Yurt dışında farklı şehirleri ve kültürleri keşfettiğimiz tatiller çok keyifli ama yaşadığımız şehrin keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerine de zaman ayırmak gerek. Bir tarafta İstanbul çağdaş sanat galerileri, diğer tarafta İstanbul çağdaş sanat müzeleri… Modernin ve gelenekselin bir arada uyum içinde olduğu bu şehri gezmenin verdiği haz çok ayrı! İstanbul diyince akla ilk gelen Boğaz’ından sonra şehirdeki kültürel değerlerin sembolü olan, farklı semtlerden en iyi İstanbul müzelerini bir yazıda toplama çalıştık. İşte, İstanbul’daki en iyi müzeler!

Fotoğraf: rmk-museum.org

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Müzeler

İşte Avrupa’dan Anadolu’ya, fotoğrafçılıktan arkeolojiye keşfedilmeyi bekleyen İstanbul müzeleri:

Sakıp Sabancı Müzesi | Sarıyer

Fotoğraf: sakipsabancimuzesi.org

Boğaziçi’nin eski yerleşim yerlerinden biri olan Emirgan’da, doğayla iç içe olan Sakıp Sabancı Müzesi, nâm-ı diğer Atlı Köşk, 1925 yılında İtalyan mimar Edouard De Nari tarafından yapılmış. 1951 yılında Ömer Sabancı tarafından satın alınan köşk, aynı yıl Fransız heykeltıraş Louis Doumas yapımı at heykeliyle zenginleştirilmiş. Köşkün önündeki bir diğer at heykeli ise Sultanahmet Meydanı’ndan alınarak Venedik’teki San Marco Bazilikası’nın dış cephesine yerleştirilen dört attan birinin döküm hali.

1998 yılında Sabancı Üniversitesi’ne müzeleştirilmek için tahsis devredilen müze, 2002 yılında ziyarete açılmış. Mutlaka uğramanız gerektiğini düşündüğümüz müzenin süreli ve sürekli koleksiyonları bulunan müzede, etkinlikler ve eğitimler de yapılıyor. Hem geleneksel hem modern eserleri bünyesinde barındıran müzeyi pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 18.00’a kadar, çarşamba günleri de 20.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda müzenin eşsiz atmosferi içinde bulunan MSA’nın restoranında da keyfinizi katlayabilirsiniz!

sakipsabancimuzesi.org/tr

Rahmi Koç Müzesi | Beyoğlu

Fotoğraf: istanbulktb.gov.tr

1994 yılında ziyarete açılan müze, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtinde yer alıyor. 27 bin metrekarelik alanda toplam yedi bölümden oluşan müzenin bölümleri şöyle: Atatürk Bölümü, Bilimsel Aletler, Demir Yolu Ulaşımı, Denizcilik, Fenerbahçe Vapuru, Havacılık, İletişim Araçları, Kara Yolu Ulaşımı, Makineler, Modeller ve Oyuncaklar, Özel Koleksiyonlar ve Yaşayan Geçmiş. Yani müzede neler var neler! Birbirinden güzel klasik arabalar, uçaklar, vapur ve hatta denizaltının bile olduğu müzeyi hafta içi pazartesi günleri hariç 09.30’dan 18.00’a kadar, hafta sonu ise cumartesi günleri 18.00’a, pazar günleri 19.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Bizce bu deneyimi yaşamak için daha fazla beklemeyin!

rmk-museum.org.tr/

Pera Müzesi | Beyoğlu

Fotoğraf: peramuzesi.org.tr

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın kurduğu özel bir müze olan Pera Müzesi, 2005 yılında nitelikli ve geniş bir kültür sanat hizmeti vermek amacıyla Tepebaşı’ndaki yerinde açılıyor. Oryantalist Resim, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri, Kütahya Çini ve Seramikleri koleksiyonlarını bünyesinde barındıran müze aynı zamanda geçtiğimiz aylarda 16.İstanbul Bienali’ne de ev sahipliği de yapmıştı. Müzenin bizce en önemli detaylarından biri ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa terbiyecisi tablosunun da müzede yer alıyor olması. Süreli eserleri arasında Rembrandt, Pablo Picasso, Frida Kahlo gibi sanatın önemli isimlerini sanatseverlerle buluşturan müzeyi pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 19.00’a kadar, pazar günleri de 12.00’dan 18.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

peramuzesi.org.tr/

Aşiyan Müzesi | Bebek

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @aysenurugurcan on

Ünlü şair Tevfik Fikret’in evi olan Aşiyan Müzesi, şairi ve zevklerini tanımak isteyenlerin uğraması gereken bir müze ev. 1906′da Rumeli Hisarı sırtlarında yaptırılan, Göksu’nun tam karşısından Boğaz’ın seyredilebildiği bu ev; şairin planlarını kendisinin çizdiği ve Farsça “yuva” anlamına gelen “Aşiyan” ismini kendisinin verdiği bir villadır. Tevfik Fikret’in ölümünün ardından 1945′te “Aşiyan Edebiyat-ı Cedide Müzesi” adıyla açılan müzede yalnızca Tevfik Fikret’in değil, Tanzimat Edebiyatı ve Edebiyat-ı Cedide döneminin önemli sanatçılarının eşyaları ve yaşamlarına dair belgeler sergileniyor. Türk edebiyatı ile ilgilenenler kadar Boğaz manzarasını izlemekten keyif alanların da bir an önce keşfetmesi gereken bir yer Aşiyan.

Doğançay Müzesi | Beyoğlu

Türk modern resim sanatının en önemli isimlerinden Burhan Doğançay’ın eserlerinin sergilendiği Doğançay Müzesi de keşfedilmeyi bekleyen İstanbul müzeleri arasında! Müze, 2004′ten bu yana Beyoğlu’ndaki 150 yıllık beş katlı tarihi bir binada bulunuyor. Kent duvarlarının özel bir anlamı olduğuna inanan ve eserlerinde sosyal, siyasal ve ekonomik bir kaynak olan kent duvarlarını sıklıkla kullanan sanatçıyı İstanbul Modern’de gerçekleşen “Kent Duvarlarının Yarım Yüzyılı” başlıklı retrospektif sergisinden kısa bir süre sonra, 2013 Ocak’ında kaybetmiştik. Doğançay Müzesi, Burhan Doğançay’ın yanı sıra babası Adil Doğançay’ın eserlerine de yer veriyor.

dogancaymuseum.org/

İlginizi çekebilir: Bahar Altay’dan Avrupa’daki Çağdaş Sanat Müzeleri

İstanbul Fotoğraf Müzesi | Kadırga

İstanbul’un fotoğrafa adanmış ilk müzesi olma özelliği taşıyan Kadırga, Fatih’teki İstanbul Fotoğraf Müzesi, 19 Kasım 2011′de açıldı. Türk fotoğrafını desteklemek ve dünyadaki yerini almasına katkıda bulunmayı amaçlayan müzenin kalıcı koleksiyonunda Çetin Nuhoğlu Koleksiyonu ve Banu Vargı Tümay Koleksiyonu’ndan fotoğraflar sergileniyor; bunun yanı sıra süreli sergiler de gerçekleşiyor.

istanbulfotografmuzesi.com/

İlginizi çekebilir: Tülin Erdem’in “Kadırga’da Fotoğrafın Evi” 

İstanbul Oyuncak Müzesi| Göztepe

 

View this post on Instagram

 

A post shared by İstanbul Oyuncak Müzesi (@istanbuloyuncakmuzesi) on

Şair ve yazar Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700′lerden günümüze oyuncak tarihinin örneklerini sergiliyor. Göztepe, Kadıköy’deki tarihi bir köşkte yer alan müze, Sunay Akın’ın 1990′dan başlayarak birçok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın alınan oyuncaklardan meydana gelen geniş bir koleksiyona sahip. Müzenin dekor ve sergi tasarımının ardında da sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan’ın imzası bulunuyor.

istanbuloyuncakmuzesi.com/

Osmanlı Bankası Müzesi | Galata

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MiMAR HANIM (@mimar.hnm) on

Türkiye’de özel bir banka tarafından kurulmuş ilk müze olan Osmanlı Bankası Müzesi, 2002′de hayata geçmişti ve şu anda halen SALT Galata’nın içerisinde yer alıyor. İçerdiği nesne ve belgelerle siyasal, ekonomik ve toplumsal yaşama ışık tutan müze, özellikle Osmanlı ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Osmanlı Bankası’nın geçmişine dair önemli bilgiler veriyor. Tüm bunlar sizin için sıkıcı dahi olsa, kim 19. yüzyıldan kalma dev bir kasanın içinde dolaşmak istemez ki?

obmuze.com/

Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi | Maslak

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elgiz Museum Istanbul (@elgizmuseum) on

Her ne kadar İstanbul’da modern sanat müzesi dendiğinde birçoğumuzun aklına İstanbul Modern geliyor olsa da, Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi Maslak’taki gökdelenlerin arasında yer alan ve inşaat döneminden itibaren bir müze olarak tasarlanan Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi. 2001 yılında kurulan müze, süreli sergilerinin yanı sıra Sol LeWitt’ten Cindey Sherman’a, Azade Köker’den Ergin Çavuşoğlu’na birçok yerli ve yabancı çağdaş sanatçının eserlerinden oluşan Elgiz Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na da ev sahipliği yapıyor. 23 Ağustos’a kadar müzenin terasında, bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Teras Sergileri <40″ı yani 40 yaşın altındaki heykeltıraşların eserlerine yer veren sergiyi ziyaret edebilirsiniz.

proje4l.org/

Rezan Has Müzesi | Cibali

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rezan Has Müzesi (@rezanhasmuseum) on

2007′nin Mayıs ayında 11. Uluslararası Doğu Halı Konferansı ile açılan Rezan Has Müzesi’nde 9000 yıl öncesine uzanan geniş bir arkeolojik eser koleksiyonu sergileniyor. 2009 yılında Cibali Tütün Fabrikası’na ait belge ve objeleri de bünyesine katan müzede ayrıca süreli sergiler de düzenleniyor.

rhm.org.tr/

Sadberk Hanım Müzesi | Sarıyer

 

View this post on Instagram

 

A post shared by VKV Sadberk Hanım Müzesi (@sadberkhanimmuzesi) on

1980 yılında, Sarıyer’deki Azaryan Yalısı’nda açılan ve Türkiye’nin ilk özel müzesi olma özelliği taşıyan Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi, adını Vehbi Koç’un eşi Sadberk Koç’tan alıyor. Sadberk Koç’un kişisel koleksiyonda yer alan geleneksel kıyafet, işleme, gümüş, porselen gibi eserlerin bulunduğu müze koleksiyonu, ayrıca Türkiye’nin büyük koleksiyonerlerinden Hüseyin Kocabaş’ın koleksiyonun eklenmesiyle de yıllar içinde genişlemiş durumda. 18 bini aşkın eserin sergilendiği müzede MÖ 6000 yıllarından Bizans dönemine uzanan arkeolojik eserleri, Osmanlı ağırlıklı İslam eserlerini ve Osmanlı ağırlıklı etnografik eserleri görebilirsiniz.

sadberkhanimmuzesi.org.tr/

Sait Faik Abasıyanık Müzesi | Burgazada

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

T I M E T O G O (@timetogo.blog)’in paylaştığı bir gönderi ()

Türk edebiyatının en değerli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’daki evi, 1959′dan bu yana bir müze ev olarak ziyarete açık. 2009-2013 yılları arasında uzun bir restorasyon ve konservasyon çalışması nedeniyle kapalı olan müze, 11 Mayıs 2013′te yeniden açılmış ve okurlarının Sait Faik ile buluşturmaya kaldığı yerden devam etmeye başlamıştı. Müzede yazarın yaşamına tanıklık etmiş eşyalar, fotoğraflar, mektuplar, kartpostallar ve eserlerine konu olan hatıralara dair birçok belge sergileniyor.

saitfaikmuzesi.org/

İlginizi çekebilir: Şeyma Kenkül’den “Burgazada’da Sait Faik Müzesi ve Four Letter Coffee”

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi | Galatasaray

1996′da Türker İnanoğlu tarafından kurulan “Türker İnanoğlu Vakfı”nın (TÜRVAK) çatısı altındaki TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, 2001′de Kavacık’ta kurulmuş, 2010′da Beyoğlu’ndaki binasına taşınmış. Müze, Türk sinemasının 100 yıllık tarihine dair belge, bilgi, fotoğraf, afiş, cihaz ve filmler ile Türk tiyatrosunun 260 yıllık tarihine dair kostüm, dekor ve belgelerin sergilendiği iki büyük alan, sinema ve tiyatroya adanmış bir kitaplık ve bir eğitim merkezinden oluşuyor. Müzenin etkinlik programı yıl boyunca süreli sergiler ve film gösterimleri ile dolu oluyor.

http://www.turvak.com/

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den “Beyoğlu Yeniden: Loksandra Coffee ve Türvak Sinema-Tiyatro Müzesi”

Az Bilinen İstanbul Müzeleri

Adalar Müzesi | Büyükada

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @baharnazli on

Özellikle yaz aylarında dolup taşan Adalar Müzesi‘nde, İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesinin yer aldığını biliyor muydunuz? Adaların oluşumundan günümüze kadar olan hikayesini yüzlerce obje, binlerce Türkçe ve Osmanlıca belge ve fotoğraf, film ve sözlü tarih kayıtlarıyla anlatan Adalar Müzesi, Büyükada’da yer alıyor.  Sürekli güncellenen sergileri ve farklı projeleriyle de ilgi çekici hale gelen bu müzeyi, bir sonraki ada kaçamağınıza dahil etmeyi unutmayın!

adalarmuzesi.org/

Adam Mickiewicz Müzesi | Beyoğlu

Az bilinen İstanbul müzeleri arasında Beyoğlu’nda, Tatlı Badem Sokak No:23’de yer alan ve adını Polonya’nın en büyük şairlerinden Adam Mickiewicz’den alan Adam Mickiewicz Müzesi de var. 1800’lerin başında Polonya’daki ayaklanmaların bir sonucu olarak İstanbul’a gelen ve bir kısmının Polonezköy’ü kurduğu Polonyalı göçmenlerden olan Mickiewicz, yaşamının son yıllarını üç katlı ve her katında iki odası bulunan bu evde geçirmiş. Kırım Savaşı sırasında Polonyalıların toplanıp hararetli konuşmalar yaptıkları bu ev, 1955’te Polonya Kültür ve Sanat Bakanlığı işbirliğiyle bir müzeye dönüştürülmüş. Şairin yaşamı ile ilgili belgelerin yanı sıra döneme ait fotoğrafların ve Polonya özgürlük mücadelesine dair belgelerin yer aldığı müzenin bodrum katında ise şairin Krakow’daki mezarının sembolik bir kopyası yer alıyor.

Saray Koleksiyonları Müzesi | Beşiktaş

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anis Aoucheta (@iamaoucheta) on

TBMM Milli Saraylar İdaresi’ne bağlı olan Saray Koleksiyonları Müzesi, Dolmabahçe Sarayı’nın depolarında tutulan ve ziyarete açık olmayan eserlerin ziyaretçilerle buluşmasını amaçlıyor. Bu nedenle de bir diğer adı, Depo Müze. Müzenin koleksiyonunda Dolmabahçe Sarayı başta olmak üzere Milli Saraylar envanteri içinde yer alan ve Osmanlı saraylarında gündelik yaşamda kullanılmış objeler yer alıyor. Bunlar arasında oyuncaklar da var porselenler de, gramofonlar da var, kilimler de… Depo Müze, Beşiktaş iskelesinin yanı başında, Resim Heykel Müzesi ve Deniz Müzesi arasında, oldukça merkezi bir konumda yer alıyor.

Galata Mevlevihanesi Müzesi | Beyoğlu

istanbul muzeler - galata mevlevihanesi

Beyoğlu’ndaki en önemli Osmanlı eserlerinden olan Galata Mevlevihanesi, Galipdede Tekkesi ya da Kulekapısı Mevlevihanesi isimleriyle de anılıyor. Çeşitli türbeler, bir semahane, derviş odaları ve mahfillerden oluşan Mevlevihane, 2011 yılında yeniden düzenlenerek bir müze olarak ziyarete açıldı. Müzede her pazar saat 17:00’de ve her ayın ikinci salı günü 13.30’da rezervasyonla sema gösterileri izlemeniz mümkün.

galatamevlevihanesimuzesi.gov.tr/

Masumiyet Müzesi | Beyoğlu

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Masumiyet Müzesi (@themuseumofinnocence) on

Adını Orhan Pamuk’un aynı adlı romanından alan bu müzeyi Gülfem Karcı theMagger’da şöyle anlatmıştı: “Masumiyet Müzesi konsepti ile ilgili en çok sevdiğim şey zaten kitabın ve müzenin Orhan Pamuk tarafından en başından beri birlikte kurgulanmış olması. Orhan Pamuk’un 15 yıllık titiz çalışmasının ve her şeyden öte üstün hayalgücünün ürünü, hatta sergilenen vitrinlerin konseptini bile kendi elleri ile çizdiği bu müze; Kemal’in Füsun’a olan aşkını kitabın 83 bölümünün her birine adanmış, insanı son derece yakalayan eşya bütünlerinin sergilendiği ruhani bir yer.”

masumiyetmuzesi.com/

İlginizi çekebilir: Gülfem Karcı’dan “Masumiyet Müzesi”

Mübadele Müzesi | Çatalca

istanbul muzeler - mubadele muzesi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü’nün çalışmalarından biri olarak açılan bu müze Çatalca’da yer alıyor. Müze, Kurtuluş Savaşı’nın ardından imzalanan Lozan Anlaşması’na göre mübadeleye tabi tutulan Türk ve Yunan vatanadaşlarının çocukları ve torunları arasında bir bağ kurmayı ve onların geçmişini hatırlamasını amaçlıyor. Giyim eşyalarından mutfak aletlerine, yazılı belgelerden fotoğraflara birçok tarihi eşya ve belgenin yer aldığı müzeyi ziyaret etmişken Çatalca’daki ormanlarda temiz hava alabilirsiniz!

Türkiye İş Bankası Müzesi | Fatih

istanbul muzeler - is bankasi muzesi

Türkiye İş Bankası’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bankası olduğunu biliyor muydunuz? Eminönü’ndeki Yenicamli Şubesi’nde 2007 yılında kapılarını açan Türkiye İş Bankası Müzesi; ülkenin bankacılık tarihini, 1900’lerden günümüze bankacılık teknolojilerinin nasıl değiştiğini ve geliştiğini belgelerle, teknolojik araç ve gereçlerle gözler önüne seriyor. Ayrıca müze bu bilgileri özel atölye çalışmaları aracılığıyla uygulamalı olarak miniklere de anlatmayı amaçlıyor. Bankanın uzun yıllar en büyük şubelerinden biri olarak hizmet veren müzede, binanın eski bir banka şubesi olmasının en büyük avantajı, gizemli kasalarının içerisinde dolaşabiliyor olmanız!

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi | Sarıyer

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ural Ataman Otomobil Müzesi (@uralatamanmuseum) on

Bir klasik otomobil tutkunuysanız, gözlerinizin bayram etmesi için Küba’ya kadar gitmenize gerek yok! 2000 yılından beri Tarabya’da bulunan bu otomobil müzesi, 1920-1970 arası döneme ait 60’tan fazla otomobilin sergilendiği bir müze. Müzede dönemi yansıtan aksesuar ve otomobil parçalarının da bulunduğu koleksiyonun yanı sıra bir kütüphanesi, bar ve minik bir klasik otomobil yarış pisti de bulunuyor. Bir gününüzü İstanbul müzeleri arasında çok sayıda insan tarafından bilinmeyen bu müzeyi keşfetmeye ayırabilirsiniz!

atamanmuseum.com/

Baltalimanı Japon Bahçesi | Sarıyer

istanbul muzeler - japon bahcesi

2003 yılında Japonya ve Türkiye işbirliğiyle kurulmuş olan Baltalimanı Japon Bahçesi; 6100 metrekarelik alana kurulu bir bahçeye, Japon bahçeleri gibi dekore edilmiş bir çay odasına, çardak, şelale, gölet ve patikalara sahip. Ayrıca burası huzur veren, yemyeşil peyzajıyla da muhteşem manzaralar vadediyor. Yazları 07:00-19:30, kışları 07:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezilebilen bahçeye kadar gitmişken; Emirgan’da Boğaz havası alabilir, Sakıp Sabancı Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz!

japonbahcesi.com/

İstanbul müzeleri sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyorum :)

İlginizi çekebilir: “İstanbul’da Sizi Turist Gibi Hissettirecek 10 Yer”

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Sıralamadaki bir sonraki müzeye geçtiğim her seferinde “hadi bu sefer yazacak olanı gezmiş olayım” dedim ama maalesef sonunda 3/10 luk skora razı geldim, gerçekten harika bir liste olmuş yaz bitmeden hepsini gezmeye ant içtim!