Farklı mutfakları denemeyi çok severim, ama benim için Türk mutfağının yeri ayrıdır her zaman. Mutfağımız, konumu ve tarihi sayesinde medeniyetlerin olduğu kadar farklı mutfakların da kesişim noktası ve Ege’den Orta Doğu’ya, Akdeniz’den Karadeniz’e sınırsız lezzete sahip. İşte İstanbul’da bu sınırsızlığı keşfedebileceğiniz, sıradan bir öğle yemeğini lezzet fırtınasına çevirebileceğiniz yöresel lokantalardan en sevdiklerim!

Üsküdar’dan Beyoğlu’na, Tarihi Yarımada’dan Kadıköy’e, her İstanbullunun bilmesi ve uğraması, İstanbul’u ziyaret eden herkesin de İstanbullular tarafından sürüklenmesi gerektiğini düşündüğüm 10 yöresel lokanta:

İstanbul’un En İyi Yöresel Yemekleri Burada!

Bankalar Lokantası | Karaköy

Fotoğraf: bankalarlokantasi.com

İstanbul’un yöresel yemekleri dendi mi aklıma ilk gelen yerlerden biri Tarihi Bankalar Lokantası! Adını yanıbaşındaki Bankalar Caddesi’nden alan lokanta, 1947 yılında Ermeni asıllı Gasper Yazıcı tarafından kurulmuş, 1987’den beri ise eski çalışanlarından biri olan Hacı Recep Karacan tarafından işletiliyor. Her gün değişen menüsünde çorba ve haşlamalar, zeytinyağlılar, salçalı yemekler, et yemekleri ve ızgara çeşitleri var. Burada yalnızca karnımı doyurmakla kalmıyor, bir yandan da içinde bulunduğu tarihi binanın güzelliğiyle büyüleniyorum. Unutmadan, menüde Ermeni mutfağının izlerine de rastlamak mümkün; sütlü bir tatlı olan havidz, bunlardan biri!

Adres: Perşembe Pazarı Cad. No:6 Karaköy, Beyoğlu / İstanbul

bankalarlokantasi.com/

Çiya Sofrası | Kadıköy

Fotoğraf: gezelimgorelimbilelim.com

Kadıköy çarşısındaki Çiya Sofrası ‘nda Güneydoğu Anadolu, Mezopotamya, Osmanlı, Balkan ve Kafkas mutfaklarından seçenekler bulmak mümkün. Kapıdan girer girmez sizi karşılayan tezgahta onlarca tencere dolusu, günlük ve mevsimsel olarak değişen, çoğunun adını ilk kez duyacağınız leziz yemek, çorba ve pilav; diğer yanda ise salata ve meze çeşitleriyle dolu bir bar göreceksiniz. Vişneli Köfte, Kuru Patlıcan, Enginar ya da Ayva dolması, Analı Kızlı, Falafel, Borani gibi yemeklerden azar azar tatmalı, finali zahter çayının eşlik edeceği Kabak Tatlısı, Ceviz Tatlısı ya da baklava çeşitleriyle yapmalısınız, benden söylemesi!

Adres: Caferağa Mah. Güneşli Bahçe Sok. No:43 Kadıköy / İstanbul

ciya.com.tr/

Fasuli | Karaköy 

Fotoğraf: fasuli.com.tr

Tophane Çeşmesi’nin sokağındaki mekanı dışında Çapa, Cerrahpaşa, Sirkeci ve Vatan Caddesi şubeleri de bulunan Fasuli, bir Karadeniz lokantası. Karalahana sarma gibi Karadeniz lezzetleri ve çorbaları bir yana, asıl uzman olduğu konu ise kuru fasulye. Meşhur Akif Usta’nın dünyaca ünlü kuru fasulyesinin sırrı, bol tereyağıymış! Kuru fasulye, pilav, yoğurt ve turşu sipariş ettikten sonra hâlâ bir şey yiyecek gücünüz kaldıysa enfes tatlıların da tadına bakmayı unutmayın.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Kılıç Ali Paşa Cad. No:6 Tophane, Beyoğlu / İstanbul

fasuli.com.tr/

Fıccın | Beyoğlu

Fotoğraf: yemek.com

Fıccın, kıymalı böreğe benzeyen, tadına bayıldığım bir Çerkes yemeği! Burası da Çerkes ve Kafkas mutfağının eşsiz örneklerini sunan bir mekan. Kallavi sokaktaki Fıccın’ın lezzet girdabına kapılmış birkaç farklı dükkandaki masalarda oturup, günlük olarak değişen menüden seçim yapmak biraz zor olabilir. Tülen çorbası, Çerkes tavuğu, Çerkes mantısı ve haşhaşlı revani Fıccın’ın alametifarikaları, lezzetli günlük sebze yemekleri ve zeytinyağlıları da öğle menüleri için ideal.

