Konumu ve tarihi sayesinde medeniyetlerin olduğu kadar farklı mutfakların da kesişim noktası olan mutfağımızda Ege’den Orta Doğu’ya, Akdeniz’den Karadeniz’e sınırsız lezzeti bulmak mümkün. İşte İstanbul’da bu sınırsızlığı keşfedebileceğiniz, sıradan bir öğle yemeğini lezzet fırtınasına çevirebileceğiniz yöresel lokantalardan bazıları…

Üsküdar’dan Beyoğlu’na, Tarihi Yarımada’dan Kadıköy’e, her İstanbullunun bilmesi ve uğraması, İstanbul’u ziyaret eden herkesin de İstanbullular tarafından sürüklenmesi gerektiğini düşündüğümüz 10 mekanı bir araya getirdik:

İstanbul’un En İyi Yöresel Lokantaları

Fotoğraf: bankalarlokantasi.com

Bankalar Lokantası | Karaköy

Adını yanıbaşındaki Bankalar Caddesi’nden alan Tarihi Bankalar Lokantası, 1947 yılında Ermeni asıllı Gasper Yazıcı tarafından kurulmuş, 1987’den beri ise eski çalışanlarından biri olan Hacı Recep Karacan tarafından işletiliyor. Her gün değişen menüsünde çorba ve haşlamalar, zeytinyağlılar, salçalı yemekler ve et yemekleri ve ızgara çeşitleri bulunuyor. Karnınızı doyurmakla kalmayacağınız Bankalar Lokantası, bir yandan da içinde bulunduğu tarihi binanın güzelliğiyle karşılıyor sizi. Unutmadan, menüde Ermeni mutfağının izlerine de rastlamak mümkün; sütlü bir tatlı olan havidz, bunlardan biri.

Adres: Perşembe Pazarı Cad. No:6 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

 

Fotoğraf: gezelimgorelimbilelim.com

Çiya Sofrası | Kadıköy

Kadıköy çarşısındaki Çiya Sofrası Güneydoğu Anadolu, Mezopotamya, Osmanlı, Balkan ve Kafkas mutfaklarından seçenekler sunuyor. Kapıdan girer girmez sizi karşılayan tezgahta onlarca tencere dolusu günlük ve mevsimsel olarak değişen, çoğunun adını ilk kez duyacağınız leziz yemek, çorba ve pilav, diğer yanda ise salata ve meze çeşitleriyle dolu bir bar… Vişneli Köfte, Kuru Patlıcan, Enginar ya da Ayva dolması, Analı Kızlı, Falafel, Borani gibi yemeklerden azar azar tatmalı, finali zahter çayının eşlik edeceği Kabak Tatlısı, Ceviz Tatlısı ya da baklava çeşitleriyle yapmalısınız.

Adres: Caferağa Mah. Güneşli Bahçe Sok. No:43 Kadıköy / İstanbul

 

Fotoğraf: fasuli.com.tr

Fasuli | Karaköy 

Tophane Çeşmesi’nin sokağındaki mekanları dışında Çapa, Cerrahpaşa, Sirkeci ve Vatan Caddesi şubeleri de bulunan Fasuli, bir Karadeniz lokantası. Karalahana sarma gibi Karadeniz lezzetleri ve çorbaları bir yana, asıl uzman olduğu konu ise kuru fasulye. Meşhur Akif Usta’nın dünyaca ünlü kuru fasulyesinin sırrı, bol tereyağı. Kuru fasulye, pilav, yoğurt ve turşu sipariş ettikten sonra hâlâ bir şey yiyecek gücünüz kaldıysa enfes tatlıların da tadına bakmayı unutmayın.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kılıç Ali Paşa Cad. No:6 Tophane, Beyoğlu / İstanbul

 

Fotoğraf: yemek.com

Fıccın | Beyoğlu

Fıccın, kıymalı böreğe benzeyen bir Çerkes yemeği, zira burası da Çerkes ve Kafkas mutfağının eşsiz örneklerini sunan bir mekan. Kallavi sokaktaki Fıccın’ın lezzet girdabına kapılmış birkaç farklı dükkandaki masalarda oturup, günlük olarak değişen menüden seçim yapmak biraz zor olabilir. Tülen çorbası, Çerkes tavuğu, Çerkes mantısı ve haşhaşlı revani Fıccın’ın alametifarikaları, lezzetli günlük sebze yemekleri ve zeytinyağlıları da öğle menüleri için ideal.

Adres: İstiklal Mah. Kallavi Sok. No:13 Beyoğlu / İstanbul

 

Fotoğraf: haciabdullah.com.tr

Hacı Abdullah Lokantası | Beyoğlu

Tarihi 1888’e uzanan bu köklü Beyoğlu lokantası, sadece çeşit çeşit ev yemeğiyle değil, şıklığıyla da göz kamaştıranlardan. Magger Beril Sarıca’nın dediği gibi, “içerisi hiç karnıyarık yiyecekmişsiniz gibi değil“! Hacı Abdullah Lokantası’nın menüsünde karnıyarık dışında aklınıza gelebilecek birçok geleneksel tat var tabii ki: türlüden dolma çeşitlerine, kuzu tandırdan beğendili kebaba… Eğer karar vermekte zorlanıyorsanız -ki zorlanacaksınız- 3 farklı çeşit seçebileceğiniz Özel Hacı Abdullah Tabağı ya da 4 farklı çeşit seçebileceğiniz Karışık Zeytinyağlı Tabağı doğru tercih olabilir.

Adres: Hüseyinağa Mah. Atıf Yılmaz Cad. No:9A Beyoğlu / İstanbul

İlginizi çekebilir: “Beyoğlu’nda Bir Saraylı: Hacı Abdullah Lokantası” 

 

Fotoğraf: theguideistanbul.com

Hayvore | Beyoğlu

Hayvore, Lazca’da “Ben buradayım.” anlamına geliyormuş, burası da Karadeniz mutfağı dendiğinde akla gelen tüm yemeklerin ‘burada’ olduğu bir mekan gerçekten. Öncelikle, tabii ki hamsi: Hamsi tava, hamsi mücver, hamsili pilav, hamsili kaygana… Menüde ayrıca karalahana çorbası, Akçaaabat köftesi, Çayeli kuru fasülyesi ve karalahana sarması gibi yöresel lezzetler mevcut. Aynı zamanda birçok ev yemeği çeşidini de bulabileceğiniz Havyore’de tatlı olarak da Hayvore Bohçası, Giresun Ezmesi ya da Laz Böreği gibi tatlarla tanışabilirsiniz. Yemeğinizin yanında masaya gelen mısır ekmeği bile tek başına buraya gelmek için bir sebep olabilir.

Adres: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Sok. No:4 Beyoğlu / İstanbul

 

Fotoğraf: hunkarlokantasi.com

Hünkar Lokantası | Nişantaşı

1950 yılında Fatih’te hizmet vermeye başlayan ve o günden beri saray mutfağının en güzel lezzetlerini konuklarına sunuyor. Hünkar’ın en büyük lezzeti, adı üzerinde, Hünkar Beğendi. Kuzu tandır veya dana tas kebabı da öne çıkan ana yemekler arasında. Bunlar dışında çorba çeşitlerinden (İstanbul’un en iyilerinden olduğu söylenen) kelle-paça çorbası, puf böreği ve mantı gibi hamurişleri ve çeşit çeşit mezelerdeb, sebze yemeklerinden de birkaç çeşit tatmanız şart. Kaymaklı ekmek kadayıfı ve irmik helvasının da Hünkar’ın tatlıları arasında en sevilenlerden olduğunu ekleyelim. Hünkar Lokantası’nın birer şubesi de Etiler’de ve Bodrum’da bulunuyor.

Adres: Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 21 Nişantaşı, Şişli / İstanbul

 

Fotoğraf: poycafe.wordpress.com

Kanaat Lokantası | Üsküdar

Üsküdar Meydanı’ndaki merkezi konumuyla Kanaat Lokantası, Anadolu yakasının köklü lokantalarından biri. Kanaat Lokantası’nın uzmanlaştığı konu, saray ve İstanbul mutfağı. Şehriyeli tavuktan işkembeye çorba çeşitleri, beğendili kebaptan arnavut ciğerine, kuzu tandırdan enginar dolmasına onlarca yemek seçeneğini bulabileceğiniz günlük yemekleri dışında döneri de mutlaka denenmeli.

Adres: Sultantepe Mah. Selmani Pak Cad. No:9 Üsküdar / İstanbul

 

Fotoğraf: facebook.com/klemuri

Klemuri Lokanta | Taksim

Klemuri bir Karadeniz lokantası olsa da, bununla sınırlı değil. Yüksek tavanlı, kendinizi evinizde hissedeceğiniz Klemuri’nin menüsünde turşu kavurma, muhlama, pazı sarma gibi bilinen yemeklerin yanında kolay kolay bir lokantada bulamayacağınız yeşil domates diblesi, balkabaklı pilav gibi Karadeniz spesiyalitelerini de bulabilirsiniz. Bunlarla birlikte, Klemuri’nin mutfağı muhammara, zeytin piyazı, silor, tepsi oruk gibi farklı coğrafyalardan lezzetleri tadabileceğiniz ender mutfaklardan.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sok. No:2 Beyoğlu / İstanbul

 

Fotoğraf: konyalilokantasi.com

Konyalı Lokantası | Sultanahmet 

Konyalı Lokantası, saray mutfağının eşsiz lezzetlerini gerçekten de bir sarayda sunuyor! 1969 yılından beri Topkapı Sarayı’nın İstanbul Boğazı’na bakan terasında hizmet veren Konyalı, Osmanlı – Türk mutfağından lezzetli seçeneklerin yanında özel tarifli Osmanlı saray şerbetini de tadabileceğiniz bir mekan. Menüde öne çıkan ana yemekler arasında tas kebabı incik kebabı, Konyalı kebabı, kuzu dolması, beğendili kebap ve islim kebabı var, tabii bir de şehrin en güzel İstanbul Boğazı manzarası…

Adres: Topkapı Sarayı Müzesi, Sultanhamet, Fatih / İstanbul

İlginizi çekebilir: Her İstanbullu’nun Bilmesi ve Uğraması Gereken 10 Restoran 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN