Antik tarihten modern dünyaya İstanbul’da her türlü yaşama ait bir yer bulmak mümkün. Güçlü bir kültürel dokuya sahip şehirde, şehrin dinamikliğinin ve yaşadığının en büyük kanıtlarından biri ise tartışmasız gece hayatı. Tarihi mekanlarla birleşen İstanbul gece hayatı ve mekanlara birlikte bakalım.

İstanbul Gece Hayatu | Fotoğraf: Unsplash

İstanbul… Baktığınız, yürüdüğünüz, dokunduğunuz her yerde binlerce yıllık köklü tarihin izlerini hissedebildiğiniz dünyanın en kadim şehirlerinden biri. Her semtinin kendine has ve diğerlerinden çok farklı bir dokusunun olduğu, yüzlerce farklı kültürün iç içe yaşadığı muhteşem bir şehir. Antik tarihin modern yaşamla harmanlandığı günümüz İstanbul’unda her türlü yaşama ait bir yer bulmak mümkün. İnsanın bütün duyularının ve bütün duygularının harekete geçebileceği İstanbul’da, şehrin de bizler gibi yaşayan bir canlı olduğunu hissediliyor. Böyle güçlü kültürel bir dokusu olan bu şehirde, şehirlerin yaşadığının en büyük kanıtlarından biri olan gece hayatı. İstanbul gece hayatı ve tarih ile bütünleştiği yerlerin izlerini sürmek istedim. Müziğin insan bedeni üzerinde yarattığı güçlü etkinin tarihin kalıntıları ile buluşması muhteşem bir deneyimi yaratıyor.

İstanbul Gece Hayatı: Tarihi Mekanlar

Binbirdirek Sarnıcı / Cistern of Philoxenos

youtube play youtube play

İstanbul’un en eski sarnıçlarından biri olan Binbirdirek Sarnıcı, I. Konstantin hükümdarlığındaki Bizans İmparatorluğu döneminde senatör Philoksenos tarafından yaptırılmış. Adından farklı olarak ilk yapıldığı sırada 224 adet sütundan oluşan sarnıçta 212 adet sütun günümüze kadar gelebilmiş ve şimdi bildiğimiz bu görkemli yapıyı oluşturmuş.

İstanbul’un en büyük ikinci sarnıcı olan Binbirdirek Sarnıcı günümüzde geniş kapasitesi ve tarihi atmosferi ile İstanbul gece hayatı etkinliklerine de ev sahipliği yapmaya başladı. Dünyaca ünlü DJ ve prodüktörlerin davet edildiği bu etkinlikler müzikseverler için inanılmaz bir deneyim sunuyor. İçeri adım atar atmaz farklı bir dünyaya giriş yaptığınız muazzam yapı, ışık ve sahne oyunları ile daha da büyüleyici bir hale geliyor.

Sultanahmet’te bulunan sarnıca metro ve tramvay kullanarak da kolayca ulaşılabiliyor. Etkinliğe göre organizatör şirketin üstlendiği bilet ve alkol fiyatları da İstanbul’da bulunan pek çok gece kulübü ile aynı. İstanbul’a gelen turistler için de oldukça cazip ve etkileyici bir mekân.

Kastel

İstanbul gece hayatı - kastel
Kastel | Fotoğraf: instagram: @kventure.co

Taksim, Beyoğlu’nda, Kamer Hatun caddesindeki tarihi binada bulunan Kastel İstanbul gece hayatı için en ünlü gece kulüplerinden biri halinde geldi. Binanın tarihi yapısına sadık kalınarak, mekânın içinde bulunan geniş sütunlar, Yunan heykelleri, süslemeler ile kaplı yüksek tavan, asma balkonlar ve yer yer mozaik kaplı zemin ile oldukça güzel bir dekor oluşturulmuş. Tavandan sarkan devasa bir spiral avizenin bütün mekanı aydınlatması ile muazzam bir atmosfer elde edilmiş.

Yerli ve yabancı DJ’lerin hem hafta içi hem de hafta sonu yer aldığı Kastel, tarihi doku ve elektronik müziğin buluştuğu mutlaka gidilmesi gereken mekanlardan biri.

Feriye Sarayı

youtube play youtube play

Feriye Sarayı, İstanbul Boğazı kıyısında Beşiktaş ile Ortaköy arasında Çırağan Caddesi boyunca uzanan Osmanlı saraylarının eski adıdır. 1856 yılında kullanıma açılan Dolmabahçe Sarayı’nı 1872 yılında Çırağan Sarayı izledi. Ancak bu iki saray da Osmanlı ailesine yetmeyince Çırağan Sarayı’yla Ortaköy Camii arasındaki kıyı şeridinde ek binalar yaptırıldı. Balyan Ailesine üye mimarlar tarafından yapılan bu binalara yan binalar anlamında Feriye Sarayları adı verildi.

Sarayların yıllarca boş kalan bir kısmı ise 1995 yılında Kabataş Eğitim Vakfı tarafından restore edildikten sonra Feriye Lokantası olarak hizmete açıldı. After After Anadolu etkinliği kapsamında geçtiğimiz sonbaharda kapılarını elektronik müziğe açtı ve İstanbul gece hayatı bir tarihi mekanla daha buluşmuş oldu. Label Project TV iş birliği ile yapılan konserin videosunu YouTube üzerinden izlemek mümkün. Müziğin, boğazın göz alıcı manzarası ve Feriye Sarayının tarihi dokusu ile yarattığı bu muhteşem atmosferde umarımız ilerde daha çok etkinlik yapılmaya başlanır.

Kapak Görseli: Hürriyet

İlginizi çekebilir: Eda Solmaz’dan Berlin Gece Hayatı