Yaz yalnızca Ege ya da Akdeniz kıyılarında denizin ve güneşin tadını çıkardığınız ya da yurt dışında farklı şehirleri ve kültürleri keşfettiğiniz tatillerden ibaret olmasın! Yaşadığınız şehrin de keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerine zaman ayırmak gerek. İstanbul dendiğinde akla ilk gelenler arasında yer almasalar da şehre kattıkları kültürel değer tartışılmaz olan, farklı semtlerden 10 müzeyi bir araya getirdik!

İşte Avrupa’dan Anadolu’ya, fotoğrafçılıktan arkeolojiye İstanbul’da keşfetmenizi bekleyen 10 müze:

Listemizde yer alan, Kadırga’daki İstanbul Fotoğraf Müzesi ile ilgili detaylı bilgi için Tülin Erdem’in “Kadırga’da Fotoğrafın Evi” yazısını, listemizde yer almayan Masumiyet Müzesi ile ilgili detaylı bilgi için Gülfem Karcı’nın “Gerçek ve Hayatın İç İçe Geçtiği Yer: Masumiyet Müzesi” yazısını okuyabilirsiniz.

 

AŞİYAN MÜZESİ | BEBEK:

Ünlü şair Tevfik Fikret’in evi olan Aşiyan Müzesi, şairi ve zevklerini tanımak isteyenlerin uğraması gereken bir müze ev. 1906′da Rumeli Hisarı sırtlarında yaptırılan, Göksu’nun tam karşısından Boğaz’ın seyredilebildiği bu ev, şairin planlarını kendisinin çizdiği ve Farsça “yuva” anlamına gelen “Aşiyan” ismini kendisinin verdiği bir villadır. Tevfik Fikret’in ölümünün ardından 1945′te “Aşiyan Edebiyat-ı Cedide Müzesi” adıyla açılan müzede yalnızca Tevfik Fikret’in değil, Tanzimat Edebiyatı ve Edebiyat-ı Cedide döneminin önemli sanatçılarının eşyaları ve yaşamlarına dair belgeler sergileniyor. Türk edebiyatı ile ilgilenenler kadar Boğaz manzarasını izlemekten keyif alanların da bir an önce keşfetmesi gereken bir yer Aşiyan.

DOĞANÇAY MÜZESİ | BEYOĞLU

Türk modern resim sanatının en önemli isimlerinden Burhan Doğançay’ın eserlerinin sergilendiği Doğançay Müzesi, 2004′ten bu yana Beuoğlu’ndaki 150 yıllık beş katlı tarihi bir binada bulunuyor. Kent duvarlarının özel bir anlamı olduğuna inanan ve eserlerinde sosyal, siyasal ve ekonomik bir kaynak olan kent duvarlarını kullanan sanatçıyı İstanbul Modern’de gerçekleşen “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı” başlıklı retrospektif sergisinden kısa bir süre sonra, 2013 Ocak’ında kaybetmiştik. Doğançay Müzesi, Burhan Doğançay’ın yanı sıra babası Adil Doğançay’ın eserlerine de yer veriyor.

İSTANBUL FOTOĞRAF MÜZESİ | KADIRGA:

İstanbul’un fotoğrafa adanmış ilk müzesi olma özelliği taşıyan Kadırga, Fatih’teki İstanbul Fotoğraf Müzesi, 19 Kasım 2011′de açıldı. Türk fotoğrafını desteklemek ve dünyadaki yerini almasına katkıda bulunmayı amaçlayan müzenin kalıcı koleksiyonunda Çetin Nuhoğlu Koleksiyonu ve Banu Vargı Tümay Koleksiyonu’ndan fotoğraflar sergileniyor; bunun yanı sıra süreli sergiler de gerçekleşiyor.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ | GÖZTEPE

Şair ve yazar Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700′lerden günümüze oyuncak tarihinin örneklerini sergiliyor. Göztepe, Kadıköy’deki tarihi bir köşkte yer alan müze, Sunay Akın’ın 1990′dan başlayarak birçok ülkedeki koleksiyoner, antikacı ve açık arttırmalardan satın alınan oyuncaklardan meydana gelen geniş bir koleksiyona sahip. Müzenin dekor ve sergi tasarımının ardında da sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan’ın imzası bulunuyor.

OSMANLI BANKASI MÜZESİ | GALATA

Türkiye’de özel bir banka tarafından kurulmuş ilk müze olan Osmanlı Bankası Müzesi, 2002′de hayata geçmişti ve şu anda halen SALT Galata’nın içerisinde yer alıyor. İçerdiği nesne ve belgeler siyasal, ekonomik ve toplumsal yaşama ışık tutan müze, özellikle Osmanlı ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Osmanlı Bankası’nın geçmişine dair önemli bilgiler veriyor. Tüm bunlar sizin için sıkıcı dahi olsa, kim 19. yüzyıldan kalma dev bir kasanın içinde dolaşmak istemez ki?

PROJE 4L ELGİZ ÇAĞDAŞ SANAT MÜZESİ | MASLAK

Her ne kadar İstanbul’da modern sanat müzesi dendiğinde birçoğumuzun aklına İstanbul Modern geliyor olsa da, Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi Maslak’taki gökdelenlerin arasında yer alan ve inşaat döneminden itibaren bir müze olarak tasarlanan Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi. 2001 yılında kurulan müze, süreli sergilerinin yanı sıra Sol LeWitt’ten Cindey Sherman’a, Azade Köker’den Ergin Çavuşoğlu’na birçok yerli ve yabancı çağdaş sanatçının eserlerinden oluşan Elgiz Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na da ev sahipliği yapıyor. 23 Ağustos’a kadar müzenin terasında, bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Teras Sergileri <40″ı, 40 yaşın altındaki heykeltıraşların eserlerine yer veren sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

REZAN HAS MÜZESİ | CİBALİ

2007′nin Mayıs ayında 11. Uluslararası Doğu Halı Konferansı ile açılan Rezan Has Müzesi’nde 9000 yıl öncesine uzanan geniş bir arkeolojik eser koleksiyonu sergileniyor. 2009 yılında Cibali Tütün Fabrikası’na ait belge ve objeleri de bünyesine katan müzede ayrıca süreli sergiler de düzenleniyor. Şu anda müzede iki süreli sergi devam ediyor: Yazının resim olarak doğuşundan bugüne kadarki serüvenini konu alan “Kayıp Dillerin Fısıldadıkları” (1 Temmuz’a kadar) ve Rezan Has Müzesi Urartu Takıları Koleksiyonu sergisi (31 Temmuz’a kadar)…

SADBERK HANIM MÜZESİ | SARIYER

1980 yılında, Sarıyer’deki Azaryan Yalısı’nda açılan ve Türkiye’nin ilk özel müzesi olma özelliği taşıyan Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, adını Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’tan alıyor. Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonda yer alan geleneksel kıyafet, işleme, gümüş, porselen gibi eserlerin bulunduğu müze koleksiyonu, ayrıca Türkiye’nin büyük koleksiyonerlerinden Hüseyin Kocabaş’ın koleksiyonun eklenmesiyle de yıllar içinde genişlemiş durumda.18 bini aşkın eserin sergilendiği müzede MÖ 6000 yıllarından Bizans dönemine uzanan arkeolojik eserleri, Osmanlı ağırlıklı İslam eserlerini ve Osmanlı ağırlıklı etnografik eserleri görebilirsiniz.

SAİT FAİK ABASIYANIK MÜZESİ | BURGAZADA

Türk edebiyatının en değerli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’daki evi, 1959′dan bu yana bir müze ev olarak ziyarete açık. 2009-2013 yılları arasında uzun bir restorasyon ve konservasyon çalışması nedeniyle kapalı olan müze 11 Mayıs 2013′te yeniden açılmış ve okurlarının Sait Faik ile buluşturmaya kaldığı yerden devam etmeye başlamıştı. Müzede yazarın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları ve eserlerine konu olan hatıralara dair birçok eşya ve belge sergileniyor. Fazıl Say’ın, yazarın ölümünün 65. yılı nedeniyle bestelediği “Sait Faik’i Hatırlamak” eseri, 25 Haziran Çarşamba gecesi İstanbul Müzik Festivali kapsamında Burgazada Meydanı’nda dünya prömiyerini yapacak. Müze evi ziyaret etmek için güzel bir bahane, değil mi?

TÜRVAK SİNEMA-TİYATRO MÜZESİ | GALATASARAY

1996′da Türker İnanoğlu tarafından kurulan “Türker İnanoğlu Vakfı”nın (TÜRVAK) çatısı altındaki TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, 2001′de Kavacık’ta kurulmuş, 2010′da Beyoğlu’ndaki binasına taşınmış. Müze, Türk sinemasının 100 yıllık tarihine dair belge, bilgi, fotoğraf, afiş, cihaz ve filmler ile Türk tiyatrosunun 260 yıllık tarihine dair kostüm, dekor ve belgelerin sergilendiği iki büyük müze, sinema ve tiyatroya adanmış bir kitaplık ve bir eğitim merkezinden oluşuyor. Müzenin etkinlik programı yıl boyunca süreli sergiler ve film gösterimleri ile dolu oluyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Sıralamadaki bir sonraki müzeye geçtiğim her seferinde “hadi bu sefer yazacak olanı gezmiş olayım” dedim ama maalesef sonunda 3/10 luk skora razı geldim, gerçekten harika bir liste olmuş yaz bitmeden hepsini gezmeye ant içtim!

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?