Adres: İstiklal Mah. Kallavi Sok. No:13 Beyoğlu / İstanbul

ficcin.com/

Hacı Abdullah Lokantası | Beyoğlu

Fotoğraf: haciabdullah.com.tr

Tarihi 1888’e uzanan bu köklü Beyoğlu lokantası, sadece çeşit çeşit ev yemeğiyle değil, şıklığıyla da göz kamaştıranlardan. İçeriye girdiğinizde hiç karnıyarık yiyecekmişsiniz gibi hissetmiyorsunuz! Hacı Abdullah Lokantası‘nın menüsünde karnıyarık dışında aklınıza gelebilecek birçok geleneksel tat var tabii ki: türlüden dolma çeşitlerine, kuzu tandırdan beğendili kebaba… Eğer karar vermekte zorlanıyorsanız -ki bence zorlanacaksınız- üç farklı çeşit seçebileceğiniz Özel Hacı Abdullah Tabağı ya da dört farklı çeşit seçebileceğiniz Karışık Zeytinyağlı Tabağı doğru tercih olabilir.

Adres: Hüseyinağa Mah. Atıf Yılmaz Cad. No:9A Beyoğlu / İstanbul

haciabdullah.com.tr/

Hayvore | Beyoğlu

Fotoğraf: theguideistanbul.com

Hayvore, Lazca’da “Ben buradayım.” anlamına geliyormuş, burası da Karadeniz mutfağı dendiğinde en azından benım aklıma gelen tüm yemeklerin bulunduğu bir mekan gerçekten. Öncelikle, tabii ki hamsi: Hamsi tava, hamsi mücver, hamsili pilav, hamsili kaygana… Menüde ayrıca karalahana çorbası, Akçaaabat köftesi, Çayeli kuru fasülyesi ve karalahana sarması gibi yöresel lezzetler mevcut. Aynı zamanda birçok ev yemeği çeşidini de bulabileceğiniz Havyore’de tatlı olarak da Hayvore Bohçası, Giresun Ezmesi ya da Laz Böreği gibi tatlarla tanışabilirsiniz. Yemeğin yanında masaya gelen mısır ekmeği bile, benim için tek başına buraya gelmek için bir sebep diyebilirim!

Adres: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Sok. No:4 Beyoğlu / İstanbul

hayvore.com.tr/

Hünkar Lokantası | Nişantaşı

Fotoğraf: hunkarlokantasi.com

Hünkar, 1950 yılında Fatih’te hizmet vermeye başlamış ve o günden beri saray mutfağının en güzel lezzetlerini burada bulmak mümkün. Hünkar’ın en büyük lezzeti, adı üzerinde, Hünkar Beğendi! Kuzu tandır veya dana tas kebabı da öne çıkan ana yemekleri arasında. Bunlar dışında çorba çeşitlerinden (İstanbul’un en iyilerinden olduğu söylenen) kelle-paça çorbası, puf böreği ve mantı gibi hamurişleri ve çeşit çeşit mezelerden, sebze yemeklerinden birkaç çeşit tatmanız şart. Kaymaklı ekmek kadayıfı ve irmik helvasının da Hünkar’ın tatlıları arasında en sevilenlerden olduğunu ekleyeyim.

Adres: Harbiye Mah. Mim Kemal Öke Cad. No: 21 Nişantaşı, Şişli / İstanbul

hunkarlokantasi.com/

Kanaat Lokantası | Üsküdar

Fotoğraf: poycafe.wordpress.com

Anadolu Yakası’nda bulunan köklü restoranlardan Kanaat Lokantası, Üsküdar Meydanı’ndaki merkezi konumu nedeniyle de tercih ettiğim bir yer. Kanaat Lokantası’nın uzmanlaştığı konu, saray ve İstanbul mutfağı. Şehriyeli tavuktan işkembeye, beğendili kebaptan arnavut ciğerine, kuzu tandırdan enginar dolmasına onlarca yemek seçeneğini bulabilirsiniz burada! Özellikle dönerini mutlaka deneyin, pişman olmayacaksınız. 

Adres: Sultantepe Mah. Selmani Pak Cad. No:9 Üsküdar / İstanbul

Klemuri Lokanta | Taksim

Fotoğraf: facebook.com/klemuri

Klemuri bir Karadeniz lokantası olsa da, bununla sınırlı değil. Yüksek tavanlı, her seferinde bana evimdeymiş hissi veren Klemuri’nin menüsünde turşu kavurma, muhlama, pazı sarma gibi bilinen yemeklerin yanında kolay kolay bir lokantada bulamayacağınız yeşil domates diblesi, balkabaklı pilav gibi Karadeniz spesiyaliteleri de var. Bunlarla birlikte, Klemuri’nin mutfağı muhammara, zeytin piyazı, silor, tepsi oruk gibi farklı coğrafyalardan lezzetleri tadabileceğiniz ender mutfaklardan.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. Tel Sok. No:2 Beyoğlu / İstanbul

klemuri.com/

Konyalı Lokantası | Sultanahmet 

Fotoğraf: konyalilokantasi.com

Saray mutfağının eşsiz lezzetlerini gerçekten de bir sarayda sunan bir mekan önerisiyle karşınızdayım: Konyalı Lokantası! 1969 yılından beri Topkapı Sarayı’nın İstanbul Boğazı’na bakan terasında hizmet veren Konyalı, Osmanlı – Türk mutfağından lezzetli seçeneklerin yanında özel tarifli Osmanlı saray şerbetini de tadabileceğiniz bir mekan. Menüde öne çıkan yemekler arasında tas kebabı, incik kebabı, Konyalı kebabı, kuzu dolması, beğendili kebap ve islim kebabı var, tabii bir de şehrin en güzel İstanbul Boğazı manzarası!

Adres: Topkapı Sarayı Müzesi, Sultanhamet, Fatih / İstanbul

konyalilokantasi.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN