet, uzak olabilir ama en azından yorucu olmayan ya da aceleniz olmayan bir havaalanı gidişi ya da dönüşünde, mutlaka tatmanız gereken o lezzetlere değer.

Beyti: Instagram

Mikla Restaurant, Pera Konum  

restoran – mikla
Mikla Restaurant

“Restoranda 3 aşamalı à la carte menü ve 7 aşamalı tadım menüsü servis edilmekte, üç aşamalı menüyü tercih ettiğinizde; başlangıç, ana yemek ve tatlı seçeneklerinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bizim tercihimiz ise, 7 aşamada servis edilen tadım menüsünden yanaydı. Menüde başlangıçlardan, ana yemeklere, tatlılara ve tüm bunların yanı sıra şefin ikramlarına kadar geniş bir lezzet yelpazesi mevcuttu. Biz tercihimizden oldukça memnun kaldık ve çok kıvamında bir doyum noktasına ulaştık. Bu noktada önemli ve ilginç bir not, eğer tadım menüsünü seçecekseniz, hem sizin hem de mutfak ile servis ekiplerinin sağlıklı ritmi dikkate alınarak tadım menüsünü ancak masadaki tüm müşterilerin tercih etmesi gerekmekte.” – İrem Güneş

Mikla Restaurant: Instagram

İlginizi çekebilir: Beyoğlu’nda, Yüksek Standartlarda Türk Lezzetleri – Mikla